REKLAMA

Robert Kubica kierowcą Alfa Romeo Racing Orlen

Robert Kubica zostaje w Formule 1. W nowym sezonie będzie kierowcą rezerwowym zespołu Alfa Romeo Racing Orlen. Sponsorem tytularnym teamu jest PKN Orlen.

Alfa Romeo Racing Orlen Materiały prasowe
Alfa Romeo Racing Orlen

Nowy 2020 rok i druga dekada lat 2000 rozpoczynają się dla nas bardzo mocnym akcentem. Ogłoszono bowiem, że Robert Kubica pozostanie w Formule 1, tym razem w nowej roli, z nowym zespołem. Wcześniej Kubica opuścił na własne życzenie zespół Rokit Williams Racing, odstający wynikami od całej reszty i nie dający perspektyw na poprawę w najbliższym czasie.

REKLAMA

O planach pozostania Roberta Kubicy, a także wspierającego go koncernu PKN Orlen w Formule 1, mówiło się od dawna. Robert przymierzany był do roli właśnie kierowcy rezerwowego najpierw w zespole Haas, którego szef Gunther Steiner wprost mówił o chęci zatrudnienia Kubicy, a później także Racing Point.

W ostatnim czasie wyciekły natomiast informacje, pochodzące od włoskich dziennikarzy, jakoby na pierwszy plan w walce o Roberta Kubicę wysunęła się Alfa Romeo. I niemal natychmiast po wygaśnięciu kontraktu Kubicy z Williamsem Orlen ogłosił tę wiadomość. Robert Kubica zostaje kierowcą rezerwowym Alfa Romeo Racing Point.

Przypomnijmy, że team Alfy Romeo był jeszcze niedawno znany jako Sauber, a ten właśnie zespół Robert zna doskonale, bo startował z nimi przed laty – wówczas w barwach BMW Sauber. Jak przyznał Kubica, w siedzibie Alfy Romeo wciąż jest sporo osób, które pamiętają go z tamtego czasu.

- Jestem naprawdę szczęśliwy mogąc rozpocząć nowy rozdział w mojej karierze, dołączając do Alfa Romeo Racing Orlen. Ten zespół ma szczególne miejsce w moim sercu i jestem zadowolony, że spotkam się z osobami, z którymi pracowałem już w Hinwil. Czas i okoliczności są oczywiście inne, ale jestem przekonany, że odnajdę determinację i głód sukcesu. Nie mogę doczekać się pomocy Alfa Romeo Racing Orlen w uczynieniu kolejnego kroku naprzód – powiedział Robert Kubica.

Zobacz także: Volvo V60 T8 Twin Engine - rodzinny nie znaczy nudny!

REKLAMA

REKLAMA

Rola Roberta Kubicy w Alfa Romeo Racing Orlen

Jaką funkcję obejmie Kubica w zespole Alfa Romeo? Będzie przede wszystkim kierowcą rezerwowym, a to oznacza zarówno gotowość do zastąpienia któregoś z podstawowych kierowców w razie ich niedyspozycji, ale także wiele innych aktywności na torze i poza nim.

Sam prezes Orlenu Daniel Obajtek w wywiadzie dla TVP Sport potwierdził, że Robert Kubica będzie uczestniczył piątkowych sesjach treningowych. Zapewne chodzić będzie o wybrane wyścigi w sezonie, niemniej jednak wielokrotnie w tym roku zobaczymy Roberta w bolidzie z silnikiem Ferrari za plecami.

Prawdopodobny jest także udział w przedsezonowych testach Formuły 1. Robert będzie pracował nad ulepszeniem bolidu w symulatorze zespołu, a w tej roli ważna jest możliwość porównania odczuć z symulatora z tymi z prawdziwego bolidu, w rzeczywistych warunkach.

Pozostaje pytanie, czy Robert ma szanse na zatrudnienie jako podstawowy kierowca. Tu nie można wybiegać zbyt daleko, bo z jednej strony Robert nie jest już młodym kierowcą, a w Williamsie nie mógł pokazać swoich wciąż najwyższych umiejętności.

Z drugiej jednak w przypadku Kubicy wszystko jest możliwe, bo przecież powrócił do Formuły 1, na wyścigowy fotel, po wielu latach przerwy i z prawą ręką sprawną w niewielkim tylko stopniu. Poza tym 40-letni już Kimi Raikkonen zbliża się do decyzji o zakończeniu kariery. Giovinazzi jest z kolei kierowcą o sporych umiejętnościach, ale nie jest kierowcą wybitnie zdolnym, a jego wsparcie od Ferrari nieco osłabło. W kolejce czekają już kolejni młodzi, w tym Mick Schumacher.

Pożyjemy, zobaczymy. A póki co czekamy na jeszcze jedno ogłoszenie, zapowiadane przez Roberta i potwierdzone przez prezesa Orlenu informacje o serii wyścigowej, w której Kubica mógłby wreszcie znowu poczuć ducha rywalizacji na torze, na najwyższym poziomie.

Zobacz także: Volkswagen w elektrycznej ofensywie

REKLAMA

Robert Kubica w DTM?

W tym miejscu nasuwa się obecnie tylko jedno – seria wyścigowa DTM. Robert Kubica ma już za sobą testy samochodów serii DTM. W 2013 roku, kiedy wracał do startów w samochodach, miał możliwość jazdy bolidem DTM zespołu Mercedesa. Był to Mercedes-AMG C Coupe.

Teraz, kiedy Robert Kubica zdecydował o odejściu z zamykającego stawkę zespołu Williamsa i wyborze nowej drogi, ma nią być właśnie DTM. Kubica nie potwierdza tego jeszcze oficjalnie, bo też ma łączyć rolę wyścigowego kierowcy z funkcją w Formule 1, ale w ostatnim czasie przeszedł testy w DTM, tym razem w zespole BMW.

Za kierownicą BMW M4 DTM Kubica radził sobie świetnie, po dwóch dniach osiągając czas okrążenia nieco lepszy od trzeciego na koniec sezonu i najlepszego w ekipie BMW Marco Wittmanna. To oczywiście nie musi oznaczać, że Kubica zostanie mistrzem DTM w pierwszym roku startów.

Co więcej, z BMW Kubica związany był na początku swojej drogi w Formule 1, w zespole BMW Sauber właśnie. To wszystkie spięłoby się symboliczną klamrą. Czekamy zatem na wieści, które powinny nadejść już niebawem.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA