Renault i Mercedes z nowym silnikiem 1,3 turbo

W ramach współpracy Renault i Mercedesa powstał nowy turbodoładowany silnik 1,3 TCe, który zastąpi jednostkę 1,2 TCe.

Silnik 1.3 TCe
Silnik 1.3 TCe

Nad nowym silnikiem 1,3 TCe pracowali inżynierowie Aliansu Renault-Nissan, korzystając ze współpracy z koncernem Daimler. Ma być bardziej wydajnie - więcej mocy przy niższym spalaniu. Co ciekawe, producent użył tu technologii zmniejszającej tarcie wewnętrzne takiej samej, jak w Nissanie GT-R.

REKLAMA

Co więcej, wyższa wartość momentu obrotowego dostępna będzie przy mniejszych obrotach, co zaowocuje lepszą dynamiką i większą elastycznością.

Nowy silnik 1,3 TCe jest czterocylindrowym, turbodoładowanym motorem benzynowym, który dostępny będzie w trzech wariantach różniących się mocą i wartością maksymalnego momentu obrotowego.

REKLAMA

REKLAMA

W podstawowym wariancie silnik będzie dysponował taką samą mocą 115 KM, jak w dotychczasowej jednostce 1,2 TCe, ale 220 Nm momentu obrotowego to o 30 Nm więcej. Do tego maksimum dostępne będzie przy 1500, a nie 2000 obr./min.

Kolejna wersja ma zarówno więcej mocy, jak momentu obrotowego, w porównaniu do ustępującej jednostki. Moc 140 KM (o 10 KM więcej) dostępna będzie przy 4000 obr./min, natomiast wyższy o 35 Nm moment obrotowy swoje maksymalne 240 Nm uzyska przy 1600 obr./min. Dotychczas było to 205 Nm przy 2000 obr./min.

Trzeci wariant ma z kolei moc na poziomie niedostępnym w przypadku jednostki 1,2 TCe. Przy 5500 obr./min moc sięgać będzie poziomu 160 KM, natomiast maksymalny moment obrotowy to 260 lub 270 Nm, w zależności od wariantu skrzyni biegów. Dostępny będzie przy 1800 obr./min.

REKLAMA

Wszystkie warianty silnika 1,3 TCe współpracują z manualną, sześciobiegową skrzynią, natomiast w dwóch mocniejszych odmianach dostępny będzie 7-stopniowy automat EDC.

Nowy silnik 1,3 TCe trafi na początek do modeli Scenic oraz Grand Scenic, a potem w kolejnych modelach francuskiego producenta, a także w samochodach Nissana. W Mercedesie napędzać będzie mniejsze modele w gamie, jak choćby nowa Klasa A.

REKLAMA

REKLAMA