REKLAMA

Rośnie pierwsza fabryka Mercedesa w Polsce

Fabryka Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku będzie pierwszym zakładem produkcyjnym niemieckiego koncernu ulokowanym w Polsce. Na liniach montażowych będą powstawać czterocylindrowe jednostki napędowe dla samochodów osobowych.

Fabryka Mercedesa w Jaworze
Fabryka Mercedesa w Jaworze
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 83 148 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4, kombi van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Trwa budowa pierwszej w Polsce fabryki Mercedesa. W zakładach, ulokowanych w dolnośląskim Jaworze, przy produkcji silników Mercedes-Benz pracę znajdzie około tysiąca osób, choć pierwotnie władze koncernu mówiły o około 500 osobach.

Inwestycja niemieckiego koncernu warta jest około pół miliarda euro. Zgodnie z zakładanym planem, ma być ukończona w 2019 roku, a w roku kolejnym fabryka osiągnie pełną moc produkcyjną. A to oznacza kilkaset tysięcy silników rocznie.

REKLAMA

REKLAMA

Wśród tysiąca zatrudnionych osób ponad jedną piątą stanowić będą inżynierowie i pracownicy z wyższym wykształceniem. Większość załogi utworzą pracownicy linii produkcyjnych.

W jaworskim zakładzie Mercedesa produkowane będą zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne, przeznaczone dla całej gamy modelowej Mercedesa, to znaczy od Klasy A, aż po Klasę S.

REKLAMA

- W kolejnych latach nadal będziemy inwestować w rozwój tej fabryki. To inteligentna fabryka, w której będą wykorzystywane najnowsze technologie - mówią przedstawiciele inwestora, dodając że fabryka w Jaworze w przyszłości nie będzie emitować dwutlenku węgla, bo jej zasilanie w całości będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Poza granicami Niemiec koncern Daimlera ma również zakład Star Transmission w Rumunii, gdzie odbywa się montaż skrzyń biegów i produkcja innych części. W Pekinie w ramach przedsiębiorstwa joint venture BBAC powstają jednostki napędowe przeznaczone na rynek chiński. A z kolei w ramach współpracy niemieckiego koncernu z Renault/Nissan w amerykańskiej fabryce Decherd (Tennessee) montowane są czterocylindrowe silnik benzynowe dla aut Mercedesa.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA