Renault ZOE RS – elektryczny hot hatch trafi na rynek?

Renault Sport i… seryjne auto elektryczne? To już niebawem może stać się faktem.

Renault Zoe
Renault ZOE e-sport Concept
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 124 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Coraz więcej w ostatnim czasie pojawia się wieści o pojazdach z napędami hybrydowymi czy elektrycznymi. Po zeszłotygodniowej deklaracji Volvo, pogłoskach na temat nowego Porsche 911 i stanowisku Francji, która do roku 2040 chce zakazać sprzedaży aut spalinowych, mamy kolejne informacje znad Sekwany. Tym razem chodzi o oddział Renault Sport i ich prace nad specjalną wersją elektrycznego ZOE.

Potwierdza to szef Renault Sport Patrice Ratti: „Rozważamy możliwość wprowadzenia takiego modelu. To jednak spore wyzwanie, więc potrzebujemy jeszcze trochę czasu.” Jak sam podkreśla, prace nad elektrycznym hot hatchem to zasługa lepszej wydajności baterii, które jeszcze kilka lat temu nie gwarantowały pożądanych osiągów.

Największym wyzwaniem jest zapewnienia odpowiedniego prowadzenia. Musimy dobrze rozmieścić masę - tak, aby auto charakteryzowało się typową dla modeli Renault Sport zwinnością” – dodaje Francuz. Nie obędzie się też bez odpowiednich modyfikacji zarówno od strony układu kierowniczego, jak i zestrojenia podwozia.

To kontynuacja działań sportowego oddziału nad tym modelem. Na tegorocznych targach w Genewie Francuzi zaprezentowali wyposażone w komponenty z Formuły E ZOE e-sport. Jeśli seryjne ZOE RS otrzyma podobne osiągi do konceptu, to będziemy mieć do czynienia z małą rakietą – liczby na poziomie 460 koni mocy i 3,2 sekundy do setki robią wrażenie.

Problemem, z którym będą musieli zmierzyć się inżynierowie, będzie zasięg – koncepcyjne ZOE e-sport było w stanie przejechać jedynie 15 minut z gazem w podłodze. Dla porównania, drogowa wersja ZOE Z.E. 40 może pokonać nawet do 400 kilometrów na jednym ładowaniu.

Ratti podkreśla, że nieprawdopodobne przyspieszenie aut elektrycznych idealnie wpisuje się w ideologię Renault Sport. Czy jednak Francuzom uda się wykrzesać z auta odpowiednie prowadzenie? Na wydanie wyroków przyjdzie nam trochę poczekać. Jeśli producent zdecyduje się na wprowadzenie tego modelu, ma się to stać najszybciej za dwa-trzy lata. 

Zdecydowanie bliżej jest inna premiera – na horyzoncie pojawia się już nowe Megane RS, które zadebiutuje 12 września we Frankfurcie.

REKLAMA
Zobacz także:
REKLAMA