Rolls-Royce Boat Tail – powrót do tradycji

Rolls-Royce powraca do tworzenia unikatowych pojazdów na zamówienie, w ramach Rolls-Royce Coachbuild. Przed państwem najnowsze dzieło: Rolls-Royce Boat Tail.

Rolls-Royce Boat Tail fot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Rolls-Royce prezentuje światu unikatowe nadwozie o nazwie „Boat Tail”, które powstało na indywidualne zamówienie w ramach oferty Rolls-Royce Coachbuild. Obejmuje ona nadwozia tworzone według oryginalnego pomysłu klienta i stanie się w przyszłości stałym elementem oferty marki. Zapotrzebowanie na tego typu unikaty jest bowiem ogromne.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Pierwszym krokiem Rolls-Royce’a w kierunku budowy współczesnych nadwozi na indywidualne zamówienia, był unikatowy Sweptail z 2017 roku, pokazany podczas Concorso d’Eleganza Villa d’Este i ogłoszony wówczas najdroższym samochodem świata. Model Boat Tail jest wcale nie mniej imponujący, a zapewne i niekoniecznie tańszy od Sweptaila. Ale gentlemani przecież o pieniądzach nie rozmawiają.

Praca działu Rolls-Royce Coachbuild to wyjątkowa rzecz w świecie luksusowych samochodów. Model Boat Tail na przykład jest efektem aż czteroletniej współpracy z trzema najbardziej wyjątkowymi klientami marki – jak dowiadujemy się z oficjalnej prezentacji. Klienci działu Rolls-Royce Coachbuild, którzy chcą stworzyć nadwozie według swojego indywidualnego pomysłu, są bezpośrednio i bardzo osobiście zaangażowani w kolejne etapy procesu projektowania i prac konstrukcyjnych. „Działamy w ścisłej współpracy z klientami, żeby dobrze poznać ich osobowość i preferencje. Na tej podstawie opracowujemy elementy stylistyczne i funkcjonalne, które te osoby życzyłyby sobie zobaczyć w zamówionym przez nie samochodzie” – zdradzają osoby odpowiedzialne za projekt.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Wiemy zatem, że w przypadku modelu Boat Tail stworzone zostały trzy niepowtarzalne samochody, które mają co prawda podobną stylistykę nadwozia, ale każdy z nich nosi unikalny styl osoby, która go zamówiła i opowiada zupełnie inną historię. Każdy model Boat Tail jest jedyny w swoim rodzaju.

Jak powstawał Rolls-Royce Boat Tail?

Makiety nadwozi są wykonywane ręcznie. Najpierw wstępny szkic jest rozrysowywany na desce kreślarskiej, a później na podstawie stworzonego w pracowni projektu powstaje pełnowymiarowa makieta z gliny, której powierzchnie można ręcznie stylizować. Na podstawie glinianej makiety powstał cyfrowy model, który posłużył z kolei do ręcznego uformowania płatów aluminium w docelowy kształt szkieletu samochodu. Cały proces jest bardzo podobny do budowy jachtów, a żmudne, ręczne wykańczanie trwa niemal bez końca. Czynności są powtarzane raz po razie, bez presji czasu. Pośpiech bowiem poniża, jak mówi popularne powiedzenie, w którym zawiera się wiele prawdy.

Fascynacja klientów światem jachtów znalazła swoje odzwierciedlenie w ich prywatnej kolekcji samochodów, w której jest także zabytkowy, poddany perfekcyjnej renowacji, Rolls-Royce Boat Tail z 1932 roku. Do kompletu brakowało jedynie jego współczesnej wersji, która do tej pory po prostu nie istniała. Współczesna wersja modelu Boat Tail ma niemal 5,9 metrów długości. Z przodu wzrok przykuwa kultowy grill i charakterystyczny dla marki Roll-Royce układ reflektorów, które zostały nieco przeprojektowane i zyskały nowy kształt.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Widziany z boku samochód przypomina sylwetkę jachtu. Ogromna przednia szyba jest jak osłony montowane na motorówkach, a delikatnie nachylony przedni słupek, duże połacie przednich paneli oraz wydłużony tył tworzą wrażenie ruchu łodzi wynurzającej się z fal. Motywy żeglarskie zostały wyeksponowane szczególnie w tylnej części nadwozia, gdzie uwagę przyciąga drewniany panel, wyglądający jak pokład luksusowego jachtu. Również niekonwencjonalny rozkładany dach modelu Boat Tail wskazuje na silne inspiracje światem żeglarstwa.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

W kabinie luksus odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Barek jest wyposażony we wszystkie elementy zastawy stołowej niezbędne, by cieszyć się posiłkiem na łonie natury w stylu typowym dla marki Rolls-Royce. Projektanci nie zapomnieli o podwójnej lodówce, w której klient może chłodzić butelki swojego ulubionego rocznika szampana Armand de Brignac. Chłodziarka jest wyposażona w eleganckie półki na butelki różnych rozmiarów, których wykończenie na wysoki błysk i kolor są nawet dopasowane do tonacji szkła i etykiet.

Rolls-Royce Boat Tailfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Boat Tail

Tradycyjnym elementem wyposażenia wnętrza nowoczesnych modeli marki Rolls-Royce jest pomysłowy schowek umieszczony w bocznych panelach drzwi. Znajdziemy w nim parasol, pod którym możemy się chronić podczas niepogody. Projektanci modelu Boat Tail postanowili rozwinąć ten pomysł, aby podkreślić, że jest to także samochód na słoneczne dni i dodali do jego wyposażenia parasol słoneczny. Teleskopowy mechanizm sprawia, że parasol otwiera się błyskawicznie i dość nietypowo, bo w odwrotnym kierunku.

Umieszczone po przeciwstawnych stronach wnętrza stoliki koktajlowe obracają się eleganckim ruchem, naśladując ruch kelnera. Pod ich blatami znajdziemy dyskretnie wsunięte dwa ultranowoczesne stołki utrzymane w minimalistycznej stylistyce. Zaprojektowane przez markę Rolls-Royce i wykonane w pracowni włoskiej firmy meblarskiej Promemoria stołki o wysmukłym kształcie, które można razem złączyć, zostały zrobione z tworzywa, jakie pojawia się na wstawkach nadwozia samochodu. Siedziska stołków wykończono miękką niebieską skórą, którą obito wszystkie fotele w kabinie.

Boat Tail to samochód zaprojektowany, by cieszyć się nim na drodze, który otrzymał pełną homologację, został dopuszczony do ruchu drogowego i dostał zielone światło od marki dopiero po przejściu rygorystycznych testów drogowych, jakie przechodzą wszystkie inne modele z jego gamy. W ramach programu testów sprawdzono jego właściwości jezdne i właściwości akustyczne przy dużych prędkościach, aby upewnić się, że wszystkie elementy wyposażenia tylnej kabiny zostały w odpowiedni sposób zamocowane i gwarantują cichą jazdę nawet przy pełnych obrotach. Wszyscy klienci zadeklarowali, że chcą usiąść za kierownicą swojego unikalnego egzemplarza modelu Boat Tail natychmiast po jego wydaniu.

Zobacz również:
REKLAMA