Seat Ateca X-Perience - kolejna wersja crossovera w Paryżu

Seat na razie pokazuje wersję w formie auta koncepcyjnego, ale widać, że w wersji X-Perience nie ma udziwnień, które mogą nie trafić do seryjnego modelu.

Seat Ateca X-Perience Concept Paryż Motor Show
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 87 800 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Patrząc na auto z zewnątrz nikt nie zgadłby, że Seat Ateca X-Perience to model koncepcyjny. Elementy stylistyczne, które mogą nie pojawić się w seryjnym X-Perience to naszym zdaniem np. przedni zderzak z dużym wlotem powietrza i szerokim obramowaniem. W produkcyjnym samochodzie ten element będzie raczej stonowany. Podobnie może się okazać, że obudowy lusterek, w studyjnym aucie pomarańczowe, będą w kolorze nadwozia. Tak jak w Seacie Leonie X-Perience, do którego nawiązuje koncepcyjny model szykowany na targi Paryż Motor Show 2016. I to by było na tyle. Dziwi nas, że Seat pokazuje model Ateca X-Perience jako auto koncepcyjne. Cóż czasem ciężko zrozumieć działania producentów.

Samochód dostał osłony podwozia oraz te chroniące nadkola i progi przed uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym inżynierowie Seata zmodyfikowali amortyzatory. Auto posiada układ napędowy 4x4 ze sprzęgłem typu Haldex oraz system kontrolujący zjazd ze wzniesienia. Poza tym na pokładzie nie zabrakło selektora trybów jazdy, dzięki któremu kierowca może zmieniać charakterystykę auta w zależności od warunków na drodze.

Seat Ateca X-Perience Concept Paryż Motor Show

Pod maską wersji X-Perience zamontowano dwulitrowy silnik TSI o mocy 190 KM i 400 Nm. Siła napędowa na obie osie trafia poprzez 7-biegową, dwusprzęgłową przekładnię DSG. Wnętrze auta utrzymane jest w czarno-brązowo-zielonej tonacji i wygląda niczym żywcem przeniesione z samochodu produkcyjnego.

Seat Ateca X-Perience

Seat Ateca X-Perience na targach Paryż Motor Show 2016

 

Ateca X-Perience do sprzedaży powinien trafić w przyszłym roku. Auto będzie drugą wersją w gamie hiszpańskiego crossovera. Zwykła Ateca ma bardziej miejski charakter. To podobny zabieg, jak u Skody, która oferuje Yeti w podstawowej wersji (do miasta) i Outdoor z off-roadowy charakterem. W przyszłym roku Seat przedstawi również mniejszego crossovera z segmentu B, który zostanie zbudowany na bazie modelu Ibiza.

Również w 2017 r. powinniśmy zobaczyć trzeci wariant Ateki z dopiskiem Cupra, o której mówi się już od kilku tygodni. Pod maskę trafi dwulitrowy, benzynowy silnik TSI. Ten może osiągać nawet 290 KM, tak jak w Leonie Cupra 290.

Zobacz także:
REKLAMA