Renault 5 powraca w elektrycznej wersji

Powrót kultowego Renault 5 to jedna z najciekawszych informacji ostatnich dni. Napęd elektryczny i design w stylu retro, a także „rozsądna cena” mają przyciągnąć klientów do salonów jeszcze przed 2025 rokiem.

Renault 5 Prototype fot. materiały prasowe
Renault 5 Prototype

Renault 5 Prototype debiutuje w ramach wdrożenia planu Renaulution francuskiej marki. Jego częścią jest wprowadzenie przed 2025 rokiem aż siedmiu nowych elektrycznych modeli. Jednym z nich ma być współczesne wcielenie Renault 5. Co ciekawe, pojawiają się też niepotwierdzone plotki, jakoby w przygotowaniu była także nowa wersja Renault 4 – także elektryczna.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

O nowym Renault 5 wiemy stosunkowo niewiele, poza tym, co widać na załączonych zdjęciach. Napęd – oczywiście elektryczny, ale parametry pozostają tajemnicą. Za to wygląd – tutaj projektanci całymi garściami czerpali z dziedzictwa, jakie pozostawił model Renault 5 i jego niezapomniana wersja Turbo.

Co o nowym modelu mówi jego twórca? – Stylistyka Renault 5 Prototype nawiązuje do kultowego modelu R5, który jest ważną częścią naszej historii. Jego najnowsza wersja jest uosobieniem nowoczesności. To samochód na miarę swoich czasów: miejski, elektryczny i atrakcyjny – powiedział Gilles Vidal, dyrektor stylistyki marki Renault.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Renault 5 to model, którego nie pomylimy z żadnym innym, dzięki charakterystycznej linii nadwozia. Ale oprócz formy, stylistyka ma tutaj swoją funkcję. Na przykład, pod umieszczonymi na masce wlotami powietrza znajdziemy gniazdo do ładowania, tylne światła zostały zintegrowane z ruchomymi spojlerami, a lampy przeciwmgłowe wpasowane w zderzak mają także funkcję świateł do jazdy dziennej.

Renault 5 Prototypefot. materiały prasowe
Renault 5 Prototype

Na bocznych skrzelach, kołach i umieszczonym z tyłu logo pojawia się także nawiązanie do znanego z kultowej wersji Renault 5 emblematu „5”. Jak czytamy w komunikacie prasowym, „przód oraz materiałowy dach to z kolei nawiązanie do sztuki meblarskiej. Po podświetleniu, umieszczone na przedniej masce i tylnej klapie logo sprawia, że samochód nagle ożywa. Motyw francuskiej flagi na bocznych lusterkach podkreśla, że to samochód zaprojektowany we Francji”.

Czekamy zatem na dalsze wieści odnośnie produkcyjnego wariantu Renault 5, a także potwierdzenia powrotu współczesnej inkarnacji modelu Renault 4. Stanie się to w najbliższych latach i raczej wcześniej, niż później, bowiem Renault chce do 2025 roku pokazać nie tylko kilka nowych elektrycznych modeli, ale też, żeby jedną trzecią sprzedaży stanowiły modele elektryczne.

Póki co zajrzyjcie do galerii zdjęć i dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o takim powrocie Renault 5.

Zobacz również:
REKLAMA