REKLAMA

Rolls-Royce Phantom Koa: szczyt luksusu

Rolls-Royce Phantom Koa to pierwszy w historii model z serii Phantom Extended z wykończeniem z drewna koa. Powstał na zamówienie właściciela kolekcji JBS Jacka Boyda Smitha Jr.

Rolls-Royce Phantom Koa fot. materiały prasowe
Rolls-Royce Phantom Koa

Wyjątkowy Rolls-Royce Phatnom Koa powstawał przez trzy lata, bowiem specjaliści Roll-Royce’a musieli nauczyć się obróbki drewna koa, rosnącego na Hawajach, ale też konieczne było znalezienie idealnych fragmentów forniru. Dodajmy, że drewno koa pozyskane zostało w zgodzie z naturą, z unikalnej prywatnej kolekcji na Hawajach, a sam pomysł wykorzystania tego właśnie surowca inspirowany był, należącym do rodziny, bujanym fotelem z drewna koa.

REKLAMA

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Rolls-Royce Phantom Koa – perła w kolekcji

Zamówienie spersonalizowanego Rolls-Royce’a Phantoma Extended to kwintesencja prawdziwego luksusu. Współpraca klienta – kolekcjonera z USA, Jacka Boyda Smitha Jr., z zespołem Rolls-Royce Bespoke Design Team, zaowocowała stworzeniem bardzo osobistego samochodu, spersonalizowanego egzemplarza Bespoke Phantoma Extended, w którym wykorzystano rzadki materiał – drewno koa.

Wizja pana Smitha powstała po trwającej trzy lata intensywnej współpracy z członkami zespołu Rolls-Royce Bespoke Collective, tworzonym przez projektantów, inżynierów i rzemieślników. Samochód dołącza do należącej do niego kolekcji ponad 60 unikalnych samochodów, zgromadzonych w The JBS Collection Museum.

Rolls-Royce Phantom Koafot. materiały prasowe
Rolls-Royce Phantom Koa

Phantom Koa jest pierwszym egzemplarzem tego modelu Rolls-Royce’a, w którym zastosowano drewno koa z rzadkiego drzewa rosnącego wyłącznie na Hawajach. Inspiracją dla pana Smitha i jego żony Laury było zauroczenie ciepłem i charakterem drewna koa, z którym mieli styczność podczas dłuższego pobytu na wyspie Maui na Hawajach. Przez wiele lat bujany fotel z drewna koa stanowił centralny punkt w rodzinnym domu pana Smitha, zatem materiał ten jest mu bardzo bliski. Pan Smith był zdeterminowany, by ciepłą, rodzinną atmosferę przenieść do wnętrza zamówionego przez siebie Rolls-Royce’a.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Już na samym początku współpracy pan Smith przekonał się, że jego projekt będzie wymagał od rzemieślników dodatkowego czasu na doszlifowanie umiejętności. Rzadkie drzewa koa rosną wyłącznie na Hawajach i na terenie parków narodowych są chronione. Ich drewno może być pozyskane jedynie z prywatnych farm, na których panują specyficzne warunki sprzyjające tej roślinie. To prawdziwe wyzwanie, aby znaleźć właściwy kawałek drewna z tak rzadkiego materiału. Specjalista Rolls-Royce’a określił nawet takie znalezisko jako „jedno na milion”. Państwo Smith cierpliwie czekali trzy lata na idealny kawałek forniru, prezentujący kształt słojów do złudzenia przypominający aksamit.

Rolls-Royce Phantom Koafot. materiały prasowe
Rolls-Royce Phantom Koa

Personalizowany odcień lakieru “Packard Blue” na karoserii jest z kolei dopasowany do koloru należącego do pana Smitha unikatowego modelu Packard Twelve Coupe z 1934 roku. Dokładne odtworzenie koloru 80-letniego lakieru było nie lada wyzwaniem i obejmowało nawet wysyłkę części klasycznego samochodu do Goodwood. Po testach przeprowadzonych na ponad 40 testowych panelach, udało się w końcu stworzyć idealnie pasujący lakier. Elegancka, ręcznie malowana linia coachline w kolorze Dove Grey, biegnie wzdłuż granatowego Phantoma i nawiązuje do pasków namalowanych wokół centralnej części kół. Na drzwiach kierowcy widnieją inicjały właściciela „JBS Jr”, na drzwiach pasażera zaś inicjały pani Smith – „LAS”.

REKLAMA

REKLAMA

Po otwarciu drzwi ukazuje się progowa tabliczka z napisem „Hand-built in Goodwood, England for Laura & Jack Boyd Smith, Jr.”. Na desce rozdzielczej jest Galeria – tafla szkła, pod którą znajduje się dzieło sztuki i designu zamówione przez klienta. Żeby było ciekawiej, personalizacja poszła o wiele dalej, niż inicjały właścicieli. Rozświetlana przy pomocy ręcznie zamontowanych 1420 lampek podsufitka z granatowej skóry odtwarza bowiem konstelację gwiazd na nocnym niebie nad Cleveland w Ohio w dniu urodzin pana Smitha.

Rolls-Royce Phantom Koafot. materiały prasowe
Rolls-Royce Phantom Koa

Wyjątkowe zamówienie dopełnia ręcznie wykonany kosz piknikowy, który powstawał przez ponad 500 godzin i wykorzystano do jego produkcji drewno koa, skórę siodlarską, a także stal. Dodatkowo, wykończenie skórą siodlarską i skóra we wnętrzu są w kolorze Dove Grey, pasującym do nadwozia Phantoma.

Rolls-Royce Phantom Koafot. materiały prasowe
Rolls-Royce Phantom Koa

Stal pojawia się na zewnątrz i wewnątrz kosza, w tym na plakietce z napisem „Laura & Jack Boyd Smith, Jr.”. W koszu znajdują się ręcznie zrobione kieliszki do wina i dekanter z fabryki kryształu Ajka na Węgrzech, znanej z wykorzystywania tradycyjnych metod wytwarzania. Stalowe sztućce zostały ręcznie zrobione w Anglii. Porcelanowe talerze Wedgwood są finalnym elementem zdobiącym kosz.

To wielki zaszczyt zaprezentować Jacka Boyda Smitha Jra oraz jego najnowszego Rolls-Royce’a Phantoma. To dzieło Bespoke dołącza do kolekcji znakomitych i historycznych samochodów. Phantom Koa prezentuje wyjątkowe umiejętności zespołu Rolls-Royce Bespoke Collective - mistrzowskiego wkomponowania we współczesne wnętrze Phantoma cennego i rzadkiego naturalnego materiału, drewna koa. Realizacja tego zamówienia trwała ponad trzy lata i jesteśmy zachwyceni, że teraz zajmie ważne miejsce w kolekcji The JBS Collection Jacka Boyda Smitha Jr. – powiedział Torsten Müller-Ötvös, prezes Rolls-Royce Motor Cars.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA