REKLAMA

Rekordowe zainteresowanie używanymi autami w Polsce

W marcu 2021 roku import używanych samochodów osiągnął poziom nienotowany od kilkunastu lat. Duże zainteresowanie to m.in. efekt pandemii i przesiadania się na własny środek transportu.

Samochód na lawecie Shutterstock
Samochód na lawecie, fot. Shutterstock

W marcu 2021 roku w Polsce zarejestrowanych zostało niemal 91 tys. używanych aut osobowych i lekkich dostawczych, sprowadzonych z zagranicy. Na przestrzeni ostatniego roku – jak podaje IBRM Samar w swoim raporcie – oznacza to wzrost o blisko 74 proc., ale za tym wynikiem stoi zeszłoroczna zapaść, spowodowana „covidowym” lockdownem i zamknięciem granic.

REKLAMA

Niech nas to jednak nie zmyli, bo przekraczająca poziom 90 tys. rejestracji aut z importu liczba oznacza jeden z sześciu największych wyników miesięcznych w ostatnich 13 latach – co podkreślają autorzy raportu Samaru, bazujący na danych pochodzących z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jak wygląda zatem import w pierwszym kwartale 2021 roku? Póki co liczba rejestracji używanych aut z importu wyniosła dokładnie 227 534 egzemplarze, a to oznacza wzrost o 5,3 proc. względem roku ubiegłego. Przy tym trendzie na koniec roku rynek importu zamknie się liczbą przeszło 900 tys. rejestracji.

Co wpływa na tak duże zainteresowanie samochodami używanymi? Na pewno jest to efekt przesiadania się Polaków ze środków komunikacji zbiorowej do własnych czterech kółek, co z punktu widzenia pandemii koronawirusa jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Poszukiwanie taniego środka transportu wpływa jednocześnie na podniesienie średniego wieku sprowadzanych aut, który sięga już 12 lat.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Drugim powodem wzmożonego zainteresowania używanymi samochodami są rosnące ceny aut nowych oraz w przypadku wielu popularnych modeli długi czas oczekiwania na produkcję. To z kolei powoduje wzrost cen samochodów z drugiej ręki.

Najpopularniejsze używane samochody w Polsce – I kw. 2021 r.

Poniżej prezentujemy ranking TOP10 najczęściej sprowadzanych modeli w 2021 roku. Są to niezmiennie te same modele – głównie samochody marek premium oraz auta segmentu B, C i D. Jedynym SUV-em w pierwszej dwudziestce jest zajmujący 14. pozycję Nissan Qashqai. Pokazuje to trend odwrotny, niż w przypadku rynku aut nowych, gdzie SUV-y i crossovery zbierają obfite żniwo.

  1. Audi A4 – 6 796 egz.
  2. Opel Astra – 6 339 egz.
  3. Volkswagen Golf – 5 856 egz.
  4. BMW Serii 3 – 4 792 egz.
  5. Audi A3 – 4 092 egz.
  6. Opel Corsa – 3 760 egz.
  7. Ford Focus – 3 726 egz.
  8. Volkswagen Passat – 3 568 egz.
  9. Ford Fiesta – 3 336 egz.
  10. Audi A6 – 3 199 egz.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA