Rolls-Royce Ghost Black Badge: 45 kg najczarniejszego lakieru

Obecnie aż 27 proc. zamówień składanych na samochody Rolls-Royce przypada na wersję Black Badge, z charakterystycznym znakiem nieskończoności i wszechobecną czernią. Oto nowy Ghost Black Badge.

Rolld-Royce Ghost Black Badge fot. materiały prasowe
Rolld-Royce Ghost Black Badge

Black Badge to niezwykle popularne alter ego marki Royce-Royce, którego znakiem rozpoznawczym jest pojawiający się we wnętrzu symbol matematyczny przedstawiający nieskończoność. Logotyp, znany także jako lemniskata, pojawił się po raz pierwszy na hydroplanie Blue Bird K3 z silnikiem Rolls-Royce’a – łodzi, na której sir Malcolm Campbell pobił rekord prędkości na wodzie. Projektanci marki postanowili oznaczań nim samochody z linii Black Badge, aby podkreślić ich nieograniczoną moc i dążenie do doskonałości.

REKLAMA

Pierwszymi modelami z linii, jakie wprowadził w 2016 roku na rynek Rolls-Royce, były Wraith i Ghost. Niedługo potem do rodziny dołączył Dawn (2017) i Cullinan (2019). Teraz gama powiększa się o nowy model – najbardziej zaawansowany technologicznie samochód z emblematem Black Badge – Black Badge Ghost.

Rolls-Royce Ghost Black Badge – 45 kg czarnego lakieru

Rolld-Royce Ghost Black Badgefot. materiały prasowe
Rolld-Royce Ghost Black Badge

Klienci mają do wyboru 44 tysiące zaprojektowanych przez markę kolorów, ale mogą też stworzyć własny, jedyny w swoim rodzaju odcień w ramach oferty Bespoke. Warto przy tym podkreślić, że większość osób, które zamówiły mroczne alter ego modelu Ghost, zdecydowało się na flagową czerń. Aby stworzyć najgłębszy w branży motoryzacyjnej odcień czerni, aż 45 kg farby zostaje rozpylone na naładowanej elektrostatycznie powierzchni białej karoserii, która jest następnie suszona w piecu. Potem nadwozie zostaje pokryte dwiema warstwami bezbarwnego podkładu, a później ręcznie wyszlifowane przez zespół czterech rzemieślników, aby osiągnąć efekt błyszczącego wykończenia czerni fortepianowej, z którego słynie marka.

Proces, który trwa od trzech do pięciu godzin i nie jest stosowany w produkcji masowej, umożliwia osiągnięcie niezrównanej w branży samochodowej intensywności koloru. Głęboka czerń jest dla klientów idealnym tłem, które może zostać zestawione z ręcznie malowaną linią Coachline w kontrastowym kolorze.

Rolld-Royce Ghost Black Badgefot. materiały prasowe
Rolld-Royce Ghost Black Badge

Nowy model jest wyposażony w 21-calowe obręcze kół z kompozytów z gamy Bespoke. Obręcz każdego koła jest wykonana z 22 warstw włókna węglowego, układanych w trzech kierunkach, a następnie podwiniętych na zewnętrznych krawędziach felgi, by uzyskać wytrzymałość 44 warstw. Dodatkowym wzmocnieniem jest piasta z kutego aluminium lotniczego, która została połączona z felgą za pomocą tytanowych łączników, podobnych do tych stosowanych w aeronautyce. Piastę zdobią charakterystyczne dla marki dekielki z funkcją samopoziomowania, dzięki czemu monogram RR jest zawsze w poziomie.

REKLAMA

REKLAMA

Rolls-Royce Ghost Black Badge – wnętrze

Rolld-Royce Ghost Black Badgefot. materiały prasowe
Rolld-Royce Ghost Black Badge

Warstwy drewna wykorzystane w kabinie są naprasowywane na podłoże elementów wnętrza, na które nakładany jest następnie czarny fornir Bolivar. Ciemna baza zostaje następnie pokryta luksusowym materiałem Technical Fibre. Fragmenty utkane z pokrytego żywicą karbonu oraz kontrastowych metalizujących nici tworzą przypominający diamenty wzór, który jest następnie ręcznie nakładany na poszczególne elementy wnętrza, by osiągnąć efekt 3D. Aby zabezpieczyć tę niezwykłą okleinę, każdy element jest utwardzany przez godzinę pod ciśnieniem w temperaturze 100°C. Następnie jest on piaskowany, aby stworzyć optymalne podłoże dla sześć warstw lakieru, które są ręcznie szlifowane i polerowane, a dopiero później poszczególne części są montowane we wnętrzu samochodu.

Rolld-Royce Ghost Black Badgefot. materiały prasowe
Rolld-Royce Ghost Black Badge

Na życzenie klienta na elementach tylnych foteli wykończony szlachetnym materiałem Technical Fibre, które tworzą efekt wodospadu może pojawić się emblemat linii Black Badge – matematyczny symbol nieskończoności. Wykonany z aluminium lotniczego emblemat na pokrywie kubełka do chłodzenia szampana, który jest elementem wyposażenia wersji Black Badge Ghost, jest umieszczony między trzecią i czwartą z sześciu warstw delikatnie barwionego lakieru, co tworzy złudzenie optyczne, że symbol unosi się w powietrzu nad okleiną z materiału Technical Fibre.

Rolld-Royce Ghost Black Badgefot. materiały prasowe
Rolld-Royce Ghost Black Badge

Wyjątkowy zegar został umieszczony na niezwykłej rozświetlanej desce rozdzielczej, która została zaprezentowana po raz pierwszy wraz z modelem Ghost. Ozdabia ją błyszczący symbol nieskończoności, który otacza ponad 850 gwiazd. Umieszczone naprzeciw fotela pasażera motyw gwiazd i logotyp stają się widoczne dopiero po włączeniu oświetlenia wnętrza. Podobnie jak w modelu Ghost, znak nieskończoności podświetla 152 żarówek LED zamontowanych nad i pod deską rozdzielczą. Wszystkie z nich zostały idealnie dobrane pod kolor zegara i barw oświetlenia zegarów pokładowych. Aby zapewnić równomierne podświetlenie symbolu nieskończoności, wykorzystano światłowód o grubości 2 mm, którego powierzchnię zdobi ponad 90 tys. laserowo wygrawerowanych kropek. Te elementy nie tylko zapewniają równomierne rozprowadzenie światła, ale kiedy spoglądamy na deskę rozdzielczą, tworzą one dodatkowo efekt migotania, co jest nawiązaniem do motywów rozgwieżdżonego sufitu.

Rolls-Royce Ghost Black Badge – silnik

Rolld-Royce Ghost Black Badgefot. materiały prasowe
Rolld-Royce Ghost Black Badge

Konstruktorzy uznali, że podwójnie doładowany silnik Rolls-Royce’a o pojemności 6,75 litra jest w zupełności wystarczający. Kultowa jednostka została jednak na nowo zestrojona, aby uzyskać dodatkowe 29 koni mechanicznych, co znaczy, że ma obecnie imponującą moc 600 KM. Mobrotowy wzrósł o 50 Nm i obecnie wynosi 900 Nm.

Obecnie przyjmowane już są zamówienia na model Black Badge Ghost.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA