Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszają z programem dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Co więcej, od razu ruszają aż trzy programy:
- Zielony samochód
- eVAN
- Koliber
Pierwszy (Zielony samochód) przeznaczony jest dla tych, którzy chcą kupić samochód elektryczny dla siebie. Program eVAN dotuje przedsiębiorcom zakup elektrycznego samochodu dostawczego. Z kolei „Koliber” ma trafić do taksówkarzy. Zacznijmy jednak od początku – dopłat do samochodów elektrycznych i pojawiających się, wspomnianych w tytule haczyków.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
Dopłaty do samochodów elektrycznych „Zielony samochód”
Pamiętacie, jak szumnie zapowiadane dopłaty do aut elektrycznych w Polsce miały obniżyć cenę takiego samochodu o 37,5 tys. złotych, co sprawiało, że auto kosztujące 125 tys. złotych można było mieć za 87,5 tys. złotych. Później jednak okazało się, że dopłaty będą, ale o połowę niższe, do tego wystarczy ich tylko dla nielicznych. Jak to będzie wyglądać od 26 czerwca?
Wysokość dopłaty do samochodu elektrycznego wyniesie do 18 750 złotych, ale nie więcej niż 15 proc. jego ceny, przy maksymalnej cenie pojazdu elektrycznego wynoszącej 125 tys. złotych. Wiemy już, że budżet przewiduje nie więcej niż 2 tys. dopłat. Niewiele, choć i tak ciężko będzie znaleźć tylu chętnych, bo warunki nie są zbyt zachęcające.
Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
Jednym z nich jest konieczność umieszczenia z boku lub z tyłu samochodu sporej wielkości naklejki, która informować będzie o tym, że auto kupiono z rządową dopłatą. Wygląda ona tak:

Co ważne, naklejka musi być czysta i czytelna, a jeśli się zniszczy, trzeba nakleić nową. Ma ona wymiary 44x7 cm, zatem nie da się jej przeoczyć.
Co jeszcze? Otóż kupując auto z dopłatą, właściciel musi pokonać nim rocznie aż 10 tys. kilometrów. To całkiem sporo jak na codzienne użytkowanie „zwykłego” samochodu, a tu mówimy przecież o miejskich pojazdach (limit ceny wyklucza pojazdy elektryczne o dużym zasięgu), których zasięg nie zachęca do dalszych podróży. 10 tys. kilometrów w rok po mieście będzie trudne do zrealizowania.
Inna rzecz to zakaz sprzedaży takiego samochodu przez pierwsze dwa lata użytkowania, ale i to nie koniec, bowiem obowiązkiem będzie wykupienie polisy OC i AC. Podsumujmy zatem.
Dopłaty do aut elektrycznych – warunki:
-
dopłata do 18 750 złotych, nie więcej niż 15% ceny
-
cena samochodu do 125 tys. złotych
-
konieczność umieszczenia na samochodzie naklejki
-
zobowiązanie pokonywania 10 tys. km rocznie
-
wykupienie ubezpieczenia OC i AC
-
zakaz odsprzedaży przez 2 lata
-
rejestracja samochodu na terenie Polski
Komentarze
~łapać złodzieja, 2020-09-18 13:54:55
~polak, 2020-08-08 00:10:30
~polak, 2020-08-08 00:08:28
~Tolek, 2020-06-19 12:12:47
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?