REKLAMA

Samochody Diego Maradony

Diego Maradona zmarł w wieku 60 lat, pozostawiając fanów w smutku i rozpaczy. Bóg piłki nożnej i człowiek o niezwykle barwnym życiorysie był też znanym miłośnikiem motoryzacji. Oto niektóre samochodów Diego Maradony.

Diego Maradona i jego samochody fot. Shutterstock/mat.producenta
Diego Maradona i jego samochody

W życiu Diego Maradony nie było chwili na nudę. Genialny piłkarz, jeden z najlepszych w historii tego sportu. W sondzie zrealizowanej przez FIFA zdobył aż 53 proc. głosów, wygrywając plebiscyt na najlepszego piłkarza XX wieku, a w 2004 roku, z okazji stulecia FIFA, na równi z Pele został wybrany najwybitniejszym piłkarzem wszech czasów. Wygrywał mistrzowskie tytuły jako sportowiec, a później pracował także jako trener, w tym reprezentacji Argentyny, doprowadzając ją do ćwierćfinału.

REKLAMA

O Maradonie można by długo pisać, ale teraz skupmy się na tym, co kochamy najbardziej – samochodach. Maradona znany był ze swojej ekstrawagancji i nietuzinkowego podejścia do tematu motoryzacji. Dość powiedzieć, że wśród aut, którymi jeździł, był zarówno Fiat 128 (u nas znany jako Zastava 1100), jak i Ferrari Testarossa. Renault Fuego i Ford Sierra, a także Scania – ciągnik siodłowy. Oto kilka najciekawszych samochodów z kolekcji „Boskiego Diego”.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Samochody Diego Maradony: Porsche 924 – pierwszy własny samochód

Porsche 924fot. materiały prasowe
Porsche 924 (zdjęcie poglądowe)

Maradona kupił swój pierwszy samochód mając zaledwie 19 lat. Wybór padł na używane Porsche 924. Maradona sprzedał je w roku 1982, a kolejni właściciele windowali cenę, dzięki sławie jego wcześniejszego posiadacza.

Samochody Diego Maradony: Fiat 128 CLS – pierwszy samochód z salonu

Fiat 128 CLSfot. materiały prasowe
Fiat 128 CLS (zdjęcie poglądowe)

Odchodząc z mistrzowskiej drużyny Boca Juniors do Barcelony Diego Maradona sprawił sobie gwiazdkowy prezent. 24 grudnia 1982 roku stał się właścicielem nowego Fiata 128. Trzeba przyznać, że całkiem przyziemne auto, jak na „boga” piłki nożnej. Ale dodajmy, że kariera Maradony dopiero się rozkręcała. Potem było już tylko lepiej.

Samochody Diego Maradony: Mercedes 500 SLC – od wdzięcznych fanów

Mercedes 500 SLCfot. materiały prasowe
Mercedes 500 SLC (zdjęcie poglądowe)

Nieco wcześniej, bo w 1980 roku, czyli jeszcze przed zakupem Fiata, wdzięczni za osiągnięcia fani drużyny Boca Juniors sprawili swojemu idolowi Mercedesa 500 SLC. Piękna maszyna z silnikiem V8 to jeden z zaledwie 1133 wyprodukowanych egzemplarzy. Ponoć został kupiony w salonie należącym do Juana Manuela Fangio.

Samochody Diego Maradony: Ford Sierra XR4 – dla taty

Ford Sierra XR4fot. materiały prasowe
Ford Sierra XR4 (zdjęcie poglądowe)

Ten samochód był używany głównie przez ojca Diego Maradony, ale zaliczamy go do grona „samochodów Maradony”. Sierra XR4, pokazana w Genewie w 1985 roku, miała świetny napęd na cztery koła i rasowy wygląd.

REKLAMA

REKLAMA

Samochody Diego Maradony: Ferrari Testarossa – z błogosławieństwem Enzo Ferrariego

Ferrari Testarossafot. materiały prasowe
Ferrari Testarossa (zdjęcie poglądowe)

Jeden z najciekawszych i najbardziej rasowych aut w kolekcji Maradony to Ferrari Testarossa. Było to w roku 1987, kiedy Diego grał w SSC Napoli. Mistrz dostał od władz klubu model Testarossa. Problem w tym, że piłkarz marzył o kolorze czarnym, a tego Włosi nie przewidywali. Sprawa dotarła do samej góry, aż do Enzo Ferrariego, który osobiście wyraził zgodę na wydanie czarnej Testarossy. Co ciekawe, wcześniej podobny wyjątek zrobiono dla Sylvestra Stallone, a potem na taką decyzję wpadli jeszcze dwaj słynni Michaelowie – Jordan i Jackson.

Samochody Diego Maradony: Ferrari F40 – tym razem czerwony

Ferrari F40fot. materiały prasowe
Ferrari F40 (zdjęcie poglądowe)

O ile czarna Testarossa była prezentem od szefostwa Napoli dla swojej gwiazdy, tak sam Diego najbardziej marzył o Ferrari F40. W tym przypadku jednak nie było mowy o wyrażeniu zgody marki na zbudowanie czarnego egzemplarza. Maradona musiał ustąpić. Pieniądze nie grały żadnej roli i w ten sposób Argentyńczyk stał się właścicielem jednego z zaledwie 40 Ferrari F40. Oczywiście czerwonego.

Anegdota mówi, że kiedy Diego otrzymał swój egzemplarz, wsiadł i rozejrzał się, ale nie mógł znaleźć radia. Wyjaśniono mu, że to auto nie ma nagłośnienia ani klimatyzacji, bo jest prawdziwie sportowym samochodem o wyścigowym pochodzeniu. Maradona miał na to opowiedzieć: „Jak tak, to wsadźcie sobie go w d…”.

Samochody Diego Maradony: Renault Fuego GTA Max – najszybszy w Argentynie

Renault Fuego GTA Maxfot. materiały prasowe
Renault Fuego GTA Max (zdjęcie poglądowe)

W roku 1991, kiedy Maradona został aresztowany za posiadanie pół kilograma kokainy, zaledwie dwa miesiące po tym zdarzeniu kupił sobie nowe, produkowane w Argentynie Renault Fuego GTA Max z 2,2-litrowym silnikiem o mocy 123 KM, rozwijającym prędkość 198 km/h. Było to najszybsze auto spośród produkowanych wówczas w Argentynie.

Samochody Diego Maradony: Ferrari F355 Spider – słabość do marki

Ferrari F355 Spiderfot. materiały prasowe
Ferrari F355 Spider (zdjęcie poglądowe)

Kiedy Diego powrócił do Boca w 1995 roku, postanowił znów kupić Ferrari. Ale tym razem nie jedno, a od razu dwa. Co interesujące, oba to identyczne Ferrari F355 Spider. W jakim kolorze? Nie, nie w czarnym. Najwyraźniej Maradona przekonał się już wtedy do czerwieni Ferrari. Przypomnijmy, że model ten napędzany był 3,5-litrowym V8 o mocy 380 KM.

REKLAMA

Samochody Diego Maradony: Scania 113H – duży może więcej

Scania 113Hfot. materiały prasowe
Scania 113H (zdjęcie poglądowe)

Kolekcja Maradony to nie tylko sportowe samochody (poza Fiatem 128, oczywiście). Pewnego dnia piłkarz zaskoczył dziennikarzy, kiedy na trening dotarł za kierownicą Scanii 360 113H. Miał już dość czyhających na niego paparazzi, stąd wybór dużego i wysokiego pojazdu, w którym nikt go nie niepokoił. A dodajmy, że był to trudny okres kariery Diego, związany z zawieszeniem go po wykryciu dopingu na Mundialu w 1994 roku.

Samochody Diego Maradony: BMW i8, Rolls-Royce Ghost – lans w Emiratach

BMW i8fot. materiały prasowe
BMW i8 (zdjęcie poglądowe)

W 2011 roku Maradona rozpoczął zawodową karierę trenerską w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zakupił wtedy sportową hybrydę BMW i8, łączącą silnik spalinowy z elektrycznym, oferując przyspieszenie do „setki” w 4,4 sekundy.

Rolls-Royce Ghostfot. materiały prasowe
Rolls-Royce Ghost (zdjęcie poglądowe)

Dla przeciwwagi sportowych emocji, Diego nabył również luksusowego Rolls-Royce’a Ghost. Limuzyna z potężnym silnikiem V12 pod maską to jeden z popularniejszych aut w Dubaju.

Samochody Diego Maradony: Overcomer Huntai – potężna amfibia

Overcomer Huntaifot. materiały prasowe
Overcomer Huntai

Po krótkiej przygodzie w ZEA Maradona trafił na Białoruś. Tam miał otrzymać w prezencie od władz Dynama Brześć gigantyczny wóz wojskowy Overcomer Huntai, będący jednocześnie pojazdem terenowym i amfibią.

Samochody Diego Maradony: Chevrolet Camaro RS – meksykański prezent

Chevrolet Camaro RSfot. materiały prasowe
Chevrolet Camaro RS (zdjęcie poglądowe)

Na koniec kariery Maradona trafił do Meksyku, gdzie trenował zawodników klubu Dorados de Sinaloa. W prezencie otrzymał Chevroleta Camaro RS z 3,6-litrowym silnikiem V6.

Samochody Diego Maradony: BMW M4 – policyjne kłopoty

BMW M4fot. materiały prasowe
BMW M4 (zdjęcie poglądowe)

Bodaj ostatnim sportowym samochodem, jakim jeździł „boski Diego”, było BMW M4. Maszyna z potężnym 6-cylindrowym silnikiem o mocy przeszło 430 KM, przyspieszająca do „setki” w niewiele ponad 4 sekundy, miała nietypowe dodatkowe wyposażenie, które przysporzyło Maradonie kolejnych kłopotów. Chodzi o sygnały świetlne i dźwiękowe takie, jakich używa policja – oczywiście nielegalne w prywatnych samochodach. Ponoć Diego lubił je wykorzystywać podczas jazdy, bo taki właśnie był. Zawsze niepokorny, idący pod prąd. Niech spoczywa w pokoju.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA