REKLAMA

Rekord prędkości jazdy na dwóch kołach

Rekord został pobity przez kaskadera jadącego na dwóch kołach BMW serii 3. Poprzedni rekord prędkości utrzymywał się aż przez 19 lat.

Nokian Tyres rekord prędkości w jeździe na dwóch kołach
Firmy Nokian i Vianor pobiły rekord prędkości w jeździe autem na

Nokian i Vianor postanowili w dość radykalny sposób wypromować opony wzmacniane technologią aramidowej ściany bocznej Nokian Tyres. I przy tym pobili rekord prędkości w jeździe autem na dwóch kołach.

"Podczas jazdy na dwóch kołach ściana boczna utrzymuje kontakt z nawierzchnią, w związku z czym musieliśmy stworzyć do tego celu specjalną oponę. Włókno aramidowe dodane do mieszanki wykorzystanej w ścianie bocznej wzmacnia tę ścianę i zdecydowanie zwiększa odporność na rozdarcia. Unikalna technologia mieszanki ściany bocznej w połączeniu ze specjalną strukturą umożliwiła stworzenie specyfikacji odpowiadającej biciu rekordów prędkości" – powiedział Matti Morri, manager ds. technicznej obsługi klienta Nokian Tyres.

REKLAMA

Nokian Tyres rekord prędkości w jeździe na dwóch kołach
Firmy Nokian i Vianor pobiły rekord prędkości w jeździe autem na

Opony dostarczył Nokian, a obsługę zapewnił zespół specjalistów z firmy Vianor. Wyzwanie poprowadzenia auta i próby pobicia rekordu podjął kaskader Vesa Kivimäki. "Już wcześniej podejmowałem próby pobicia rekordu prędkości samochodem na dwóch kołach, ale bez skutku. W pewnym momencie zrozumiałem, że kluczem do osiągnięcia rekordowej prędkości są wyjątkowo trwałe opony. Współpraca z Nokian Tyres i Vianor umożliwiła ustanowienie tego rekordu" - skomentował autor rekordu.

Miejscem bicia rekordu prędkości był dwukilometrowy pas lotniska Seinäjoki o szerokości 50 m. Wszystko odbyło się według zasad Rekordów Guinness. Wymagają one, aby samochód użyty w próbie był produkowany seryjnie i nie miał statusu prototypu. W ciągu godziny auto misi pokonać 100 m przejeżdżając przez braki mierzące prędkość. Rekord to średnia dwóch pomiarów wykonanych w obie strony.

Poprzedni rekord ustanowiono w 1997 r. i wynosił 181,25 km/h (112,62 mph) a ustanowił go Göran Eliason. Nowy wynik to 186,269 km/h (115,742 mph).

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA