Samochody drożeją: Ile dziś kosztują auta kupione rok temu?

Samochody drożeją z miesiąca na miesiąc, a salony niektórych marek świecą pustkami. W ciągu roku cena niektórych modeli zwiększyła się nawet o 36 %.

Porsche Taycan Szczepan Mroczek
Porsche Taycan

Powszechnie uważa się, że poza egzemplarzami kolekcjonerskimi, zakup samochodu to czysty wydatek. Pojazd z roku na rok tylko traci na wartości, a do niedawna opuszczenie salonu nowym autem oznaczało 10-procentowy spadek jego wartości. Te reguły zmieniła jednak pandemia i sytuacja w branży motoryzacyjnej. Kto rok temu kupił pickupa w wieku 4 – 6 lat, dzisiaj może go sprzedać o 36% drożej, wynika z analizy portalu Otomoto.

REKLAMA

Samochody drożeją – Rośnie czas oczekiwania na nowe auto

Nowe samochody znacząco podrożały, ale to nie cena stanowi barierę, a brak samochodów. Klienci słyszą w salonach o konieczności oczekiwania na zamówione auto nawet przez 10-12 miesięcy! Opóźnienia wynikają z pandemii, niewystarczającej ilości półprzewodników, czy zerwania łańcuchów dostawowych i nie wiadomo jak długo producenci będą musieli zmagać się z tymi problemami.

Mocno ograniczona dostępność nowych aut wpływa na zainteresowanie pojazdami używanymi i w konsekwencji przekłada się na ich ceny. Analitycy OTOMOTO sprawdzili jak do września zmieniła się wartość aut osobowych zakupionych tuż po pierwszym lockdownie.

Samochody drożeją – Czy nowe auto traci na wartości?

W większości segmentów nadal musimy liczyć się z utratą wartości nowego samochodu, ale ten spadek jest mniejszy niż w przeszłości.

  • Porównaliśmy ceny z lipca 2020 roku z tymi z czerwca 2021 roku. Najmniej stracili właściciele segmentu B (małe samochody miejskie np. Toyota Yaris). Ceny tych pojazdów w wieku do 3 lat spadły o zaledwie 3%. W pozostałych segmentach utrata wartości wynosi od 4 do 7%, ale są wyjątki. Jeżeli ktoś zdecydował się w przeszłości na zakup samochodu luksusowego, albo sportowego z segmentu F (na przykład BMW 7 albo Audi A8), to jego auto przez rok podrożało, już na rynku wtórnym, o 2,8% - mówi Agnieszka Czajka manager OTOMOTO.

Ceny samochodów 20222materiały prasowe
Ceny samochodów 20222

Samochody drożeją – Samochody jak wino

Choć inflacja atakuje nasze portfele na każdym kroku, to na rynku motoryzacyjnym jej skala jest dosyć mocno zróżnicowana. Relatywnie najmniej podrożały najmniejsze samochody. W segmencie A (np. Toyota Aygo, Fiat 500) ceny wzrosły rok do roku o 4,9 – 8,9%. Co ciekawe, wyższy wzrost cen dotyczył egzemplarzy w wieku ponad 10 lat. Podobnie sytuacja wygląda w segmencie B (np. VW Polo), tutaj wzrosty nieco mniejsze od 2,6 – 6,1% i znowu najbardziej zdrożały najstarsze pojazdy.

Wśród nieco większych modeli z segmentu C (Toyota Corolla, Ford Focus) podobne tendencje, chociaż tutaj widełki cenowe zaczynają nam się rozwierać. Młodsze egzemplarze zdrożały o 1,2 – 1,8%, a te najstarsze (powyżej 10 lat) o 9,7%. Podobnie w segmencie większych samochodów kategorii D (np. Volkswagen Passat). Młodsze egzemplarze (w wieku 4-9 lat) zdrożały zaledwie o 0,5 do 0,9%, natomiast te najstarsze o ponad 11 procent!

BMW 5 E39 Szczepan Mroczek
BMW 5 E39

Ciekawa dynamika cen wystąpiła rok do roku w segmencie E (Mercedes Klasa E, BMW 5, Volvo S90). Modele tych samochodów z przedziału wiekowego 4 – 6 lat potaniały o 2%. Natomiast te ponad 10-letnie zdrożały o 12,6%. Jeszcze droższe modele z segmentu F (BMW 7 czy Audi A8) to jeszcze większe rozwarstwienie. Ceny młodszych egzemplarzy rosły o 2,4 – 4,7% (odpowiednio dla wieku samochodu 7-10 lat oraz 4-7 lat). A te najstarsze (ponad 10 lat) aż o 21%.

Samochody drożeją – Duży może więcej?

Czyżby ceny samochodów na rynku wtórnym rosły wraz z gabarytami samochodu, a nie tylko jego wiekiem? Prawdziwym hitem w minionym roku okazały się... pickup’y. Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny tego stanu rzeczy. Prawdopodobnie wynika to z ograniczonej podaży tych samochodów na polskim rynku. Najbardziej zdrożały egzemplarze 4-6 letnie, bo ich cena wzrosła aż o 36%. Samochody nieco starsze kosztowały o 9% więcej, niż przed rokiem, a te ponad 10-letnie podrożały o 18%.

Mitsubishi L200Szczepan Mroczek
Mitsubishi L200

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

Zobacz również:
REKLAMA