Renault oszukuje? Espace przekroczył normy spalin

Niemiecka organizacja, zajmująca się ochroną środowiska (DUH) podała, że silnik Diesla w Renault Espace drastycznie przekraczał normę emisji spalin. Czyżby francuska marka wdała się w Volkswagena?

Renault Espace
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Afera w VW związana z manipulowaniem zdaje się mieć szerszy zasięg. Różne organizacje ochrony środowiska zaczynają badać inne marki, a niemiecka DUH (Deutsche Umwelthilfe) wykryła, że emisja spalin w Renault Espace 1.6 dCi jest 25-krotnie wyższa niż dopuszczalna. Dokładnie chodzi o bardzo szkodliwe tlenki węgla.

DUH podaje, że przeprowadzono dziewięć pomiarów, osiem zgodnych z oficjalnymi badaniami NEDC. "Wybraliśmy Renault Espace 1.6 dCi dlatego, że w zestawieniu z innymi modelami, wartości emisji podawane przez producenta były dużo bardziej negatywne dla środowiska" - stwierdził menadżer DUH Jürgen Resch.

Renault od razu skomentowało raport niemieckiej organizacji. W oświadczeniu francuskiej marki czytamy, że "Espace spełnia odpowiednie przepisy, tak jak pozostałe jego samochody". Francuzi podają też, że "procedury testowe stosowane przez Berneński Uniwersytet nie są zgodne z europejskimi regulacjami". Renault powołało się także na tegoroczne badania ADAC, które nie wykazały żadnych odchyleń od normy.

Przypomnijmy, że DUH badał też Opla Zafirę z silnikiem 1.6 CDTi, w których również stwierdzono przekroczone normy. Jednak ta sprawa została szybko wycofana, bowiem Opel sam przeprowadził niezależne testy, w którym wyniki były poprawne.

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA