Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Samochód bezpieczny dla rowerzystów i pieszych?

Volvo nieodłącznie kojarzy się z bezpieczeństwem. Szwedzka marka zawsze wyprzedzała konkurencję pod względem wdrażania systemów chroniących życie kierowcy i pasażerów. Tym razem koncern idzie znacznie dalej i do modeli ze znaczkiem Volvo XC90, V90, S90 i V90 Cross Country wprowadza innowacje chroniące innych uczestników ruchu. W swoich nowych samochodach Volvo w sposób szczególny traktuje bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, dla których naturalnym środowiskiem są przestrzenie nowoczesnych europejskich aglomeracji.

Volvo XC90

Rowery wyłaniające się nagle z wąskich miejskich zaułków oraz piesi przechodzący przez jezdnię w dowolnym miejscu to prawdziwe utrapienie dla kierowców. Szczególnie gdy musimy przeciskać się wąskimi uliczkami w poszukiwaniu miejsca parkingowego. Ilość elementów, na które trzeba zwracać uwagę podczas manewrowania, czasem wydaje się wręcz nie do ogarnięcia. Dlatego Volvo w swoich nowych modelach zwalnia nas z konieczności śledzenia wszystkiego wokół i daje kierowcy narzędzia wykonujące pewne czynności automatycznie. Systemy, które zagościły po raz pierwszy w modelach XC90, V90, S90 i V90 cross country to wynik intensywnej pracy koncernu nad technologiami autonomicznymi. Szwedzi już dzisiaj testują na ulicach Goteborga pierwsze w pełni autonomiczne egzemplarze Volvo XC90 i zapowiadają rozpowszechnienie autopilota w pojazdach segmentu premium na przestrzeni najbliższych pięciu lat. Koncern, jak zawsze stawia na innowacyjne rozwiązania, które poprawiają komfort jazdy i podnoszą bezpieczeństwo do nieznanego wcześniej poziomu.

Pierwszym systemem wspomagającym kierowanie Volvo XC90, V90, S90 oraz V90 cross country jest Pilot Assist. Dzięki śledzeniu punktów wokół pojazdu system automatycznie utrzymuje samochód na środku pasa ruchu, a także zapewnia stałą odległość od poprzedzającego pojazdu. Pilot Assist może automatycznie utrzymywać stałą prędkość jazdy lub jednakowy dystans liczony w czasie (sekundy, minuty). System posiada dostęp nie tylko do układu napędowego, zwiększając lub zmniejszając prędkość pojazdu, ale także wyrównuje tor jazdy delikatnymi ruchami kierownicy. To rozwiązanie zdejmuje z kierowcy konieczność ciągłego manipulowania pedałem gazu i korygowania kierownicą toru jazdy.

Godna zauważenia jest wyjątkowa płynność działania systemu. Do zmian prędkości świetnie przystosowuje się cały układ napędowy. Harmonijna regulacja obrotów silnika pozostaje niezauważalna dla osób podróżujących dużym SUV-em Volvo XC90, luksusową limuzyną S90 czy uniwersalnym kombi Volvo V90 cross country. Pilot Assist swoją wyjątkową skuteczność zawdzięcza doskonałej współpracy radaru z kamerą rejestrującą tor jazdy. Ilość i jakość czujników, które odpowiadają za bezpieczeństwo samochodów Volvo, po prostu nie ma sobie równych.

Szwedzki producent, jako pierwszy na rynku, wprowadza urządzenia, które do tej pory zarezerwowane były na użytek wojska. Radary, kamery i systemy laserowe służące w armii do rozpoznawania i osiągania celów, w nowych modelach Volvo zostały wykorzystane do ochrony życia. Takie zaawansowane technologie stanęły u podstaw pierwszej na świecie poduszki powietrznej dla pieszych. System specjalnie zestrojonych czujników ukrytych w przedniej części pojazdu jest w stanie rozpoznać nogi pieszego i zminimalizować skutki kontaktu z maską pojazdu. Koncern wziął sobie do serca dane statystyczne, ukazujące skalę wypadków z udziałem pieszych. Doprowadziło to do opracowania pierwszej na świecie poduszki powietrznej, która otwiera się na chwilę przed upadkiem pieszego, minimalizując ewentualne obrażenia. Dzięki temu rozwiązaniu koncern ze Skandynawii po raz kolejny udowodnił, że to do niego należy palma pierwszeństwa w bezpieczeństwie na drodze.

W swoich nowych modelach XC 90, V90, S90 i V90 cross country koncern wraca do najlepszych tradycji Volvo, które zawsze było liderem bezpieczeństwa. Oferowany obecnie System Pilot Assist pod względem jakości zdecydowanie wyprzedza znane do tej pory rozwiązania. Automatyczny pilot zadziała nawet wtedy, gdy oznaczenia na jezdni okażą się niewyraźne lub pojawią się dodatkowe utrudnienia. Jazda drogą gorszej jakości, na której znaki nie mogą być automatycznie odczytane to moment, kiedy Pilot Assist przechodzi w stan czuwania. Jeśli jednak nastąpi niebezpieczne zbliżenie się do przeszkody lub innego pojazdu, kierowca zostanie ostrzeżony sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Niepodjęcie przez kierującego odpowiedniej reakcji na czas spowoduje, że pojazd zostanie bezpiecznie wyhamowany.

Nie bez znaczenia jest łatwość, z jaką działanie systemu dostosowuje się do zmiennych warunków na drodze. Jeżeli na przykład sami zdecydujemy się na zmianę pasa lub wybierzemy nieplanowany zjazd z autostrady, system rozpozna intencję kierowcy i nie będzie włączał niepotrzebnego alarmu. Godnym odnotowania jest także fakt, że Pilot Assist działa w pełnym zakresie prędkości. Jego uzupełnieniem, które ułatwi nam poruszanie się po zatłoczonych ulicach miejskich, jest system Queue Assist. Jego funkcje dostępne są już od prędkości 4 km/h, a więc podczas manewrowania i jazdy w korku. Queue Assist nie tylko samodzielnie utrzymuje odpowiedni dystans do poprzedzającego samochodu. System aktywnie śledzi też różne cele wokół pojazdu, zapobiegając kolizji z nagle pojawiającym się rowerem czy pieszym. Dzięki pomocy pilota nie musimy obawiać się rowerzystów, którzy lubią przeciskać się pomiędzy samochodami w miejskim korku. System zawsze ostrzeże nas przed kolizją w przypadku zaistnienia niebezpiecznej sytuacji. Ponadto, jeżeli nie zareagujemy na czas – samochód automatycznie wyhamuje, nie dopuszczając do wypadku lub przynajmniej minimalizując jego skutki.

Uzupełnieniem rozwiązań autonomicznych w nowych samochodach Volvo jest kamera 360 stopni pozwalająca na łatwe manewrowanie pojazdem w wąskich uliczkach miejskich. Urządzenie daje nam pełny obraz otoczenia. Ponadto możemy uzyskać widok na samochód z perspektywy lotu ptaka, dzięki któremu zmieszczenie się w wąskim miejscu parkingowym jest dziecinnie proste.

Volvo One Call to kolejna nowinka technologiczna podnosząca stopień bezpieczeństwa pojazdów do nieznanego wcześniej poziomu. Dzięki aplikacji zainstalowanej w smartfonie możemy bez trudu uruchomić ogrzewanie postojowe czy sprawdzić poziom paliwa. System pokaże nam także lokalizację pojazdu na parkingu podziemnym lub pozwoli zdalnie zablokować dostęp do auta. One Call to także bezpośredni kontakt z serwisem i powiadomienie służb ratunkowych po wypadku. Jeśli kolizja jest na tyle silna, że uaktywniają się poduszki powietrzne – system powiadamiania działa automatycznie. Zawsze też istnieje możliwość powiadomienia centrum serwisowego ręcznie. Służy do tego jeden przycisk SOS. Aplikacja One Call ponadto skutecznie zapobiegnie kradzieży przez automatyczne powiadomienie operatora o próbie włamania. Jakby tego było mało, w naszym skradzionym Volvo V90 czy S90 odezwie się wewnętrzny telefon, a po wykryciu niepowołanej osoby w środku auta operator zawiadomi policję. One Call posiada ponadto szereg funkcjonalności umożliwiających zdalne przygotowanie samochodu do jazdy poprzez uruchomienie silnika, klimatyzacji czy ogrzewania postojowego.
Uzupełnieniem innowacyjnych rozwiązań elektronicznych jest system Sensus Connect, dzięki któremu korzystanie z nawigacji, słuchanie muzyki czy prowadzenie rozmów telefonicznych, staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Szerokopasmowe połączenia bezprzewodowe, pełna komunikacja Bluetooth i dostęp do połączeń USB powodują, że nawet podczas samotnej podróży pozostajemy zawsze w kontakcie.

Komfort w zestawieniu z wyjątkowym poziomem bezpieczeństwa to cechy wyróżniające nowe modele Volvo. Dopełnieniem premierowej oferty Volvo XC90, V90, S90 i V90 Cross Country jest nowoczesny design zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdów. Legendarny skandynawski minimalizm zrealizowany został z pomocą szwedzkiego rzemiosła. We wnętrzu limuzyny Volvo S90 czy popularnego kombi V90 znajdziemy skórzane fotele, idealnie dopasowane obicia czy elementy z drewna i stali. Wszystkie materiały doskonale do siebie pasują, a wnętrza pojazdów zostały zaprojektowane z dbałością o detale. Komfort i bezpieczeństwo zostały zestawione w nowych modelach Volvo niemal w idealną harmonię.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 279 000 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Czytam o tym systemie i już go mamy w nowym Volvo XC60. Ciekawe jak się sprawdzi w rzeczywistości ale fajnie że już coś takiego jest dostępne.
  ~Jonas, 2017-03-24 18:29:59
 • avatar
  zgłoś
  Ja nie widzę tutaj dramatu. Akurat to, że Volvo robi bardzo bezpieczne samochody to prawda. Widać to w testach bezpieczeństwa i to nie tylko tych europejskich. Niektóre rozwiązania czy design nowych modeli mogą się nie podobać, to kwestia gustu. Nie ma samochodu, który podobałby się wszystkim, ale akurat nie można zarzucać Szwedom, że robią auta ktore nie są bezpieczne. Nie każdy producent musi stosować te same rozwiązania.
  wojti87, 2017-03-22 11:34:11
 • avatar
  zgłoś
  Matko, jaki dramat... Jedna wielka marketingowa paplanina w stylu "do tej pory laserów używało wojsko, a teraz cebulko możesz mieć je w swoim volvo, wow!". Aż się chce kupić auto konkurencji czytając taki denny bełkot. Co do systemów wspomagania, to zawsze intrygowało mnie, że Volvo tak niby stawia na bezpieczeństwo, do tego marka ze Skandynawii, a cały czas nie wprowadziło termowizyjnej kamery do oferty. Podobne rozwiązania mają (lub w niektórych przypadkach miały) BMW, Audi, Mercedes, Honda, a nawet Ford niedługo wprowadzi. Za to Volvo zahamuje przed pieszym o ile sytuacja dopasuje się do algorytmów, a kierowca w tym czasie będzie spał. Jedynie poduszka powietrzna dla pieszego to naprawdę fajny patent. No właśnie... mam nadzieję, że to rozwiązanie nie jest obwarowane dziesiątkiem patentów.
  ~StałyCzytelnik, 2017-02-20 14:12:40
 • avatar
  zgłoś
  Mam nadzieję że Volvo dopnie swego i ich auta będą prawie w 100% bezpieczne. To zmieniłoby całkowicie wszystko bo nawet nie zdajemy sobie sprawy ile osób codziennie ginie na drogach, dobrze że Szwedzi poważnie podchodzą do tematu.
  ~bluesowy, 2017-02-08 22:08:08
 • avatar
  zgłoś
  Volvo zawsze było jedną z najbardziej 'bezpiecznych' marek dostępnych na rynku. Teraz dzięki nowemu kapitałowi rozwija swoje technologie jeszcze szybciej i coraz bardziej jest to widoczne.
  ~Adamus, 2017-02-07 21:55:46
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij