REKLAMA

Robert Kubica w wyścigach długodystansowych

Robert Kubica, który pełni rolę kierowcy rezerwowego w zespole F1 Alfa Romeo Racing ORLEN, wystartuje w tym sezonie w szeregu wyścigów.

Kubica i Marszałek w wyścigu F1 w Warszawie Materiały prasowe
Kubica i Marszałek w wyścigu F1 w Warszawie, źródło: PKN ORLEN

Robert Kubica, będący członkiem ekipy ORLEN Team, wspieranej przez PKN ORLEN, łączyć będzie w tym sezonie wiele funkcji, bo oprócz stanu gotowości w ramach zadań kierowcy rezerwowego zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN w Formule 1, Polak jest także kierowcą testowym i rozwojowym teamu, a więc brać będzie udział nie tylko w wybranych testach bolidu Formuły 1 na torze, ale spędzi także wiele czasu w symulatorze.

REKLAMA

Dla Kubicy jednak patrzenie na ścigających się kolegów jest zupełnie niesatysfakcjonujące, dlatego też polski kierowca uruchomił ciekawy program startów na ten sezon. Po ubiegłorocznym udziale w serii DTM Kubica wycofał się z niej, kiedy po odejściu ekipy fabrycznej Audi seria zmieniła zupełnie swój profil i przesiadła się na samochody klasy GT3. Co zatem robić będzie Robert w 2021 roku?

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Robert Kubica – starty w 2021 roku

Dzięki wsparciu PKN ORLEN w nadchodzącym sezonie Robert Kubica będzie regularnie ścigał się w najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych wyścigach długodystansowych. Polak pojedzie między innymi w European Le Mans Series, 24-godzinnym wyścigu Le Mans czy niemieckim cyklu NLS (dawniej VLN). Polski kierowca połączy te starty z pełnieniem obowiązków rezerwowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN.

European Le Mans Series to jedna z najbardziej prestiżowych serii wyścigowych samochodów prototypowych w Europie, składająca się z sześciu rund, odbywających się na europejskich torach Formuły 1 – w Hiszpanii, Austrii, Francji, Belgii oraz Portugalii. W ELMS Kubica będzie reprezentował belgijski zespół WRT, startując w najwyższej kategorii LMP2.

Z kolei NLS – czyli Nürburgring Langstrecken Serie – to niemiecki cykl wyścigów organizowany na jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających torów na świecie: Północnej Pętli Nurburgring, gdzie niedawno Robert Kubica zasłynął szybką jazdą wypożyczonym BMW M4. Obecnie Kubica przygotowuje się do startów w wybranych wyścigach tej serii, ale wcześniej, pomimo posiadania najwyższej, platynowej licencji FIA, musi wyrobić osobną licencję na starty w serii NLS. A to oznacza między innymi początkową jazdę z instruktorem siedzącym obok, ale także co najmniej dwa starty w 4-godzinnych wyścigach. Pierwszy z nich już w sobotę 27 marca, gdzie Robert pojedzie Porsche Caymanem GT4 klasy V5 zespołu PROsport Racing, wymieniając się kierownicą z Nestorem Girolamim, 31-letnim Argentyńczykiem.

Wisienką na torcie sezonu 2021 ma być dla Roberta Kubicy start w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Ten został przeniesiony, póki co, na weekend 21-22 sierpnia tego roku.

Jestem kierowcą, dla którego rywalizacja na torze z najlepszymi jest największą życiową pasją. Dlatego start w wybranych wyścigach VLN (obecnie NLS – przyp. red.) oraz całej serii European Le Mans Series traktuję nie tylko jako nowe wyzwanie, ale także jako ekscytującą przygodę. W swojej karierze do tej pory skupiałem się głównie na wyścigach sprinterskich. Starty na długich dystansach wymagają zupełnie innego podejścia – pracy zespołowej i świetnego przygotowania fizycznego. Jestem w pełni skoncentrowany na tym, żeby jak najlepiej przygotować się do sezonu i dostarczyć moim kibicom wielu sportowych emocji i radości. Na nich oraz na strategicznych partnerów, jakimi są dla mnie marki Star, Platinum oraz ORLEN, mogę liczyć na dobre i na złe. To bardzo wiele dla mnie znaczy – podsumowuje Robert Kubica, zawodnik ORLEN Team.

To będzie pierwszy pełny sezon startów Polaka w wyścigach długodystansowych. Do tej pory zawodnik ma za sobą epizod w 24-godzinnych zmaganiach na torze w Dubaju oraz treningi na słynnym Daytona International Speedway.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA