SL 63 AMG i C 63 AMG Estate w służbie Formuły 1 w sezonie 2009

Mercedes C 63 AMG Estate
Mercedes C 63 AMG Estate
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 166 600 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Official F1TM Safety Car wkracza do akcji natychmiast, gdy tylko bezpieczeństwo wyścigu jest zagrożone wypadkiem, niesprzyjającymi warunkami pogodowymi czy innymi groźnymi okolicznościami. Za kierownicą wyjątkowego modelu SL 63 AMG zasiada Bernd Mayländer (Niemiec, 37 lat). Po otrzymaniu odpowiedniego polecenia od kierownictwa wyścigu, Bernd, były kierowca wyścigowy biorący udział w zawodach cyklu DTM, pojawia się na czele stawki kierowców, aby bezpiecznie poprowadzić najszybsze na świecie auta wyścigowe wokół toru.

Podobnie jak w roku 2008, zadanie oficjalnego samochodu bezpieczeństwa Formuły 1 w bieżącym sezonie pełni Mercedes-Benz SL 63 AMG. Wyróżniające samochód osiągi to podstawowy warunek, jaki musi spełnić auto w wymagającej służbie na torze Formuły 1: silnik V8 AMG o pojemności 6,3 litra dysponuje mocą 525 koni mechanicznych, gwarantując przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,4 sekundy.  

Na obu osiach zamontowano 19-calowe, superlekkie koła AMG ze stopów lekkich metali. Szerokie na 8,5 cala (przód) i 9,5 cala (tył) obręcze "obuto" w opony o rozmiarze, odpowiednio, 255/35 i 285/30.  

Dzięki przemyślanej koncepcji zastosowania lekkich materiałów SL 63 AMG Safety Car jest lżejszy niż jego seryjny odpowiednik - i to pomimo dodatkowych układów chłodzących, specjalnego oświetlenia i systemu łączności.  

Rezultat to "odchudzenie" auta o 220 kilogramów, dzięki czemu samochód bezpieczeństwa Formuły 1 waży zaledwie 1750 kilogramów (z pełnym bakiem paliwa, bez użytkowników).  

Obok Safety Car, innym stałym elementem każdego wyścigu Formuły 1 jest C 63 T AMG - Official F1TM Medical Car. To szybkie kombi AMG towarzyszy bolidom podczas pierwszego okrążenia toru na początku każdego wyścigu z cyklu Grand Prix. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pierwsza pętla stanowi krytyczną fazę wyścigu, kiedy to samochody poruszają się szczególnie blisko jeden drugiego. W przypadku kraksy samochód medyczny pojawia się jako pierwszy na miejscu zdarzenia, zapewniając maksymalnie szybką pomoc. 

C 63 T AMG doskonale nadaje się do tego odpowiedzialnego zadania, kiedy to liczy się dosłownie każda sekunda: wyczynowe kombi napędza silnik AMG V8 o pojemności 6,3 litra i mocy 457 koni mechanicznych, dysponujący momentem obrotowym w wysokości 600 Nm. 

Za kierownicą Official F1TM Medical Car zasiada kierowca rajdowy Alan van de Merwe (z Republiki Południowej Afryki). Towarzyszy mu dr Gary Hartstein (Belgia), oficjalny główny lekarz FIA Grand Prix. Obaj zajmują miejsca w kubełkowych, sportowych fotelach AMG wyposażonych w czteropunktowe pasy bezpieczeństwa, podobnie jak dwaj asystenci medyczni siedzący z tyłu. 

Już od 12 lat AMG nieprzerwanie dostarcza oficjalne samochody bezpieczeństwa i oficjalne samochody medyczne na potrzeby królowej międzynarodowych sportów motorowych.  

Źródło: mototarget

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA