REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Samochody koncepcyjne stworzone przez studentów

Skoda od lat prowadzi szkołę na młodych inżynierów, projektantów i stylistów, którzy w ramach praktyk co roku budują wyjątkowy samochód. Oto najciekawsze projekty.

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Nowy model na bazie Skody Kodiaq zadebiutuje w czerwcu

Od 2014 roku w ramach „Skoda Vocational School for Mechanical Engineering” studenci akademii Skody miesiącami pracują nad przygotowaniem wyjątkowych samochodów. Powstają one na bazie dostępnych w sprzedaży modeli czeskiej marki, ale po zmianach stają się jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki. Szkoła Skody powstała już w 1927 roku i do tego czasu szkoli młodych ludzi, przygotowując ich do pracy w branży samochodowej. Na tej technicznej uczelni studiuje ponad 900 uczniów, z których co roku wybierana jest grupa najlepszych, których celem jest opracowanie wizjonerskiego projektu.

Samochody stworzone przez studentówmateriały prasowe
Oliver Stefani podczas zajęć ze studentami

Podczas zajęć uczniowie mają kontakt z inżynierami i stylistami Skody, m.in. z szefem stylistów Olivierem Stefanim (zobacz nasz wywiad), który z chęcią dzieli się ze studentami swoją widzę. Ręka w rękę ze specjalistami studenci przed kilka miesięcy pracują nad zmodyfikowaniem samochodu, w tym roku do warsztatu trafiła Skoda Kodiqa. Jaki plan mają względem niej studenci? Już po pierwszych szkicach widać, że będzie to samochód typu pick-up z wielkimi kołami i ogromnymi możliwościami w terenie, co automatycznie sprawia, że będzie to prawdopodobnie jedyny taki Kodiaq na świecie.

Samochód ten zostanie zaprezentowany w czerwcu, stanie się jednocześnie szóstym projektem studentów od 2014 roku, kiedy to ruszył projekt budowy wyjątkowych modeli. Poniżej samochody, które studenci stworzyli w ostatnich latach.

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

REKLAMA

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Citijet

1. Skoda Citijet

To pierwszy samochód stworzony przez studentów i pokazany światu w 2014 roku. Powstał na bazie miejskiego Citigo. Studenci postanowili zbudować na jego bazie sportowo stylizowanego roadstera, dlatego pozbyto się dachu i stworzono wyjątkową linię szyb. Tylne spojler został stworzony ręcznie, a pałąki nad sportowymi fotelami są jedyne w swoim rodzaju.

Zobacz więcej o Skodzie Citijet.

REKLAMA

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Funstar

2. Skoda Funstar

Pick-up na bazie miejskiej Fabii? To nie mogło się udać, a jednak! W oczy rzuca się nie tylko karoserii i limonkowe detale, ale także „groźne” wyloty powietrza na masce i złowrogie, zielone oświetlenie podłoża. Głowy postronnych świadków obraca też niestandardowy system audio z głośnikami o łącznej mocy 1400 watów.

Czytaj więcej o Skodzie Funstar

REKLAMA

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Atero

3. Skoda Atero

To jedna z największych modyfikacji studentów Skody, bo z nadwozia Skody Rapid Spaceback stworzony efektowne coupe. Samochód ma zmienioną linię dachu, słupki B i C, a także boczne szyby i tylną część nadwozia. Co wyjątkowe – jest to model 3-drzwiowy, choć Rapid nie występował w takiej odmianie. Przez czerwone detale samochód przypomina kultową Skodę „Ferat”.

Zobacz więcej o Skodzie Atero.

REKLAMA

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Element

4. Skoda Element

Zmiana podejścia świata motoryzacji do ekologii ma także swoje odzwierciedlenie w szkole Skody, bo studenci stworzyli samochód elektryczny. Bazuje na modelu Citigo i jest bezemisyjnym autem typu buggy. Ten samochód to przenośna dyskoteka – po podniesieniu pokrywy tylnej części nadwozia ukazuje się wielki wyświetlacz i efektowny system audio.

Zobacz więcej o Skodzie Element.

REKLAMA

Samochody stworzone przez studentów materiały prasowe
Skoda Sunroq

5. Skoda Sonroq

Oto pierwsza wariacja na temat SUV-a Skody. Model Karoq przeszedł znaczne modyfikacje, bo z zajęć ze studentami wyjechał jako kabriolet. Efektowna jest przede wszystkim tylna część nadwozia w nietypowym wzorze, ale uwagę zwracają też kubełkowe fotele znane z innych koncepcyjnych modeli Skody.

Zobacz więcej o Skodzie Sunroq.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA