REKLAMA

Samochody ze słońca: ekologiczna fabryka Seata w Martorell

O cztery tysiące ton dwutlenku węgla mniej emituje fabryka Seata w Martorell, dzięki użyciu kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni… 40 boisk piłkarskich.

Panele słoneczne w fabryce Seata w Martorell
Panele słoneczne w fabryce Seata w Martorell
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Fabrykę Seata w Martorell zasilają kolektory słoneczne o powierzchni 276 000 m kw. Hiszpański producent konsekwentnie angażuje się w ochronę środowiska naturalnego, wyposażając swój flagowy zakład w instalację o powierzchni odpowiadającej 40 boiskom do piłki nożnej, dzięki której obniża emisję CO2 o nawet 4 000 ton rocznie

Panele ogniw fotoelektrycznych, zasilane energią słoneczną, generują 17 GWh rocznie. Wytworzona energia wystarczyłaby na codzienne ładowanie trzech milionów telefonów komórkowych, bądź zaspokojenie zapotrzebowania na energię 15-tysięcznego miasta – jak np. Grodzisk Wielkopolski

Przesilenie letnie ma miejsce 21 czerwca i sygnalizuje początek trzech miesięcy przy najwyższych temperaturach dziennych. 903 minuty światła słonecznego odpowiadają najdłuższemu dniu w roku na półkuli północnej naszej planety.

REKLAMA

REKLAMA

Europa Południowa, w tym Hiszpania, mają od 2 500 do 3 000 godzin słonecznych rocznie. To niewątpliwie źródło energii, które Seat wykorzystuje, dzięki jednej z największych instalacji fotowoltaicznych w branży motoryzacyjnej.

Instalacja o imponującej powierzchni 276 000 m kw. została uruchomiona w 2013 roku. Łącznie ponad 53 tys. paneli słonecznych tworzy sześć elektrowni. Kolektory słoneczne zainstalowane na konstrukcji jednego z parkingów pojazdów gotowych dostarczały prądu elektrycznego w ilości 11,2 GWh rocznie.

REKLAMA

Z lotu ptaka

Nad poprawnym funkcjonowaniem instalacji fotowoltaicznej czuwa dron, wyposażony w czujnik i kamerę termograficzną. Przelatując nad fabryką raz w miesiącu, unosi się na wysokość 35 metrów, aby podczas 16 lotów kontrolnych zweryfikować działanie paneli.

REKLAMA

REKLAMA

4 tys. ton dwutlenku węgla mniej

Wypełniając międzynarodowe zobowiązania, w trosce o ochronę środowiska naturalnego, dzięki kolektorom słonecznym Seat zmniejsza roczną emisję CO2 o około 4 tys. ton. To wynik porównywalny z rezultatem osiągniętym łącznie przez pięć parków, tzw. „zielonych płuc”, o łącznej powierzchni 17 hektarów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA