Saab 9-4X – premiera w Los Angeles

Prawie 3 lata temu podczas Detroit Auto Show Saab zaprezentował koncepcyjny model 9-4X BioPower - crossovera napędzanego dwulitrowym silnikiem benzynowym przystosowanym do zasilania bioetanolem i produkującym 300 KM mocy. Zamieszanie związane z przyszłością marki, jakie powstało niedługo później, skutecznie utrudniło dalsze prace i wprowadzenie modelu produkcyjnego opartego na tym pojeździe.

Teraz, gdy Saab i jego miłośnicy mogą spać spokojnie bez obaw, że jutro zobaczą szwedzką markę w muzeum, przyszedł czas na prezentację produkcyjnej wersji modelu 9-4X. Wersji, która przynajmniej stylistycznie, jest co najmniej bardzo podobna do pokazanego w Detroit konceptu.

Sporych rozmiarów nadwozie z nadmuchanymi nadkolami i charakterystycznym przodem wpasowuje się w linię stylistyczną Saaba i ciężko byłoby pomylić je z inną marką.

Pod maskę trafić może jeden z dwóch silników. V6 o pojemności 3 litrów dysponuje mocą 262 KM, dzięki czemu przyspiesza do 100 km/h w czasie 9 sekund. Turbodoładowane V6 o pojemności 2,8 litra "robi setkę" w 0,7 sekundy szybciej, a do dyspozycji ma 296 KM i 400 Nm momentu obrotowego.

Moment obrotowy przekazywany jest na wszystkie koła za pośrednictwem systemu XWD. Dba on o odpowiedni rozkład napędu miedzy osie, a w razie potrzeby układ eLSD pozwala na przeniesienie do 50% momentu obrotowego na koło, które ma najlepszą przyczepność.

9-4X można już oglądać na Los Angeles Auto Show. Do sprzedaży w Europie trafi w sierpniu, pierwsi klienci w USA odbiorą swoje egzemplarze już maju.

REKLAMA
Zobacz również:
REKLAMA