Robert Kubica pojedzie w Grand Prix Włoch na torze Monza

Robert Kubica wraca do bolidu Formuły 1 i pod nieobecność Kimiego Raikkonena znów zasiądzie za kierownicą podczas wyścigowego weekendu we Włoszech na torze Monza.

Robert Kubica w Formule 1 fot. materiały prasowe
Robert Kubica w Formule 1

Robert Kubica, kierowca rezerwowy Alfa Romeo Racing Orlen, niespodziewanie wystąpił w miniony weekend w Grand Prix Holandii na torze Zandvoort, a już w najbliższych dniach ponownie zasiądzie za sterami bolidu w kolejnym wyścigu.

REKLAMA

Start w Holandii był bardzo dla Polaka udany, choć i niezwykle przy tym trudny, a wyczyn Roberta był po wyścigu chwalony przez ekspertów. Oto bowiem Kubica wskoczył za kierownicę dopiero w sobotę, po pozytywnym wyniku na COVID-19 u Kimiego Raikkonena. Po zaledwie jednym, godzinnym treningu, zapoznaniu z torem i bolidem, w kwalifikacjach Polak uzyskał dobrą lokatę, na koniec meldując się przed dwoma zawodnikami zespołu Haas, a ostatecznie, po karach dla innych zawodników, startował z 16. pola. W trakcie wyścigu pokazał świetną i rozważną jazdę, wykonując na ostatnim okrążeniu efektowne i przy tym symboliczne wyprzedzanie Nicolasa Latifiego z Williamsa, ostatecznie zajmując dobre 15. miejsce, tuż za kolegą z zespołu Antonio Giovinazzim.

Teraz polski kierowca ponownie stanie do rywalizacji w wyścigu Formuły 1. Robert Kubica nadal bowiem zastępować będzie chorego kolegę z zespołu Alfa Romeo Racing Orlen, Kimiego Räikkönena. Ten start będzie dla Kubicy już 99. występem w Grand Prix Formuły 1, a do tego odbędzie się na symbolicznym dla Polaka torze Monza, gdzie w 2006 roku wywalczył on swoje pierwsze podium w F1, stając obok wielkiego mistrza Michaela Schumachera i obecnego kolegi z zespołu, Kimiego Raikkonena.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Godziny startu Kubicy na Monzy w GP Włoch 2021

Ten start będzie ważny dla Roberta również dlatego, że to drugi w ogóle, a pierwszy dla Kubicy, weekend w nowej formule, z tzw. sprintem kwalifikacyjnym. Zamiast piątkowych dwóch treningów będzie tylko jeden (o 14.30), a po nim kwalifikacje (o 18.00), które ustalą kolejność do sobotniego mini-wyścigu. Liczyć on będzie 18 okrążeń, podczas których nie jest wymagana wizyta w boksie, a kolejność na mecie sprintu przełoży się na kolejność startową do niedzielnego wyścigu głównego (godzina 15.00). Sobotni sprint kwalifikacyjny zaplanowany jest na godzinę 16.30, a poprzedzi go drugi trening o godzinie 12.00.

REKLAMA

REKLAMA

Robert Kubica o występie w Grand Prix Włoch 2021

Robert Kubica w Formule 1fot. materiały prasowe
Robert Kubica w Formule 1

Oto, co powiedział Robert przed swoim drugim w tym roku, a 99. w ogóle startem w Grand Prix Formuły 1.

– W pierwszej kolejności chciałbym przekazać Kimiemu wyrazy wsparcia. Mam nadzieję, że jak najszybciej wyzdrowieje i wróci do kokpitu. Nie mogę się doczekać ścigania na Monzy – to niesamowity tor, na którym w 2006 roku po raz pierwszy stanąłem na podium Formuły 1. W przeciwieństwie do Zandvoort, znam go bardzo dobrze, co z pewnością mi pomoże. Tym bardziej, że format sprintu kwalifikacyjnego zmniejsza liczbę sesji treningowych. Jestem zadowolony z tego, co udało się osiągnąć w Holandii i nie mogę się już doczekać, aby ponownie pomóc zespołowi na Monzy – powiedział Robert Kubica, kierowca Alfa Romeo Racing ORLEN.

Alfa Romeo Racing Orlen w barwach Włoch

Tor wyścigowy w Monza jest nie tylko miejscem rozgrywania Grand Prix Włoch. To również tor, na którym Alfa Romeo zdobyła swoje pierwsze w historii Mistrzostwo Formuły 1, w dniu 3 września 1950 roku, w Alfetcie 158 z Nino Fariną za kierownicą. Między Alfą Romeo a Monzą istnieje nierozerwalna więź, która w tym roku zostanie odnowiona.

Bolid Alfa Romeo Racing ORLEN na GP Włoch 2021fot. materiały prasowe
Bolid Alfa Romeo Racing ORLEN na GP Włoch 2021

By uczcić Grand Prix Włoch, bolid Alfy Romeo wyjedzie na tor w grafice stworzonej specjalnie na tę okazję przez Alfa Romeo Style Centre. Główną rolę odgrywa logo, które uświetnia 111 lat istnienia marki i nawiązuje do włoskiej flagi. Górna część pokrywy silnika zmienia się na zielony kolor „quadrifoglio”, dopełniając tym samym podstawowe kolory czerwieni i bieli oficjalnych barw nadwozia Zmieniona kolorystyka tworzy kontur włoskiej flagi, która jest teraz dominującym motywem.

Bolid Alfa Romeo Racing ORLEN na GP Włoch 2021fot. materiały prasowe
Bolid Alfa Romeo Racing ORLEN na GP Włoch 2021

Twórczy wkład Centrum Stylu Alfa Romeo nie ogranicza się tylko do bolidu, bo zmienione będą także kombinezony wyścigowe obu kierowców Alfy Romeo. Również tutaj, w górnej części ubioru, pojawia się trójkolorowa włoska flaga na logo 111, by potem na nogawkach spodni „metaforycznie" kierować się ku asfaltowi.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA