REKLAMA

Rolls-Royce Cullinan - królewski SUV

Na ten model czekaliśmy z niecierpliwością od co najmniej kilku lat. W końcu Rolls-Royce zmobilizowany premierą Bentleya Bentaygi wprowadził na rynek pierwszego SUV-a. Poznajcie szczegóły na temat wielkiej i luksusowej maszyny.

Rolls-Royce Cullinan Materiały prasowe
Rolls-Royce Cullinan

Kiedy Porsche wprowadziło do oferty Cayenne, ortodoksyjni fani marki byli nastawieni bardzo sceptycznie, ale słupki sprzedaży niemieckiej marki zaczęły bardzo dynamicznie rosnąć. Lata później na ten sam efekt liczy Bentley (w ofercie marki jest już od dłuższego czasu Bentayga) oraz Lamborghini z zupełnie świeżym modelem Urus. W kolejce ustawia się także Aston Martin, który zapowiada od kilku miesięcy własnego przedstawiciela w tym segmencie.

REKLAMA

REKLAMA

Rolls-Royce Cullinan
Rolls-Royce Cullinan

Dzisiejszym, głównym bohaterem jest Rolls-Royce Cullinan, który otwiera nowy rozdział w historii motoryzacji i będzie punktem odniesienia dla innych producentów starających się przyciągnąć klientów z bardzo zasobnym portfelem. Nazwa Cullinan wzięła się od największego i najczystszego diamentu w historii, z którego wycięto brylanty znajdujące się w brytyjskich, królewskich insygniach.

Brytyjski SUV wyróżnia się już z daleka na drodze. Auto mierzy 5341 mm długości, a rozstaw osi wynosi 3295 mm. Duże wrażenie robi też masa luksusowej maszyny - aż 2 660 kg. Bagażnik pomieści od 560 do 600 litrów bagażu, a po złożeniu tylnej kanapy jest do dyspozycji 1930 litrów.

REKLAMA

Rolls-Royce Cullinan
Rolls-Royce Cullinan

W kwestii stylistyki model Cullinan nawiązuje do flagowej limuzyny - modelu Phantom. Dzieli z nim również wiele rozwiązań technicznych. We wnętrzu nie brakuje luksusowych materiałów oraz przepychu godnego flagowych modeli tej marki. Całość utrzymano w klasycznej stylistyce, ale nie zabrakło nawiązań do nowoczesności, jak choćby nowoczesnych jachtów.

REKLAMA

REKLAMA

Rolls-Royce Cullinan
Rolls-Royce Cullinan

Do samochodu dostaniemy się przez otwierane przeciwsobnie drzwi, tak aby dostęp do tylnej kanapy był jak najlepszy. W ofercie pojawią się dwie wersje: z pełną kanapą (trzyosobową) lub pojedynczymi fotelami, na których zmieszczą się dwie osoby. W ostatniej znajdziemy lodówkę w podłokietniku oraz miejsce na kieliszki i szampana. Ponadto oddzielono przedział pasażerski od bagażowego poprzez specjalną szybę.

REKLAMA

Rolls-Royce Cullinan
Rolls-Royce Cullinan

Na pokładzie Rolls-Royce`a znajdziemy systemy bezpieczeństwa i asystentów kierowcy znanych z modeli BMW. Nowością jest 12,3-calowy ekran TFT zainstalowany w desce rozdzielczej. Obok niego znajdziemy ekran będący sercem systemu multimedialnego, którym można sterować stylizowanym pokrętłem z motywem Spirit of Ecstasy.

REKLAMA

REKLAMA

Rolls-Royce Cullinan
Rolls-Royce Cullinan

Pod maską pracuje jednostka w "królewskim" układzie V12 o pojemności 6,75 litra. Zmodyfikowana jednostka zadebiutowała niedawno w ósmej odsłonie modelu Phantom. Motor wyposażono w dwie turbosprężarki, dzięki którym maksymalna moc wynosi 563 KM, a szczytowy moment obrotowy o wartości 850 Nm jest już dostępny przy 1600 obr./min. Jednostka współpracuje z 8-biegowym automatem zaprojektowanym przez ZF. Napęd jest przekazywany na wszystkie koła.

Przyspieszenie wielkiego SUV-a to na razie tajemnica, ale Cullinan rozpędzi się do 250 km/h. Średnie zużycie paliwa w przypadku tego modelu to 15 l/100 km.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA