Rusza produkcja nowego Forda EcoSport

Ford rusza z produkcją nowego Forda EcoSport. Montażem zajmie się rumuński zakład, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną rozbudowę.

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Rosnący popyt na SUV-y i zainteresowanie nowym Fordem EcoSport sprawiły, że jego produkcją zajmie się rumuńska fabryka w Krajowej. Ford inwestuje w swoje rumuńskie zakłady kolejne 200 mln euro. Całkowita wartość inwestycji Forda w fabrykę w Krajowej, licząc od 2008 roku, przekracza już 1 mld euro.

REKLAMA

Wcześniej Ford Ecosport montowany był w Indiach, w zakładach Forda w Chennai. Przeniesienie produkcji Ford tłumaczy chęcią precyzyjniejszego reagowania na wzrost popytu na rynku europejskim. Rezygnacja z transportu z dalekich Indii znacznie to ułatwi.

W ubiegłym roku łączna sprzedaż samochodów SUV wszystkich marek na 20 tradycyjnych europejskich rynkach Forda wzrosła o 27 procent i stanowiła ponad jedną czwartą rejestracji nowych samochodów osobowych. Sprzedaż samochodów SUV Forda w Europie wzrosła w 2016 roku o ponad 30 procent, a w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2017 roku wzrosła o kolejne 27 procent.

REKLAMA

REKLAMA

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Wzrost sprzedaży SUV-ów oznacza również więcej miejsc pracy u Forda. Do końca bieżącego roku firma utworzy kolejne 1700 miejsc pracy w zakładach Forda w Krajowej, zwiększając łączne zatrudnienie przy produkcji pojazdów i silników do 3900 osób. Całkowita wartość inwestycji Forda w jego obecnie bardzo nowoczesnej rumuńskiej fabryce przekroczyła już 1 miliard euro od czasu przejęcia zakładów w marcu 2008 roku.

Krajowa będzie jedyną fabryką produkującą model EcoSport dla Europy (z wyłączeniem Rosji), dostarczając te samochody łącznie na 56 rynków czterech kontynentów. Obejmuje to tak zróżnicowane rynki, jak Wielka Brytania, Nowa Kaledonia w Oceanii, Turkmenistan w Azji Centralnej i Afryka Południowa.

Zakłady "Ford Craiova" będą kontynuowały produkcję silników Ford EcoBoost o pojemności 1 litra. Jest to jedyny silnik w historii, który przez cztery lata z rzędu zdobywał międzynarodową nagrodę Engine of the Year.

REKLAMA

Ford EcoSport
Ford EcoSport

Jeśli chodzi o samego Forda EcoSport, jest on bardziej wszechstronny, ma znacznie poprawioną stylistykę wnętrza i nadwozia, a także wiele nowych rozwiązań technicznych, takich jak napęd wszystkich kół (Ford Intelligent All Wheel Drive).

Nowy silnik wysokoprężny EcoBlue o pojemności 1,5 litra zapewnia moc do 125 KM. EcoSport po raz pierwszy będzie również dostępny w usportowionej odmianie EcoSport ST-Line, dla której inspiracją były samochody tworzone przez Ford Performance.

REKLAMA

REKLAMA