REKLAMA

Robert Kubica wystartuje w 24h Daytona bolidem LMP2

Robert Kubica już pod koniec stycznia wsiądzie za kierownicę bolidu klasy LMP2 i wystartuje w słynnym wyścigu 24 Hours of Daytona.

Bolid LMP2 Roberta Kubicy fot. materiały prasowe
Bolid LMP2 Roberta Kubicy

Plotki odnośnie tego, że Robert Kubica ma w tym sezonie startować za Oceanem, częściowo się potwierdziły. Jak się jednak okazuje, Kubica nie wystartuje ani w serii Indy, ani w NASCAR, natomiast zasiądzie za sterami bolidu Oreca 07 Gibson LMP2 duńskiego zespołu High Class Racing w 24-godzinnym wyścigu na torze Daytona. W malowaniu auta widzimy logotypy PKN ORLEN.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

O swoim występie w tym 24-godzinnym klasyku Robert Kubica poinformował za pośrednictwem oficjalnego profilu na Facebooku, pisząc: „Nowy rok i nowe wyzwanie. Wystartuje prototypem LMP2 z @highclass.racing w Daytona 24. My teammates: @dennisandersenrace @andersfjordbach @fhabsburg62” Z tego wywnioskować można wprost, że partnerami zespołowymi Roberta Kubicy będą Ferdinand Habsburg (zawodnik, z którym Robert rywalizował w 2020 roku w serii DTM) oraz Anders Fjordbach i Dennis Andersen.

– Jestem bardzo wdzięczny za szansę, jaką otrzymałem od High Class Racing. Zaproszenie do startu na torze Daytona International Speedway będzie dla mnie nowym wyzwaniem. W swojej karierze skupiałem się do tej pory na wyścigach sprinterskich. Co prawda przed czterema laty startowałem w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju, ale musiałem się wycofać z powodu problemów technicznych. Ten wyścig będzie ode mnie wymagał zupełnie innego podejścia opartego na pracy zespołowej, świetnej wytrzymałości i przygotowaniu fizycznym. Nowością będzie dla mnie także samochód Oreca LMP2 – komentuje Kubica.

– Jestem podekscytowany całym wyścigiem i otoczką wokół niego. Daytona to dla mnie kolejna okazja, żeby ścigać się na najwyższym poziomie z zawodnikami światowej klasy. Już nie mogę się doczekać pracy z tak wspaniałym zespołem. Teraz skupiam się na tym, żeby jak najlepiej przygotować się do startu – dodaje Kubica.

Wyścig 24h Daytona, odbywający się w ramach serii IMSA, zaplanowany jest między 29-31 stycznia, o godzinie 21.40 polskiego czasu. Natomiast tydzień wcześniej odbędzie się 100-minutowy wyścig kwalifikacyjny Motul Pole Award 100, którego wyniki zdecydują o kolejności startowej do 24-godzinnego maratonu. W sprincie udział bierze dwóch kierowców – na tym etapie nie wiemy, czy będzie wśród nich Kubica.

A warto przypomnieć, że Robert ma już na swoim koncie testy bolidów długodystansowych zespołów ByKolles i SMP Racing, ale 24-godzinny wyścig będzie dla niego debiutem. Dodajmy jeszcze, że bolidy LMP2 napędzane są 600-konnymi silnikami V8 o pojemności 4,2 litra, a więc jednostkami diametralnie różnymi od tego, z czym Robert ma do czynienia w Formule 1 (1,6-litrowe V6 turbo) czy do niedawna w DTM (2-litrowy silnik czterocylindrowy).

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Więcej o starcie Kubicy w wyścigu 24 Hours of Daytona dowiemy się niebawem. Wciąż nie jest jednak znany plan Polaka na sezon 2021, poza tym, że będzie on kontynuował pracę w roli kierowcy rezerwowego w zespole Alfa Romeo Racing ORLEN w Formule 1.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA