Rekord pokonany i... na razie wystarczy

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W tym tygodniu raport pokazał, że przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 to 4,72 zł/l, czyli 4 gr. więcej niż przed tygodniem - i jest to rekord. Olej napędowy podrożał o 3 gr., osiągając poziom 4,45 zł/l. Autogaz zachowuje wysoką konkurencyjność cenową wobec paliw tradycyjnych, przeciętnie trzeba zapłacić w Polsce za to paliwo obecnie 2,14 zł/l - bez zmian od poprzedniego notowania e-petrol.pl.

Najniższa przeciętna cena benzyny 95 w tym tygodniu obowiązuje w województwie wielkopolskim, najwyższa - w opolskim, identycznie wyglądają dwa końce tej klasyfikacji w przypadku oleju napędowego. Autogaz najtaniej zatankować można teraz na Podlasiu i w województwie świętokrzyskim, najdrożej - w opolskim.

Na początku maja ceny hurtowe benzyn i oleju napędowego u czołowych polskich producentów osiągnęły tegoroczne szczyty, od tamtego czasu całkiem zauważalnie spadły. Handel detaliczny zawsze z pewnym opóźnieniem jednak reaguje na ruchy w hurcie, poza tym, jak pokazują obliczenia modelowe, w okresie szczytowych cen hurtowych różnica pomiędzy nimi a poziomem cen na stacjach była relatywnie niewielka. W najbliższym czasie prognozy firmy doradczej e-petrol.pl wskazują więc na ustabilizowanie się cen na stacjach, a nawet może na ich drobny ruch w dół, na niektórych obiektach gdzie poziomy cen oferowanych będą wyraźnie odstawać od otoczenia rynkowego. Wszystko to za sprawą wyraźnie taniejących na rynkach międzynarodowych ropy naftowej i paliw gotowych w wyznacznikowych notowaniach, na których opierają się też rodzimi dystrybutorzy. Na giełdzie w Londynie ropa w ciągu ostatnich kilku tygodni zeszła z poziomu prawie 90 USD za baryłkę do poniżej 70 USD. Słabnący polski złoty przestał być już, wobec takiej skali obniżek, "hamulcem" dla zmian też w Polsce.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA
REKLAMA