Saleen S1 - supersamochód z USA

Amerykańska marka Saleen pokazała wreszcie swój nowy model. S1 to supersamochód z centralnie umieszczonym silnikiem.

Saleen S1
Saleen S1

Firma Saleen istnieje już od 1984 roku, kiedy to założył ją Steve Saleen. Przez lata zajmowała się tuningiem i przerabianiem samochodów Forda, aż przyszedł czas na własny projekt.

REKLAMA

W 2000 roku światło dzienne ujrzał Saleen S7, wyposażony w silnik V8 o pojemności aż 7 litrów i mocy od 550 do aż 1000 koni mechanicznych. Powstawał do roku 2006. Zastąpić go miał nowy model, ale S5S Raptor - zaprezentowany w 2005 roku - zakończył żywot na etapie konceptu.

REKLAMA

REKLAMA

Saleen S1
Saleen S1

Teraz firma Saleen zaprezentowała kolejny autorski projekt, którym jest Saleen S1, z nadwoziem wykonanym z włókna węglowego, opartym na aluminiowej ramie. Chodzi o jak największą oszczędność masy, dzięki czemu samochód waży niewiele ponad 1,2 tony.

Do napędu służy centralnie umieszczony silnik własnej konstrukcji. Co istotne, producent odszedł od wielkich pojemności, wyciskając moc 450 koni mechanicznych z "zaledwie" 2,5 litra. Zamiast jednostki V8, mamy tu tylko cztery cylindry, ułożone w rzędzie.

REKLAMA

Saleen S1
Saleen S1

Napęd przenoszony jest na koła tylnej osi za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów o sześciu przełożeniach. W dalszym planie jest montaż dwusprzęgłowego automatu.

Maksymalny moment obrotowy wynoszący 474 Nm wystarcza, żeby lekkie coupe rozpędzić od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 3,5 sekundy, a pokonanie dystansu ćwierć mili zajmuje 11,3 sekundy. Maksymalnie Saleen S1 rozpędza się do prędkości 289 km/h.

REKLAMA

REKLAMA

Saleen S1
Saleen S1

Zamówienia na samochód są już przyjmowane. Rocznie powstawać ma między 1500 a 2000 egzemplarzy. Cena zaczyna się od poziomu 100 tys. dolarów, a zaliczka to skromny tysiąc dolarów. Pierwsze wyprodukowane sztuki trafią do klientów w USA w drugiej połowie 2018 roku.

REKLAMA