REKLAMA

Renault-Nissan nowym liderem światowej sprzedaży

Alians Renault-Nissan został w 2017 roku największym producentem samochodów osobowych na świecie, detronizując Volkswagena.

Nissan Micra Materiały prasowe
Nissan Micra

Nie dalej jak przed rokiem Volkswagen zrzucił z pierwszego miejsca dotychczasowego, wieloletniego lidera światowej sprzedaży - koncern Toyota. Pozycją lidera Niemcy nie nacieszyli się jednak specjalnie długo, bo pojawił się inny znaczący gracz, którym okazał się koncern Renault-Nissan.

Aliansowi w zdobyciu palmy pierwszeństwa pomogło, a mówiąc dokładniej - umożliwiło - wchłonięcie w swoje struktury japońskiego Mitsubishi Motors, które samo sprzedało na świecie ponad 1 mln samochodów. To wystarczyło.

REKLAMA

REKLAMA

Cała grupa producentów Renault Nissan Mitsubishi sprzedała w 2017 roku 10,6 miliona aut, w dużej mierze zawdzięczając to rosnącemu zapotrzebowaniu na SUV-y i pojazdy elektryczne. Łączna sprzedaż samochodów produkowanych przez alians Renault-Nissan-Mitsubishi wzrosła o 6,5 proc. w 2017 roku.

Francusko-japoński alians zaznaczył, że auta 10 należących do niego marek znalazły w minionym roku nabywców w 200 krajach. W czołówce rynków wymieniono: Chiny, Stany Zjednoczone, Francję i Japonię. Przypomnijmy, że do grupy należą takie marki jak: Renault, Nissan, Mitsubishi Motors, Dacia, Renault Samsung Motors, Alpine, Lada, Infiniti, Venucia oraz Datsun.

Poszczególne marki osiągnęły sprzedaż na poziomie:

  • Nissan - 5,81 mln aut (wzrost o 4,6 proc.)
  • Renault - 3,76 mln aut (wzrost o 8,5 proc.)
  • Mitsubishi 1,01 mln aut (wzrost o 10 proc.)

REKLAMA

Wcześniej większą wartość łącznej sprzedaży podawał Volkswagen, mówiąc o 10,74 mln sprzedanych samochodów. Wynik ten od razu podważył jednak szef Renault-Nissan Carlos Ghosn, mówiąc że w tej liczbie jest 200 tys. aut ciężarowych, a tu chodzi o pojazdy osobowe.

Drugie miejsce przypadło więc w udziale Grupie Volkswagena, który sprzedał w 2017 roku 10,53 mln samochodów. Do koncernu należą m.in. marki Audi, Volkswagen, Skoda, Seat, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Ducati, Scania czy MAN.

Na trzecie miejsce spadła natomiast Toyota, ze sprzedażą na poziomie 10,2 mln egzemplarzy.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA