Saab 9-3 powraca w elektrycznej wersji

Firma NEVS, będąca nowym właścicielem marki Saab, zaprezentowała pierwsze zdjęcia wskrzeszonego modelu 9-3. Pojazd ma napęd elektryczny i jest szykowany do seryjnej produkcji.

NEVS 9-3
NEVS 9-3

NEVS (National Electric Vehicle Sweden) to szwedzko-chińskie konsorcjum, które kupiło prawa do technologii Saaba, choć nie może posługiwać się ani logo, ani nazwą upadłej szwedzkiej marki. Nie przeszkadza to jednak w budowaniu nowego modelu na bazie Saaba 9-3.

REKLAMA

NEVS zamierza wprowadzić na rynek dwa modele. Jednym z nich będzie czterodrzwiowy sedan na bazie Saaba 9-3, a drugim uterenowione kombi, zbudowane na modelu Saab 9-3X.

Nie znamy jeszcze danych dotyczących jednostki napędowej. Producent zdradził jedynie, że zasięg elektrycznych aut ma sięgać 300 km na pełnym ładowaniu baterii.

Wewnątrz samochodu znaleźć ma się szereg nowoczesnych rozwiązań, jak hotspot W-Fi, możliwość bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania czy zarządzanie energią baterii poprzez aplikację w smartfonie.

Ponieważ samochód przeznaczony jest głównie na rynek chiński, w wyposażeniu znajdzie się filtr powietrza ACAC (Always Clean Air Cabin), który według zapowiedzi usuwa 99 proc. szkodliwych substancji z powietrza i pozwala na oczyszczenia kabiny przez wymianę całego powietrza w mniej niż minutę.

W ramach wprowadzenia nowych pojazdów, firma NEVS zamierza wdrożyć program car-sharingowy, który pozwoli mieszkańcom 15-milionowej aglomeracji Tiencin użytkować auta na zasadzie wypożyczania.

Podobno chińskie firmy leasingujące pojazdy elektryczne zamówiły już przeszło 150 tys. egzemplarzy elektrycznych 9-3. Pierwsze dostawy planowane są na 2018 rok. Produkcja odbywa się w Chinach.

Zobacz także:
REKLAMA