Salon samochodowy w Genewie w 2021 odwołany

Targi motoryzacyjne Geneva Motor Show 2021 zostały właśnie odwołane. Obecnie plany zakładają powrót imprezy dopiero w roku 2022. O ile w ogóle do tego dojdzie.

Genewa 2020 (GIMS) Peter Ruch
Genewa 2020 (GIMS), fot. Peter Ruch

Z powodu pandemii koronawirusa rok 2020 stoi pod znakiem odwołanych imprez, targów, wydarzeń, w tym także tych motoryzacyjnych. Już pod koniec lutego tego roku ofiarą pandemii padły jedne z największych i najbardziej znanych targów motoryzacyjnych – Geneva Motor Show.

Targi Genewa odwołano dosłownie na ostatnią chwilę, ponieważ organizatorzy do końca czekali na „pomoc” od władz, w postaci odgórnego odwołania masowych imprez, co uchroniłoby przed wypłatą ogromnych odszkodowań dla producentów.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Tak się stało, kiedy dosłownie na kilka dni przed startem minister zdrowia Szwajcarii ogłosił zakaz organizacji wydarzeń większych niż 1000 osób. Organizatorzy odwołali tym samym targi Genewa 2020, podając jako powód „siłę wyższą”. Teraz okazuje się jednak, że genewskie targi są w większych kłopotach.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Targi Genewa 2021 odwołane – najbliższe w 2022 roku

Jak się właśnie dowiadujemy, organizatorzy zapowiedzieli, że salon samochodowy w Genewie w 2021 roku zostaje również odwołany. Powodem jest zapowiedź większości – borykających się z finansowymi stratami – producentów, jakoby mieli oni odpuścić przyszłoroczny udział w tej i wielu innych podobnych imprezach.

Zgodnie z informacją przekazaną przez organizatorów, wielu największych graczy wyraziło chęć powrotu, ale dopiero w roku 2022. To bardzo odległa data, która sprawia, że z targami motoryzacyjnymi w dotychczasowej formie możemy się już żegnać, a przyszłość podobnych imprez stoi pod dużym znakiem zapytania.

Od wielu lat mówiło się już o nadchodzącym schyłku salonów samochodowych, które generują ogromne koszty dla wystawiających się tam marek, nie przynosząc odpowiednich zysków. Wielu producentów od kilku lat rezygnuje już z udziału w wybranych imprezach, odpuszczając to salon w Genewie, to we Frankfurcie, a to w Paryżu, nie mówiąc o wydarzeniach spoza Europy.

W zamian koncentrują się oni na organizacji osobnych, prywatnych „eventów”, podczas których mają zapewnioną uwagę całego motoryzacyjnego świata. Podczas targów natomiast o tę uwagę musieli każdorazowo walczyć z kilkunastoma innymi, równie mocnymi graczami, kiedy to w jeden dzień mieliśmy do czynienia z nieraz kilkudziesięcioma gorącymi premierami nowych modeli.

Decyzja podjęta przez organizatorów Geneva Motor Show ma też oczywiście wątek finansowy, który wzbudził wiele kontrowersji. Bo oto fundacja organizująca to wydarzenie miała otrzymać 11 mln franków szwajcarskich państwowej pomocy, o ile uda się przeprowadzić imprezę w 2021 roku.

Teraz, nie dość, że pomocy publicznej nie będzie, to jeszcze prawa do organizacji zostaną odsprzedane spółce Palexpo, która jest właścicielem zlokalizowanego przy genewskim lotnisku centrum wystawienniczego.

Targi we Frankfurcie do Monachium, Paryż odwołany

Przypomnijmy na sam koniec, że w tym roku odwołanych zostało już kilka światowych imprez motoryzacyjnych, w tym salon samochodowy w Detroit czy w Nowym Jorku, ale także duże europejskie targi motoryzacyjne w Paryżu, które miały odbyć się jesienią.

Z kolei inna europejska impreza, odbywająca się naprzemiennie z tą paryską, czyli salon samochodowy we Frankfurcie, był w ubiegłym roku ostatnim wydarzeniem, odbywającym się w tym mieście. Frankfurt stracił bowiem prawa do przeprowadzenia tej imprezy, a zamiast tego odbywać się ona będzie w Monachium.

Co istotne, ma przybrać nową formę, bardziej przystającą do dzisiejszych czasów. Jak to będzie wyglądać, dowiemy się jednak dopiero jesienią 2021 roku. O ile w ogóle do tego dojdzie...

Zobacz również:
REKLAMA