[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
1OCEŃ

Rząd wprowadzi nową opłatę emisyjną do paliw

Rząd wprowadzi nową opłatę, zawartą w paliwie do samochodów, a pieniądze z niej wspomóc mają rozwój rynku pojazdów elektrycznych w Polsce. Chodzi o tzw. opłatę emisyjną.

Dystrybutor z paliwem

Jak poinformowało Ministerstwo Energii, rząd przyjął projekt ustawy, która zakłada utworzenie tzw. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Dla kierowców istotne jest, że projekt wprowadza nową opłatę emisyjną, zawartą w cenie paliw.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu powstanie w ramach nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma wejść w życie od dnia 1 stycznia 2019 r.

Czym jest Fundusz Niskoemisyjnego Transportu? Jego zadaniem będzie "finansowanie projektów związanych z rozwojem elektromobilności oraz transportu opartego na paliwach alternatywnych".

REKLAMA

REKLAMA

Rząd chce w ten sposób pomóc w sfinansowaniu rozwoju rynku samochodów elektrycznych w Polsce. Pierwszym krokiem było wprowadzenie w życie ustawy o elektromobilności, o której pisaliśmy niedawno.

Jak zakłada projekt, jednym ze źródeł przychodów dla Funduszu będzie nowa opłata emisyjna, a także część wpływów z akcyzy od paliw płynnych. Jak wysoka to będzie opłata? Ma mieć wysokość 80 zł na 1000 litrów benzyny lub oleju napędowego, co oznacza 8 groszy na każdym litrze zakupionym na stacji.

Do Funduszu trafiać ma 15 proc. wpływów z opłaty emisyjnej, natomiast pozostała część trafi na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacuje się, że będą to kwoty sięgające rocznie 1,4 mln złotych, natomiast do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu trafić ma w pierwszym roku około 255 mln złotych.

REKLAMA

To nie koniec zmian, bo projekt nowelizacji ma również zmienić wprowadzoną niedawno ustawę o elektromobilności, wprowadzając strefy czystego transportu.

Opłata za wjazd do takiej strefy miałaby wynosić maksymalnie 25 zł za dobę i 2,5 zł za godzinę. Przewiduje się też formę abonamentu. Z uzyskanych pieniędzy gmina mogłaby na przykład zakupić autobusy niskoemisyjne oraz dbać o oznakowanie strefy.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij