Seat Arona ujrzał światło dzienne

Seat Arona jest nowym graczem na rynku, gdzie panoszą się Renault Captur czy Nissan Juke. Co wiemy o nowym SUV-ie z Hiszpanii?

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 66 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Seat Arona powstał na nowej płycie podłogowej MQB A0, na której stoi również, niedawno prezentowana, Ibiza nowej generacji. I właśnie z tym miejskim modelem segmentu B Arona ma wiele wspólnego.

REKLAMA

Miejski crossover ma 4,14 metra długości, jest więc dłuższy od Ibizy o niespełna 8 cm, a jego wysokość jest większa o niemal 10 cm. Większe rozmiary oznaczają sporo przestrzeni w kabinie i bagażnik o pojemności 400 litrów.

Nazwa nowego modelu, tradycyjnie dla Seata, odpowiada nazwie hiszpańskiego miasta. Tym razem padło na miejscowość Arona, leżącą na Wyspach Kanaryjskich.

Z zewnątrz Seat Arona wygląda tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać po nowym modelu Seata. Wszystko jest na swoim miejscu, ale też nie zabrakło - modnej w tym segmencie - nutki ekstrawagancji stylistycznej w postaci dwukolorowego malowania nadwozia z wysoko unoszącą się linią okien i wyraźnym oddzieleniem kolorów.

Ukłonem w stronę modowych trendów jest też szeroka możliwość personalizacji samochodu poprzez 68 kombinacji kolorów dachu i dolnej części nadwozia. W kabinie pojawią się kolorowe ozdobne elementy, ożywiające nieco szare wnętrze.

W nowym modelu Seata nie zabraknie całego szeregu systemów wspomagających kierowcę, jak aktywny tempomat, układ hamowania przed przeszkodą, sygnalizacja nadjeżdżającego pojazdu podczas cofania, asystent parkowania czy wspomaganie ruszania pod górę. Będzie także możliwość podłączenia smartfona za pośrednictwem Android Auto lub Apple CarPlay.

Mająca oficjalnie zadebiutować jesienią we Frankfurcie Arona otrzyma szeroką paletę jednostek napędowych, znanych z aut Grupy VW. Podstawowym motorem będzie 1.0 TSI o mocy 95 KM i 115 KM, a dla odmiany FR przeznaczono silnik 1.5 TSI o mocy 150 KM. Wśród diesli otrzymamy jeden z dwóch wariantów mocy jednostki 1.6 TDI - 95- lub 115-konną.

Zainteresowanych wersją 4x4 musimy rozczarować, bo takowej nie przewidziano. Podobnie jest w większości samochodów konkurencji. Jeśli chodzi o skrzynie biegów - słabsze odmiany dostaną 5-stopniowe przekładnie manualne, a mocniejsze 6-biegowe lub dwusprzęgłową skrzynię DSG.

Podobnie jak Leon, Ateca i Ibiza, Seat Arona od początku sprzedaży będzie występował w czterech wersjach wyposażeniowych. Są to Reference, Style, FR i Xcellence. Wersja FR otrzyma adaptacyjne zawieszenie i możliwość wyboru jednego z czterech profili jazdy (normalny, sportowy, eko i indywidualny). Dokładną ofertę dla rynku polskiego, wraz z cenami, poznamy bliżej jesieni. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów pod koniec roku.

REKLAMA