Rolls-Royce Boat Tail – powrót do tradycji

Rolls-Royce powraca do tworzenia unikatowych pojazdów na zamówienie, w ramach Rolls-Royce Coachbuild. Przed państwem najnowsze dzieło: Rolls-Royce Boat Tail.

Rolls-Royce Boat Tail fot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Rolls-Royce prezentuje światu unikatowe nadwozie o nazwie „Boat Tail”, które powstało na indywidualne zamówienie w ramach oferty Rolls-Royce Coachbuild. Obejmuje ona nadwozia tworzone według oryginalnego pomysłu klienta i stanie się w przyszłości stałym elementem oferty marki. Zapotrzebowanie na tego typu unikaty jest bowiem ogromne.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Pierwszym krokiem Rolls-Royce’a w kierunku budowy współczesnych nadwozi na indywidualne zamówienia, był unikatowy Sweptail z 2017 roku, pokazany podczas Concorso d’Eleganza Villa d’Este i ogłoszony wówczas najdroższym samochodem świata. Model Boat Tail jest wcale nie mniej imponujący, a zapewne i niekoniecznie tańszy od Sweptaila. Ale gentlemani przecież o pieniądzach nie rozmawiają.

Praca działu Rolls-Royce Coachbuild to wyjątkowa rzecz w świecie luksusowych samochodów. Model Boat Tail na przykład jest efektem aż czteroletniej współpracy z trzema najbardziej wyjątkowymi klientami marki – jak dowiadujemy się z oficjalnej prezentacji. Klienci działu Rolls-Royce Coachbuild, którzy chcą stworzyć nadwozie według swojego indywidualnego pomysłu, są bezpośrednio i bardzo osobiście zaangażowani w kolejne etapy procesu projektowania i prac konstrukcyjnych. „Działamy w ścisłej współpracy z klientami, żeby dobrze poznać ich osobowość i preferencje. Na tej podstawie opracowujemy elementy stylistyczne i funkcjonalne, które te osoby życzyłyby sobie zobaczyć w zamówionym przez nie samochodzie” – zdradzają osoby odpowiedzialne za projekt.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Wiemy zatem, że w przypadku modelu Boat Tail stworzone zostały trzy niepowtarzalne samochody, które mają co prawda podobną stylistykę nadwozia, ale każdy z nich nosi unikalny styl osoby, która go zamówiła i opowiada zupełnie inną historię. Każdy model Boat Tail jest jedyny w swoim rodzaju.

Jak powstawał Rolls-Royce Boat Tail?

Makiety nadwozi są wykonywane ręcznie. Najpierw wstępny szkic jest rozrysowywany na desce kreślarskiej, a później na podstawie stworzonego w pracowni projektu powstaje pełnowymiarowa makieta z gliny, której powierzchnie można ręcznie stylizować. Na podstawie glinianej makiety powstał cyfrowy model, który posłużył z kolei do ręcznego uformowania płatów aluminium w docelowy kształt szkieletu samochodu. Cały proces jest bardzo podobny do budowy jachtów, a żmudne, ręczne wykańczanie trwa niemal bez końca. Czynności są powtarzane raz po razie, bez presji czasu. Pośpiech bowiem poniża, jak mówi popularne powiedzenie, w którym zawiera się wiele prawdy.

REKLAMA

REKLAMA

Fascynacja klientów światem jachtów znalazła swoje odzwierciedlenie w ich prywatnej kolekcji samochodów, w której jest także zabytkowy, poddany perfekcyjnej renowacji, Rolls-Royce Boat Tail z 1932 roku. Do kompletu brakowało jedynie jego współczesnej wersji, która do tej pory po prostu nie istniała. Współczesna wersja modelu Boat Tail ma niemal 5,9 metrów długości. Z przodu wzrok przykuwa kultowy grill i charakterystyczny dla marki Roll-Royce układ reflektorów, które zostały nieco przeprojektowane i zyskały nowy kształt.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Widziany z boku samochód przypomina sylwetkę jachtu. Ogromna przednia szyba jest jak osłony montowane na motorówkach, a delikatnie nachylony przedni słupek, duże połacie przednich paneli oraz wydłużony tył tworzą wrażenie ruchu łodzi wynurzającej się z fal. Motywy żeglarskie zostały wyeksponowane szczególnie w tylnej części nadwozia, gdzie uwagę przyciąga drewniany panel, wyglądający jak pokład luksusowego jachtu. Również niekonwencjonalny rozkładany dach modelu Boat Tail wskazuje na silne inspiracje światem żeglarstwa.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

W kabinie luksus odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Barek jest wyposażony we wszystkie elementy zastawy stołowej niezbędne, by cieszyć się posiłkiem na łonie natury w stylu typowym dla marki Rolls-Royce. Projektanci nie zapomnieli o podwójnej lodówce, w której klient może chłodzić butelki swojego ulubionego rocznika szampana Armand de Brignac. Chłodziarka jest wyposażona w eleganckie półki na butelki różnych rozmiarów, których wykończenie na wysoki błysk i kolor są nawet dopasowane do tonacji szkła i etykiet.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Tradycyjnym elementem wyposażenia wnętrza nowoczesnych modeli marki Rolls-Royce jest pomysłowy schowek umieszczony w bocznych panelach drzwi. Znajdziemy w nim parasol, pod którym możemy się chronić podczas niepogody. Projektanci modelu Boat Tail postanowili rozwinąć ten pomysł, aby podkreślić, że jest to także samochód na słoneczne dni i dodali do jego wyposażenia parasol słoneczny. Teleskopowy mechanizm sprawia, że parasol otwiera się błyskawicznie i dość nietypowo, bo w odwrotnym kierunku.

Umieszczone po przeciwstawnych stronach wnętrza stoliki koktajlowe obracają się eleganckim ruchem, naśladując ruch kelnera. Pod ich blatami znajdziemy dyskretnie wsunięte dwa ultranowoczesne stołki utrzymane w minimalistycznej stylistyce. Zaprojektowane przez markę Rolls-Royce i wykonane w pracowni włoskiej firmy meblarskiej Promemoria stołki o wysmukłym kształcie, które można razem złączyć, zostały zrobione z tworzywa, jakie pojawia się na wstawkach nadwozia samochodu. Siedziska stołków wykończono miękką niebieską skórą, którą obito wszystkie fotele w kabinie.

Boat Tail to samochód zaprojektowany, by cieszyć się nim na drodze, który otrzymał pełną homologację, został dopuszczony do ruchu drogowego i dostał zielone światło od marki dopiero po przejściu rygorystycznych testów drogowych, jakie przechodzą wszystkie inne modele z jego gamy. W ramach programu testów sprawdzono jego właściwości jezdne i właściwości akustyczne przy dużych prędkościach, aby upewnić się, że wszystkie elementy wyposażenia tylnej kabiny zostały w odpowiedni sposób zamocowane i gwarantują cichą jazdę nawet przy pełnych obrotach. Wszyscy klienci zadeklarowali, że chcą usiąść za kierownicą swojego unikalnego egzemplarza modelu Boat Tail natychmiast po jego wydaniu.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA