Seat Ateca - hiszpański SUV oficjalnie

Seat Ateca to pierwszy SUV w historii hiszpańskiej marki. Nowoczesne kształty, sprawdzone podzespoły i przestronne wnętrze mają przekonać europejskich klientów. Zobacz, jaki jest nowy Seat Ateca.

Częściowo zapowiedziany przez wyciek, pierwszy w historii SUV Seata wchodzi na motoryzacyjną scenę. Auto nazywa się Ateca - jak miasto na północy Hiszpanii, w którym podobno produkuje się najlepsze wina. Najlepszy w swoim segmencie ma też być nowy Seat.

A aspiracje ma niezłe. Atecę zbudowano na uniwersalnej płycie modularnej MQB, z której korzysta wiele modeli koncernu VW. SUV Seata mierzy 4,36 m długości, 1,84 m szerokości, 1,6 m wysokości przy rozstawie osi 2,64 m, a w bagażniku pomieści 510 l (napęd na przód) lub 485 l (napęd 4x4) bagażu.

Nowy samochód ma bardzo ostro narysowane linie. W oczy rzucają się reflektory LED oferowane w standardzie oraz agresywny zderzak z akcentami w kolorze nadwozia. Tył wygląda bardzo nowocześnie, przywodzi na myśl nowego Tiguana.

Seat Ateca

Ateca bazuje na Leonie i podobieństwa do kompaktu znajdziemy chociażby w kabinie. Przełączniki, ekran systemu multimedialnego, kierownica, kratki nawiewu i klamki - to wszystko znamy z Leona. Nowe są fotele, pojawił się także podłokietnik, a tradycyjny hamulec ręczny zastąpiono przyciskiem. Jednak największą różnicę czuć, gdy wsiądziemy do środka. Miejsca jest o wiele więcej niż w samochodzie kompaktowym. Oprócz tego, że siedzimy wyżej to również więcej przestrzeni mamy nad głową.

Technologia

Seat Ateca jest naszpikowana nowoczesną technologią, np. Traffic Jam Assist, który działa na zasadzie systemu półautonomicznego - przyspiesza, hamuje i skręca przy niskich prędkościach. Kolejny system bezpieczeństwa to Emergency Assist, który w razie potrzeby zatrzyma samochód. Inne opcje to chociażby Blind Spot Detection, Rear Traffic Alert czy Traffic Sign Recognition.

Seat Ateca

Jakie silniki?

Bazową jednostką będzie trzycylindrowy 1.0 TSI o mocy 115 KM, kolejny to 1.4 TSI z systemem odłączania cylindrów ACT o mocy 150 KM. Listę silników Diesla otwiera jednostka 1.6 TDI o mocy 115 KM. Mocniejszym będzie 2.0 TDI 150 KM lub 190 KM. Moc może być przenoszona za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub DSG. Oferowany będzie napęd przedni lub 4x4.

Seata Ateca poznaliśmy na oficjalnej prezentacji w Barcelonie, a szerokiej publiczności auto zostanie zaprezentowane w marcu podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Do sprzedaży ma trafić w kwietniu.

REKLAMA