REKLAMA

Samochody koncepcyjne - TOP prototypy Jeepa

Citroen, Peugeot, Mercedes, BMW, Toyota, Audi - nie tylko te marki słyną z efektownych samochodów koncepcyjnych. Takie pojazdy miał w swojej historii również Jeep.

Koncepcyjne Jeepy materiały prasowe
Koncepcyjne Jeepy
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 197 000 PLN
Dostępne nadwozia: suv-3
SPRAWDŹ OFERTY

Myślisz Jeep, mówisz - Willys lub Wrangler. Samochody amerykańskiej marki kojarzą się z prostymi terenówkami o twardym charakterze, co stoi w opozycji do awangardowych i fikuśnych kształtów, z jakich słyną samochody koncepcyjne. Mimo wszystko styliści marki nie raz puszczali wodze fantazji i na salonach samochodowych prezentowali światu swoje odjechane modele. Z kilkunastu takich samochód wybraliśmy, naszym zdaniem, siedem najbardziej efektownych. Dzisiaj niestety ograniczają się one tylko do mocno zmodyfikowanych Wranglerów, dlatego warto cofnąć się w czasie do lat 2001-2008, bo to złoty okres w dziejach prototypowych Jeepów.

REKLAMA

Koncepcyjne Jeepymateriały prasowe
Koncepcyjne Jeepy

Jeep Gladiator Concept (2005 rok)

Po raz pierwszy świat usłyszał o Gladiatorze w 1962 roku. Natomiast dopiero w 2005 roku  pokazano prototyp jego kolejnej odsłony, będącej pick-upem stworzonym na bazie terenowego Wranglera. Ale i on przez kolejne 14 lat nie doczekał się produkcyjnej odmiany - dopiero w 2020 roku taki samochód pojawi się na drogach, ale wygląda już nieco inaczej, bo bazuje na kolejnej generacji Wranglera (zobacz zdjęcia nowego modelu). Gladiator z 2005 roku był oczywiście uzbrojony po zęby w elementy przydatne podczas jazdy w terenie, m.in. blokadę przedniego i tylnego mostu.

REKLAMA

REKLAMA

Koncepcyjne Jeepy materiały prasowe
Koncepcyjne Jeepy

Jeep Compass Concept (2002 rok)

W tym przypadku znajdziemy już znacznie więcej nawiązań do seryjnego Compassa, który pojawił się na rynku pięć lat po prototypie, choć podobna jest chyba tylko przednia część samochodu. Compass miał być najbardziej lajfstajlowym modelem marki, stąd koncept miał nadwozie a'la coupe, nisko opadającą linię dachu i mocny 3,7-litrowy silnik V6. Nic z wymienionych elementów nie trafiło oczywiście do produkcji.

REKLAMA

Koncepcyjne Jeepy materiały prasowe
Koncepcyjne Jeepy

Jeep Hurricane Concept (2005 rok)

Początkowo taki samochód miał trafić do sprzedaży, co potwierdza fakt, że wiele rozwiązań z tego modelu opatentowano i planowano wdrożyć do produkcji. Niestety nadwozie z włókna węglowego oraz system skrętnych kół oznaczały zbyt wysokie koszty. Co do tych drugich - koła mogły się wychylać tak mocno, że możliwa była jazda bokiem, a nawet zawracanie w miejscu! Dla dopełnienia całości, ten szalony model napędzany był przez potężny silnik 5,7 V8 Hemi.

REKLAMA

REKLAMA

Koncepcyjne Jeepy materiały prasowe
Koncepcyjne Jeepy

Jeep Willys2 Concept (2001 roku)

Proporcjami nadwozia samochód przypomina kei-cara na sterydach, stąd jego debiut na salonie samochodowym w Tokio. Miał on jednak zapowiadać pełnowymiarowego Jeepa Liberty, znanego w Europie jako Cherokee. Nie obyło się oczywiście bez ekstrawaganckich rozwiązań - nadwozie wykonano w pełni z włókna węglowego, tak samo demontowalny hard top. Z oczywistych przyczyn nie trafiły one do seryjnej produkcji.

REKLAMA

Koncepcyjne Jeepy materiały prasowe
Koncepcyjne Jeepy

Jeep Renegade Concept (2008 rok)

Jego nazwa wprost zdradza, że prototyp zapowiadał przyjście na świat kompaktowego modelu Renegade. Jednak wystarczy kilka chwil, żeby zauważyć, że oba auta nie są do siebie nawet zbliżone stylistycznie. Koncepcyjny model był zapowiedzią nie mieszczucha o terenowych zdolnościach, ale ekologicznych Jeepów, stąd jego karoseria w pełni nadawała się do recyklingu, a do napędu służył hybrydowy układ napędowy z silnikiem Diesla 1.5 i dwoma motorami elektrycznymi.

REKLAMA

REKLAMA

Koncepcyjne Jeepy materiały prasowe
Koncepcyjne Jeepy

Jeep Trailhawk Concept (2007 rok)

W 2007 roku świat zobaczył samochód będący połączeniem luksusowego Grand Cherokee i twardego Wranglera. Czy był on zapowiedzią nowego modelu, będącego nowoczesną interpretacją terenówki? Raczej wariacją na temat luksusowego SUV-a (podobny jest Mercedes-Maybach, którym jeździliśmy), który pozwoli pasażerom na jazdę z wiatrem we włosach, jak ma to miejsce w 2- i 4-drzwiowym Wranglerze.

REKLAMA

Koncepcyjne Jeepy materiały prasowe
Koncepcyjne Jeepy

Jeep Treo Concept (2003 rok)

Aż trudno uwierzyć, że ten samochód to Jeep. Koncepcyjny model Treo został pokazany, jakby inaczej, na salonie samochodowym w Tokio. Jeep opisywał swój samochód słowami "urban", "active" i "Jeep", co każe twierdzić, że w terenie miał właściwości prawdziwego Jeepa, ale jego prawdziwym placem zabaw było miasto. O lajfstajlowym charakterze prototypu niech świadczy fakt, że z tyłu auta był seryjny bagażnik na dwa rowery. Samochód miał wnętrze typu 2+1, a do jego napędu służyły silniki elektryczne zasilane energią wytwarzaną z wodoru. Mało Jeepa w Jeepie? Możliwe, ale w mieście taki model na każdym kroku robiłby show!

Zobacz też: najciekawsze speedstery ostatnich lat

Zobacz także:

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA