Renault 4 powróci jako SUV. Na razie jest efektownym konceptem

Renault zaprasza na światową premierę samochodu, który na nowo interpretuje jedną z ikon marki – model Renault 4. Oficjalne odsłonięcie nastąpi na targach w Paryżu. Oto, co wiemy do tej pory.

Renault 4 Concept fot. materiały prasowe
Renault 4 Concept

Już niebawem, bo dokładnie 17 października na 89. Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu Renault po raz pierwszy zaprezentuje swój nowy show car, który powstał dla uczczenia kultowego Renault 4. Nowoczesna interpretacja Renault 4, modelu znanego i cieszącego się uznaniem na całym świecie, nastąpi tym samym trzydzieści lat po zakończeniu jego produkcji. Na razie producent pokazał dwa zdjęcia, a w pełnej krasie samochód ujrzymy podczas Paris Motor Show 2022.

Renault 4 Concept – premiera podczas Paris Motor Show 2022

Renault 4 to ikona motoryzacji, symbol lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, który odżywa w nowej odsłonie dzięki zespołowi Gilles’a Vidala, dyrektora Renault Design. Nawiązań do jednego z najbardziej znanych aut, rywala równie legendarnego Citroena 2CV, nie może zabraknąć. Wszak „czwórka” powstała w liczbie łącznie 8 mln egzemplarzy i była składana łącznie w 10 fabrykach, rozsianych po świecie.

Renault 4 Conceptfot. materiały prasowe
Renault 4 Concept

Teraz Renault 4 powraca, a ponieważ wszystko co nowe, musi być dziś elektryczne (lub co najmniej „zelektryfikowane”), także 4 Concept porzuci spalinowy napęd na rzecz dużego akumulatora i motoru zasilanego energią elektronów. Co więcej, w przeciwieństwie do innej powracającej legendy, czyli modelu Renault 5, który w produkcyjnej wersji zobaczyć mamy w okolicach 2025 roku, współczesna „czwórka” zyska podniesione nadwozie w stylu crossovera.

Renault 4 Conceptfot. materiały prasowe
Renault 4 Concept

Na prezentowanych, dość jeszcze niewyraźnych zdjęciach widać na przykład solidne terenowe opony i spory prześwit, co zdaje się potwierdzać powyższe informacje. Podobnie jak ucha w okolicach maski, służące do lepszego zabezpieczenia dużych przedmiotów przewożonych na dachu – jak kajak na przykład. Podobne rozwiązanie znamy choćby z nowego Forda Bronco. Co jeszcze widać na tych mocno zaciemnionych zdjęciach? Na przykład dachowy boks zwiększający walory praktyczne samochodu, podświetlone boczne progi ułatwiające wsiadanie czy zamontowany na tylnej klapie stelaż do przewozu – prawdopodobnie – rowerów.

Renault 4fot. Michał Szymaczek
Renault 4

Współczesne wcielenie Renault 4 z pewnością będzie znacznie większe od swojego protoplasty, który mierzył zaledwie 3,66 metra długości. Spodziewamy się też, że szykowany do premiery na targach w Paryżu show car będzie bardziej „show”, niż „car”, a ewentualna wersja produkcyjna zostanie mocno ugrzeczniona. Niemniej czekamy z niecierpliwością na możliwość przekazania wam wszelkich informacji, co nastąpi w poniedziałkowy poranek 17 października na łamach auto-motor-i-sportu. Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu specjalnego poświęconego Paris Motor Show 2022.

Zobacz również:
REKLAMA