Samochód Apple - jakie będą auta w roku 2076?

Gigant technologiczny, amerykańska firma Apple, od wielu lat pracuje nad projektem samochodów autonomicznych. Ale efektów w postaci auta ciągle brak. Nie brakuje jednak zdolnych grafików - jeden z nich stworzył wizję auta Apple z 2076 roku.

Apple od jakiegoś czasu zapowiada, że ich program budowy aut autonomicznych będzie rewolucyjny. I w zasadzie na tym kończą się informacje o tych pojazdach. Ale designer Ali Cam ze Stambułu postanowił poruszyć wyobraźnię i stworzył ten futurystyczny projekt samochodu przyszłości, nie z 2025 roku - ale z odległego o sześc dekad roku 2076!

Samochód nawiązuje do smukłych kształtów elektroniki firmy Apple, czyli komputerów Mac czy iPhone'nów. Od frontu wygląda natomiast jak smukła komputerowa mysz. Kształty są proste i minimalistyczne, ale takie właśnie w przyszłości mają być autonomiczne samochody, w których nie będzie spalinowego układu napędowego, który zabiera dużo miejsca.

Do otwarcia samochodu posłuży, a jakże, skaner linii papilarnych, czyli rozwiązanie znane już od kilku lat w smartfonach Apple. Wnętrze pojazdu z 2076 roku będzie bardzo obszerne, wszak silnik nie będzie zabierał miejsca, a kierowca nie będzie potrzebował swojego stanowiska - auto będzie autonomiczne, więc w pełni sterowane komputerem. Wystarczy pewnie za pomocą komendy głosowej wybrać docelową lokalizację, a samochód bezpiecznie dowiezie nas do celu. Ale żeby nie było nudno Apple przygotowało duże logo nadgryzionego jabłka w podłodze, które w rzeczywistości będzie holograficznym wyświetlaczem - oznacza to, że np. programy i aplikacje będą "fruwały" w przestrzeni auta i będzie wystarczyło je dotknąć, żeby uruchomić program. We wnętrzu nie zabraknie także wielkich wyświetlaczy. Jeden z nich będzie znajdował się na suficie, który w całości zostanie wykonany ze szkła.

Samochód nie będzie miał ani kół ani silnika czy skrzyni biegów. W 2076 roku drogi mają być magnetyczne, więc pojazd nawet nie będzie się stykał z powierzchnią. Stopień nachylenia magnesów o przeciwnym biegunie, które mają być zamontowane w aucie, będzie odpowiadał za prędkość, hamowanie czy zmianę kierunku jazdy.

Oczywiście tego typu samochody pojawią się najszybciej za 60 lat.

REKLAMA