Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5 pobity

Cztery Mazdy MX-5 z Polski, w tym jedna generacji NA, przyczyniły się do pobicia Rekordu Guinnessa w paradzie na torze Autodromo di Modena. Auto motor i sport ma tym wydarzeniu udział.

Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5 materiały prasowe
Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 138 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

18 września na Autodromo di Modena odbyła się największa w historii parada Mazdy MX-5. Ustanowiony został nowy Rekord Guinnessa z udziałem 707 egzemplarzy kultowej MX-5. Tym samym pobity został rekord holenderskiego zlotu z 2013 r., który z 683 samochodami dzierżył zaszczytny tytuł przez prawie dekadę.

Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5materiały prasowe
Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5

Parada we Włoszech trafia do Księgi Rekordów Guinnessa i oficjalnie staje się największym zgromadzeniem samochodów Mazdy MX-5 na świecie. Uczestnicy wspólnie kilka razy pokonali nitkę słynnego toru pod czujnym okiem sędziego, który o godz. 18:00 oficjalnie ogłosił ustanowienie nowego rekordu ku uciesze licznie zgromadzonych „Miatisti” z całych Włoch i innych krajów Europy, w tym z Polski. To wyjątkowe wydarzenie pozwala Mazdzie Italia napisać na nowo jakże ważny rozdział w historii kultowego roadstera.

Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5materiały prasowe
Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5

W imprezie wzięły udział 4 Mazdy MX-5 z Polski. Klasyczną, dziś już 31-letnią, generacją NA do Włoch pojechali dziennikarze z redakcji Classicauto oraz wp.pl. Połączone siły Auto Świata i auto motoru i sportu do Italii dotarły najnowszą MX-5 ND. Dwoma kolejnym samochodami podróżowali przedstawiciele polskiego importera.
Na trasie była okazja zasmakować przyjemności z jazdy roadsterem po alpejskich drogach oraz torze wyścigowym Autodromo di Modena. Otwarty dach oraz spontaniczna reakcja na polecenia kierowcy spowodowały, że z utęsknieniem czekaliśmy na kolejny zakręt i niesamowity widok na alpejskich szlakach, a niewielka masa odsłoniła emocje przy późnym hamowaniu przed zakrętami na torze. W zmaganiach na torze uczestniczyła również MX-5 NA. Samochód dzielnie zniósł trudy podróży i nie wymagał specjalnego traktowania. Po intensywnym deszczu w nocy okazało się jedynie, że pojawił się przeciek z aftermarketowego dachu. Podróż pokazała, że Mazda mimo upływu 30 lat wciąż pozostała wierna tej samej koncepcji lekkiego i taniego roadstera, który daje przyjemność z jazdy. Nie dziwi nas entuzjazm „Miastisti” jakiego doświadczyliśmy na torze w Modenie. Mazda MX-5 to zdecydowanie najsympatyczniejszy roadster świata.

Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5materiały prasowe
Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5

Oprócz rekordu organizatorzy przygotowali dla uczestników mnóstwo innych atrakcji - poranek pełen niespodzianek rozpoczął się w paddocku w rytm muzyki nadawanej przez lokalne Radio 105. Nie zabrakło również gości, którzy w sali przeznaczonej na dyskusje panelowe poruszali ważne tematy ze świata motoryzacji.

Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5materiały prasowe
Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5

Na pierwszym spotkaniu, „Fun to drive will never die”, pojawił się japoński inżynier Nobuhiro Yamamoto, kierownik programowy trzeciej i czwartej generacji Mazdy MX-5. W dyskusji udział wzięli także Elisa Artioli – entuzjastka motoryzacji, wnuczka Romano Artioli, byłego właściciela marki Lotus oraz Andrea Levy – prezes MI.Mo Milano Monza Motor Show. Wszyscy goście z pasją opowiadali anegdoty i historie, które obrazują, co takiego wyzwala motoryzacyjną pasję i przyjemność z prowadzenia, znaną w MX-5 jako „Jinba Ittai”, czyli głęboka więź pomiędzy kierowcą a samochodem.

Kolejne spotkanie upłynęło pod hasłem „Mazda MX-5 – historie ikony”. W rozmowach uczestniczyli Nobuhiro Yamamoto, Andrea Mancini – właściciel „Miataland”, luksusowego ośrodka położonego na umbryjskich wzgórzach, gdzie zgromadził swoją kolekcję MX-5, oraz David Giudici – szef magazynów Ruoteclassiche, Youngtimer i AutoItaliana. Towarzyszyły im liderki klubów MX-5 z Sycylii i rejonu Emilia-Romania – Florinda Maraschi i Valentina Grinzato, które wyzwoliły ciekawość entuzjastów omawiając miłość do MX-5 poprzez historie tych, którzy ten samochód zaprojektowali oraz właścicieli kultowego roadstera.

Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5materiały prasowe
Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5

Włoski zlot MX-5 był również okazją do zaprezentowania światowej premiery „NM Concept”, jednomiejscowej barchetty opracowanej firmę przez Gorgona Cars – rzymski start-up założony dzięki motoryzacyjnej pasji Omara Abu Eideh i Davida Galliano. Prototyp inspirowany samochodami wyścigowymi z lat 50. XX wieku otworzył wielką paradę. Model bazujący na Mazdzie MX-5 pierwszej generacji (NA) jest wyposażony w układ napędowy najnowszej generacji (ND).

Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5materiały prasowe
Rekord Guinnessa w paradzie Mazdy MX-5

Istnieją samochody, które obecne są na rynkach przez dekady, ewoluując z generacji na generację, ale zawsze pozostające wierne swoim wartościom. Taka jest Mazda MX-5, ponadczasowa ikona i wyrazisty symbol przyjemności z jazdy „Jinba Ittai”, nieprzypadkowo najlepiej sprzedający się roadster w historii. Wrześniowy rekordowy zlot pokazał światu po raz kolejny, jaką moc ma włoska pasja do MX-5.

Zobacz także:
REKLAMA