REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Samochody elektryczne i hybrydowe – co warto wiedzieć?

Obecnie każdy producent ma w swojej ofercie auto z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Poznajmy zatem kilka podstawowych informacji.

Skoda Superb iV Materiały prasowe
Skoda Superb iV

Coraz więcej kierowców rozważa zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego. Świat aut z nisko- lub bezemisyjnym napędem jest fascynujący, ale jednocześnie zagadnienia związane z akumulatorami, procesem ładowania czy ogólną charakterystyką aut elektrycznych to dla wielu kierowców zupełnie nowy obszar.

Producenci tacy jak choćby Skoda pokazują, że codzienne korzystanie z samochodu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in jest bezpieczne i komfortowe, a przy tym oszczędne, co sprawia że taki samochód jest już teraz na wyciągnięcie ręki.

Akumulatory litowo-jonowe - zalety

Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się wysoką gęstością energii, dobrą wydajnością oraz długą żywotnością. Spełniają one wszystkie wymagania producenta pod względem przydatności do codziennego użytkowania, kryteriów bezpieczeństwa czy cyklu życia eksploatacyjnego.

Akumulatory w samochodach elektrycznych rozmieszczone są płasko w podwoziu, przez co samochód staje się jeszcze bardziej przestronny. A dzięki nisko i centralnie położonemu środkowi ciężkości auta zyskują także bardzo dobre właściwości jezdne, które uwidaczniają się podczas zwinnego pokonywania zakrętów.

Akumulatory modeli opartych na modułowej platformie dla samochodów elektrycznych MEB Grupy Volkswagena, takie jak nowy elektryczny SUV Skody – Skoda Enyaq, który będzie świętował swoją premierę w tym roku, umieszczone w specjalnej ramie ochronnej oraz są osłonięte od spodu, dzięki czemu spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

Skoda Octavia występuje nie tylko w wielu wersjach silnikowych i w kilku odmianach wyposażenia, ale także jako model o bardzo różnym charakterze i zastosowaniu – w rodzinie Octavii znajdziemy modele iV, RS, Scout i wiele więcej. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

Fotele w samochodzie nie służą jedynie do siedzenia. Wraz z rozwojem techniki są wyposażane w coraz więcej nowoczesnych rozwiązań – mają funkcje masażu, wentylacji i aktywnie dbają o bezpieczeństwo podróżnych. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Citigo-e iV Materiały prasowe
Skoda Citigo-e iV

Ładowanie bez tajemnic

Korzystanie z ładowarek jest intuicyjne, proste i bezpieczne. Zelektryfikowane modele są przystosowane do codziennego ładowania. Nie jest konieczne ładowanie akumulatorów do 100 proc., można bowiem zakończyć proces ich ładowania w dowolnym momencie, bez obaw o spowodowanie uszkodzenia.

Nie ma również konieczności odłączenia kabla zaraz po zakończonym procesie ładowania. Dołączona do każdego pojazdu instrukcja informuje, w jakim stanie naładowania najlepiej akumulatory utrzymywać, żeby służyły jak najdłużej.

Samochody z silnikami elektrycznymi posiadają również specjalne zabezpieczenie, które uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli kabel ładujący jest wciąż podpięty. Nie ma zatem obawy, że kierowca ruszy pojazdem, który nadal jest podłączony do zewnętrznego źródła energii. Dzięki odpowiedniej aplikacji możliwe jest również zdalne zarządzanie procesem ładowania.

Zobacz także: 70 elektrycznych modeli VW do 2025 roku!

REKLAMA

Skoda Superb iV Materiały prasowe
Skoda Superb iV

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Baterie litowo-jonowe zapewniają bezpieczeństwo w każdych sytuacjach, zarówno podczas codziennej eksploatacji, jak i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wbudowana bateria jest wodoodporna i specjalnie uszczelniona, dzięki czemu nie zagraża jej nawet przejazd przez głęboką wodę.

Zabezpieczone są także kable i system ładujący, które pozwalają na korzystanie z ładowarek również podczas deszczu. Niegroźne dla samochodu, systemu napędowego i pasażerów są także burze. Akumulator posiada osłonę elektromagnetyczną, która zabezpiecza go także przed oddziaływaniem pola magnetycznego emitowanego np. przez urządzenia mobilne czy instalacje wysokonapięciowe w samochodzie.

Zobacz także: gorące premiery Genewy 2020 - zapowiedź

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA