Robert Kubica w WEC! Polak wystartuje w 24h Le Mans!

To wiadomość, na którą fani Kubicy oraz wyścigów czekali od dawna. W sezonie 2017 krakowianin zasiądzie za sterami prototypu LMP1 i wystartuje w World Endurance Championship.

Robert Kubica WEC ByKolles Racing
Robert Kubica w zespole ByKolles Racing foto ByKolles Racing.

Kubica będzie reprezentował barwy zespołu ByKolles w klasie LMP1 WEC. Polak już pod koniec minionego roku testował prototyp CLM P1/01 teamu Colina Kollesa. Partnerem krakowianina będzie brytyjski kierowca Oliver Webb. 25-latek z Manchesteru w długodystansowych wyścigach startował przez 3 sezony w prototypach LMP2 i LMP1. Na razie nie wiadomo kto będzie trzecim kierowcą.

REKLAMA

Przed nimi nie lada zadanie. Jako jedyna prywatna ekipa będą musieli zmierzyć się w klasie LMP1 z dwoma autami Porsche i Toyoty. Co więcej, japoński producent już teraz zapowiedział, że na 24-godzinny klasyk na Circuit de la Sarthe i poprzedzający go 6h Spa przygotuje trzeci samochód.

W ramach World Endurance Championship (WEC) zostanie rozegranych 9 wyścigów na torach F1. Oczywiście wisienką na torcie jest 24-godzinny klasyk w Le Mans. Zanim zmagania ruszą na dobre w dniach 1-2 kwietnia na Monzy odbędą się oficjalne przed sezonowe testy.

Kalendarz WEC 2017:

  • 6h Silverstone – 16 kwietnia
  • 6h Spa-Francorchamps – 6 maja
  • 24h Le Mans – 17-18 czerwca
  • 6h Nurburgring – 16 lipca
  • 6h Meksyku – 3 września
  • 6h Austin – 16 września
  • 6h Fuji – 15 października
  • 6h Szanghaju – 5 listopada
  • 6h Bahrajnu – 18 listopada

"Po moich startach w rajdach poszukiwałem czegoś możliwie zbliżonego do Formuły 1. To czego dokładnie szukałem znalazłem w LMP1. Na koniec minionego sezony WEC miałem możliwość przejechania pierwszych okrążeń za kierownicą CLM P1/01. Bardzo szybko poczułem się w nim komfortowo i mogłem poprawiać swoje tempo.

Z większym doświadczeniem jestem pewny, że będę w stanie zwiększyć swoje osiągi. Nie mogę doczekać się Prologu na Monzy i startu sezonu na Silverstone. Profesjonalny zespół jakim jest ByKolles Racing będzie rozwijał i robił postępy podczas całego sezonu. Jestem szczęśliwy będąc częścią tego.

WEC to wyścig na torach, które znam z moich czasów w F1. Wyjątkiem jest Le Mans. Słyszałem wiele dobrego o tej imprezie na Circuit de la Sarthe. Jestem bardzo podekscytowany na myśl o moim pierwszym starcie w 24-godzinnym wyścigu" - skomentował Robert Kubica.

Warto dodać, że wejście Kubicy do WEC to jego powrót do regularnych startów w wyścigach od 2010 r. kiedy to startował w F1 w zespole Renault. Przypomnijmy, 6 lat temu krakowianin uległ poważnemu wypadkowi podczas rajdu Ronde di Andora. W latach 2013-2015 startował w WRC, a w sezonie 2013 został mistrzem klasy WRC2. W ubiegłym roku pojawił się m.in. na torze Spa-Franchorchamps podczas Renault Sport Trophy. 

REKLAMA