REKLAMA

Saab szuka ratunku w Chinach

Saab, 9-4X
Saab 9-4X

Ratunkiem dla szwedzkiej marki ma być oddanie 29,9% udziałów w firmie rosyjskiemu bankierowi - Vladimirowi Antonowi w zamian za 30 milionów dolarów wsparcia finansowego. Inwestycja potrzebuje jednak aprobaty Europejskiego Banku Inwestycyjnego i dopóki jej nie uzyska, Szwedzi nie są w stanie przywrócić pełnego poziomu produkcji.

Jeśli ta transakcja nie dojdzie do skutku, konieczne będzie wykorzystanie planu B, czyli poszukiwanie inwestora w Chinach. Podobno zarząd Saaba już prowadzi zaawansowane rozmowy w tej kwestii z potencjalnymi inwestorami w tym kraju.

A potrzeby są znaczne, bo w pierwszym kwartale bieżącego roku Saab przyniósł 79 milionów euro strat. Nie wiadomo jeszcze, czy to konsekwencja przerwania produkcji i problemów finansowych z początku roku, ale już teraz firma podaje, że zakładany na ten rok plan sprzedaży 80 tysięcy samochodów nie jest już osiągalny.

Saab wstrzymał produkcję samochodów na początku kwietnia, po tym jak dostawcy odmówili współpracy w związku z zaległościami płatniczymi, jakie wobec nich ma szwedzka marka.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA