REKLAMA

Rolls-Royce Ghost - luksus pod gwieździstym niebem

Nowy Rolls-Royce Ghost ujrzał światło dzienne. Choć ze starym modelem praktycznie nie ma wspólnych części, to na pierwszy rzut oka łatwo pomyśleć, że to jedynie face lifting.

Rolls-Royce Ghost 2020 Rolls-Royce Ghost 2020

Nowa odsłona Rolls-Royce'a Ghost zyskała nieco bardziej zaostrzony wygląd, choć jest on jedynie ewolucją tego, do czego przyzwyczaił nas brytyjski producent. Wewnątrz mamy jednak sporo nowości. Dość powiedzieć, że jedyne części wspólne z ustępującym modelem, to figurka Spirit of Ecstasy oraz... parasolka w drzwiach. Zacznijmy jednak od napędu.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Rolls-Royce Ghost – silnik i napęd

Luksusowego Ghosta porusza silnik, który nie rozczarowuje w żadnym aspekcie. Ma słuszną pojemność 6,75 litra. Ma aż dwanaście cylindrów w układzie V. Ma też spory zapas mocy i momentu obrotowego, który dostępny jest już od 1600 obr./min.

Warto wspomnieć, że 6,75-litrowe V12 generuje moc 571 KM i moment obrotowy o maksymalnej wartości 850 Nm. Jednostka jest umieszczona za przednią osią, zapewniając luksusowej limuzynie rozkład masy 50:50. Napęd jest przenoszony za pośrednictwem 8-stopniowego automatu ZF na wszystkie cztery koła, a w prowadzeniu pomaga m.in. system czterech skrętnych kół.

Rolls-Royce Ghost 2020

REKLAMA

REKLAMA

Rolls-Royce Ghost – z tradycją w nowoczesność

Konserwatywna brytyjska marka, wraz z nową generacją modelu Ghost, pokazała że potrafi mimo wszystko iść z duchem czasów. Przejawów tego jest wiele, a wśród nich wymienić trzeba na przykład laserowe reflektory oraz szereg nowoczesnych asystentów. Wśród nich choćby vision assist, który rozpoznaje i wykrywa ludzi i zwierzęta zarówno w dzień, jak i w nocy, a także choćby system osuszania tarcz i klocków hamulcowych.

Ciekawostką jest modny ostatnio podświetlany grill, który w przypadku Ghosta wykorzystuje 20 diod. Znacznie więcej LED-ów mamy w środku, gdzie nie mogło zabraknąć charakterystycznego gwieździstego nieba na podsufitce. Ale jest też inny element – wyświetlany przed pasażerem napis GHOST, tworzony przez 152 diody wkomponowane w czerń fortepianowego lakieru.

Rolls-Royce Ghost 2020

Dbałość o luksusowego klienta przejawia się też w systemie otwierania drzwi. Teraz, oprócz znanego już samoczynnego zamykania drzwi, odbywającego się po naciśnięciu przycisku na klamce zewnętrznej, dodano także samoczynne ich otwieranie od środka. Wystarczy do tego pociągnięcie za klamkę, a resztę wykonuje silnik elektryczny. Zero wysiłku!

Rolls-Royce musi być też świetnie wyciszony. Podobno w trakcie testów uszom ekspertów przeszkadzał nawet szum z przewodów klimatyzacji, dlatego wyjęto je i wypolerowano dla lepszego przepływu powietrza. Dodatkowo wpakowano przeszło 100 kg materiałów izolujących kabinę Ghosta od świata zewnętrznego.

Rolls-Royce Ghost 2020

Na koniec, zanim zaprosimy was do obejrzenia galerii zdjęć, dodajmy jeszcze informację o wymiarach nadwozia. W porównaniu do ustępującego modelu nowy Ghost urósł o 89 mm na długość, do wartości 5546 mm. Jest także o 30 mm szerszy – w sumie 1978 mm.

Rolls-Royce Ghost do sprzedaży wejdzie w najbliższych miesiącach. Jego cena na rynku amerykańskim wynosi 332,5 tys. dolarów, czyli w prostym przeliczeniu niemal 1,22 mln złotych.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA