Rusza Rajd Safari, a w nim 91-letni Sobiesław Zasada

Jak postanowił, tak zrobił. Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy, startuje w Rajdzie Safari, rundzie mistrzostw świata WRC. Mistrz ma 91 lat, ale wiek, to w jego przypadku tylko liczba.

Sobiesław Zasada przed Rajdem Safari źródło: Sobiesław Zasada Automotive
Sobiesław Zasada przed Rajdem Safari

Sobiesław Zasada – legenda sportu

Sobiesław Zasada to człowiek-legenda. Tytułem wstępu warto o nim napisać, że urodzony 27 stycznia 1930 r. jest jednym z najwybitniejszych polskich sportowców i najbardziej utytułowanym polskim kierowcą rajdowym. W swojej karierze Zasada był kierowcą fabrycznym takich marek jak Steyr Puch, Porsche, BMW czy Mercedes-Benz.

REKLAMA

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

W latach 1949-1951 był w kadrze narodowej lekkiej atletyki, specjalizował się w rzucie oszczepem oraz ówczesnym pięcioboju. Prawo jazdy uzyskał w wieku 16 lat. W lutym 1952 r. wygrał swój pierwszy rajd – o Błękitną Wstęgę Ojcowa. Trzy razy zdobywał mistrzostwo Europy (1966, 1967 i 1971 r.), które traktowane jest zasadniczo jak mistrzostwo świata, z racji braku w tamtym czasie mistrzostw tej najwyższej obecnie rangi, a trzykrotnie był też wicemistrzem (1968, 1969 i 1972 r.).

11-krotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Sport samochodowy uprawiał przez 30 lat, a w 1997 roku powrócił na trasy Rajdu Safari, zajmując w klasie N4 2. miejsce. Jego wielką pasją jest żeglarstwo, w którym również odnosił sukcesy – w renomowanych regatach ARC w 2005 r. w klasie katamaranów jako pierwszy przepłynął trasę Wyspy Kanaryjskie-Małe Antyle.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Sobiesław Zasada w Rajdzie Safari

Sobiesław Zasada przed Rajdem Safariźródło: Sobiesław Zasada Automotive
Sobiesław Zasada przed Rajdem Safari

Uczestnicząc w tegorocznej edycji Rajdu Safari, nota bene dla Sobiesława Zasady będącej jego dziewiątym startem w tym klasyku, polski kierowca będzie najstarszym w historii zawodnikiem, startującym w rajdach WRC. Dotychczasowy rekord też zresztą należy do niego, bowiem niemal ćwierć wieku temu mistrz wystartował w Rajdzie Safari, przyjeżdżając na metę na drugim miejscu w klasie i na wysokiej 12. pozycji w klasyfikacji generalnej. To nie lada wyczyn jak na 67-latków, bo tyle wówczas liczyli sobie lat pan Sobiesław i jego żona Ewa, pełniąca rolę pilota. Dodajmy, że w Safari w 1997 roku dwa pierwsze miejsca zajęli, nieodżałowani, Colin McRae i Richard Burns.

Sobiesław Zasada przed Rajdem Safariźródło: Sobiesław Zasada Automotive
Sobiesław Zasada przed Rajdem Safari

91-letni polski rajdowiec startuje za kierownicą Forda Fiesty Rally3 z numerem 36, rywalizując w klasie RC3 jako jedyna polska załoga. Rajdowy samochód Zasady i jego pilota, którym jest Tomasz Borysławski, przygotował i zbudował polski oddział M-Sportu, mający siedzibę pod Krakowem. Samochód napędzany jest na obie osie i dysponuje 215-konnym silnikiem 1.5 EcoBoost o momencie obrotowym 400 Nm. Na początku czerwca załoga Zasada-Borysławski przeprowadziła intensywne testy i zapoznanie z rajdówką, korzystając z odcinków szutrowych toru Silesia Ring.

– To był dość forsowny dzień, w trakcie którego poznawaliśmy auto, jakim za trzy tygodnie staniemy w Nairobi na starcie Rajdu Safari. Dla mnie to spora nowość, bo przecież od czasu mojego poprzedniego startu w Afryce minęła niemalże epoka, co widać w zaawansowaniu technicznym samochodu. Ale już po pierwszych kilometrach czuję, że doskonale rozumiemy się z samochodem i szczęśliwie dojedziemy do mety afrykańskiego klasyka – ocenił po dniu testowym Zasada.

Zobacz także: El bolido Polaco - wywiad z Sobiesławem Zasadą

REKLAMA

REKLAMA

Jaki cel stawia sobie Sobiesław Zasada w tegorocznym Rajdzie Safari? Przede wszystkim osiągnięcie mety. Z typową dla siebie swadą dodaje, że jedzie w tym rajdzie, bo jest ciekaw, jak wyglądają teraz tego typu imprezy, mając w pamięci legendarne mordercze edycje Safari, liczące po kilka tysięcy kilometrów trudnych odcinków specjalnych, pokonywanych w ciągu kilku dni. Zasada dodaje, iż ma świadomość, że od ostatniego jego występu w 1997 roku w rajdach zmieniło się prawie wszystko, ale wspólną cechą są kenijskie bezdroża, do których mistrza po prostu ciągnie.

– Nie jadę tam na wycieczkę i choć nie liczę na wygraną to duch walki i rywalizacji jeszcze we mnie mocno tkwi – zastrzega legenda polskiego motosportu.

Sobiesław ZasadaFot. Mariusz Barwiński

Tegoroczny start w Afryce będzie dla Sobiesława Zasady już dziewiątym razem w Rajdzie Safari.

Dodajmy na koniec, że w Rajdzie Safari z numerem 29, w klasie RC2, pojedzie także wnuk Sobiesława Zasady, Daniel Chwist, który na fotelu pilota mieć będzie Kamila Hellera. Ich samochód to Ford Fiesta R5 w barwach M-Sportu, a wśród rywali w klasie RC2 wymienić trzeba m.in. Andreasa Mikkelsena czy Martina Prokopa.

Rajd Safari rozpoczął się dziś, 23 czerwca, 5,4-kilometrowym zapoznaniem, ale rywalizacja startuje na dobre 24 czerwca, zaś meta zaplanowana jest na niedzielę 27 czerwca, po pokonaniu 320 km oesowych, w tym najdłuższej próby liczącej aż 32,68 km. Walkę o sekundy, ale i o przetrwanie w tym niezwykle trudnym rajdzie, śledzić będziemy z zapartym tchem.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA