REKLAMA

Renault Arkana – premiera SUV-a coupe

Renault odsłoniło wszystkie karty, prezentując przedprodukcyjną wersję nowego w swojej gamie modelu. Renault Arkana jest SUV-em coupe i wiemy o nim już niemal wszystko.

Renault Arkana Materiały prasowe
Renault Arkana, fot. Renault

Samochód został oficjalnie odsłonięty podczas salonu samochodowego w Moskwie. Miejsce debiutu jest nieprzypadkowe, bo Renault Arkana będzie przeznaczone głównie na rynek rosyjski, a także chiński, koreański i południowoamerykański.

Za design nadwozia odpowiedzialny jest Laurens van den Acker, od kilku lat z sukcesami pracujący dla Renault, a wcześniej autor bardzo udanej stylistyki Mazdy sprzed ery Skyactiv.

Renault Arkana Materiały prasowe
Renault Arkana, fot. Renault

Renault Arkana swoją elegancką sylwetką budzi skojarzenia z Mercedesem GLC Coupe czy BMW X4. Szkoda że obecnie nie ma planów wprowadzenia modelu na rynek europejski, bo brakuje tu tańszej alternatywy dla SUV-ów coupe z segmentu premium.

Prezentowany na zdjęciach model jest showcarem, czyli wersją przedprodukcyjną. Widać to choćby po wielkości i kształcie lusterek bocznych. Z drugiej jednak strony auto wygląda na gotowe do sprzedaży i zapewne w wersji produkcyjnej zmian będzie stosunkowo niewiele.

Renault Arkana Materiały prasowe
Renault Arkana, fot. Renault

Nazwa Arkana pochodzi od łacińskiego „arcanum” - tajemnica, określenia używanego od wieków w odniesieniu do tajemniczych zjawisk lub wydarzeń. Ma podkreślać oryginalny charakter i atrakcyjność przyszłego modelu – czytamy w komunikacie prasowym.

Samochód bazować będzie na platformie znanej z popularnej u nas Dacii Duster i niespotykanego u nas Renault Kaptura. Nie mylić z Capturem. Kaptur to rosyjska wersja Captura – dłuższa od znanego u nas crossovera o około 20 cm.

Renault Arkana Materiały prasowe
Renault Arkana, fot. Renault

Renault Arkana ma mieć długość przeciętnego kompaktu, czyli około 4,3 metra, choć patrząc na wydłużone nadwozie można odnieść wrażenie, że jest nieco dłuższy. Ponieważ jego przeznaczeniem ma być miasto, ale też lekki teren, producent oferuje duże 19-calowe koła i spory prześwit.

Pod maskę samochodu trafić mają silniki z nowej gamy Renault, a do tego mówi się o specjalnej wersji na rynek rosyjski. Ma nią być jednostka 1,3 turbo, współpracująca z automatyczną skrzynią biegów. To wszystko jednak nie zostało jeszcze potwierdzone.

Renault Arkana Materiały prasowe
Renault Arkana, fot. Renault

Póki co informacja prasowa jest skąpa w detale techniczne. Te poznamy z początkiem przyszłego roku, kiedy to światło dzienne ujrzy ostateczna, produkcyjna wersja Renault Arkany. Nie wiemy też jeszcze jak wygląda wnętrze samochodu.

Tego wszystkiego dowiemy się już za parę miesięcy. Póki co przed nami duża europejska impreza – salon samochodowy w Paryżu, gdzie redakcja Auto Motor i Sport będzie jak zawsze obecna.

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA