REKLAMA

Renault Megane RS Trophy-R znów szybsze od Civica Type R

Renault Megane RS Trophy-R ustanowiło nowy rekord okrążenia toru Spa-Francorchamps. Co ciekawe, ten należał wcześniej do Hondy Civic Type R.

Renault Megane RS Trophy-R na torze Spa Materiały prasowe
Renault Megane RS Trophy-R na torze Spa
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 70 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Nie tak dawno temu pisaliśmy o osiągnięciach Hondy Civic Type R, której twórcy za punkt honoru postawili sobie pobicie rekordów okrążeń znanych, kultowych torów wyścigowych na świecie. Gdzie nie pojechali, tam wracali z nowym rekordem.

Teraz jednak blady strach padł na pomysłodawców tej akcji, cieszących się ze sporej listy rekordów. Bo oto pojawiła się ekipa, która przy wykorzystaniu nowego Renault Megane RS Trophy-R te osiągnięcia poprawia. Ich łupem padł właśnie kolejny tor, na którym do niedawna triumfy święciła Honda Civic Type R.

Renault Megane RS Trophy-R na Nordschleife

Zacznijmy jednak od początku, bo niedawno temu Renault ogłosiło, że odchudzone Renault Megane RS w wersji Trophy-R pokonało okrążenie Północnej Pętli Nurburgringu w czasie 7 min 40,1 s. Oznaczało to, że dotychczasowy rekord, należący do Hondy Civic Type R, został pobity o 3,7 sekundy. Mówimy oczywiście o kategorii samochodów z napędem na przednie koła.

Na dowód swojego osiągnięcia, Renault opublikowało nagranie z przejazdu Megane RS Trophy-R i trzeba przyznać, że samochód prezentuje ponadprzeciętne możliwości. Świadczy o tym fakt, że niemal identyczny czas okrążenia w przeszłości uzyskiwały takie potęgi, jak Mercedes SLR McLaren czy Lamborghini Murcielago LP-640.

Niezwykłego wyczynu dokonał Laurent Hurgon, kierowca mający na swoim koncie pokonanie Nordschleife za kierownicą poprzedniej generacji Renault Megane RS Trophy-R w czasie 7:54,36. Teraz pobił swój własny rekord, startując nową odsłoną hot-hatcha.

Zobacz także: Lotus Evija - najmocniejszy hipersamochód świata

REKLAMA

REKLAMA

Renault Megane RS Trophy-R na torze Spa Materiały prasowe
Renault Megane RS Trophy-R na torze Spa

Renault Megane RS Trophy-R na torze Spa

Po zdobyciu mekki fanów motorsportu przyszedł czas na słynny belgijski tor Spa Francorchamps. Za kierownicą wyczynowego Megane znów zasiadł Laurent Hurgon i podczas próby wykręcił czas na poziomie 2:48,338 – o ponad 5 sekund lepszy niż w przypadku Hondy Civic Type R. Pięć sekund na tym torze to naprawdę duże osiągnięcie.

- Kolejny raz jestem zachwycony i dumny zarazem. Spa-Francorchamps należy do europejskich torów, które lubią kierowcy. Jest bardzo szybki i trudny, a ten samochód jest doskonały do takich warunków. Tutaj można w pełni docenić dopracowanie balansu aerodynamicznego. Wrażenia przy pokonywaniu zakrętów Raidillon, Pouhon i Blanchimont są naprawdę niesamowite. Co za przyjemność – powiedział na mecie Laurent Hurgon

Renault Megane RS Trophy-R

Specjalna, odciążona wersja Renault Megane RS Trophy, o nazwie Trophy-R, napędzana jest tym samym silnikiem, który znajdziemy w modelu Megane RS Trophy. Mowa o jednostce benzynowej o pojemności 1,8 litra, która generuje moc 300 koni mechanicznych i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Dla uzyskania lepszych czasów okrążeń inżynierowie Renault Sport przygotowali kilka udoskonaleń, w tym ograniczyli masę i tak już odchudzonego RS Trophy o kolejne 130 kilogramów.

Redukcję masy uzyskano między innymi przez usunięcie tylnych siedzeń czy zastąpienie szyb lekkim pleksiglasem. Poprawiono nieco aerodynamikę, a wmontowana klatka bezpieczeństwa nie tylko chroni kierowcę, ale i zwiększa ogólną sztywność konstrukcji, poprawiając prowadzenie.

Specjalna, odciążona wersja Renault Megane RS Trophy, o nazwie Trophy-R, powstanie w limitowanej do kilkuset sztuk serii i pojawi się pod koniec tego roku.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA