REKLAMA

Seat Ibiza - 30 lat miejskiego hitu

Modele pierwszej i piątej generacji Ibizy dzielą ponad trzy dekady. Gdy jadą obok siebie, różnice między nimi są widoczne gołym okiem. Coś jednak je łączy. Mówi o tym Teo García, jeden z ojców cenionego modelu Seata.

Seat Ibiza
Seat Ibiza
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Giorgetto Giugiaro, projektant pierwszej Ibizy, wybrał dość geometryczną formę, odpowiadającą ówczesnym czasom. Tymczasem design piątej generacji, opracowany przez Alejandro Mesonero-Romanosa, ewoluował w stronę bardziej dynamicznej, wyrzeźbionej sylwetki.

Chociaż najnowsza wersja jest bardziej przestronna w środku, Teo García wskazuje, że jedną z cech charakteru pierwszej Ibizy były „ogromne okna”, dzięki czemu wpuszczała dużo światła, sprawiając, że wnętrze wydawało się bardziej obszerne.

Do wyrzeźbienia pierwszej Ibizy potrzebne były niemal dwie tony gipsu. Obecnie, poza wirtualnymi prototypami, wykorzystuje się około pięciu ton gliny – materiału, który jest znacznie łatwiejszy w obróbce.

REKLAMA

REKLAMA

Seat Ibiza
Seat Ibiza

Od 60 do 16 godzin

33 lata temu na wyprodukowanie pierwszej Ibizy potrzeba było 60 godzin – dziś wystarczy zaledwie 16. Pomimo krótszego czasu produkcji współczesne samochody są wyposażone w o wiele więcej rozwiązań.

W nowej Ibizie zastosowano najnowszą technologię Grupy Volkswagen – platformę MQB-A0 – która zapewnia pojazdowi większą wytrzymałość i sprawia, że jest bardziej przestronny. Ibiza piątej generacji jest o 170 mm szersza, 422 mm dłuższa i 50 mm wyższa od swojego pierwowzoru.

REKLAMA

Seat Ibiza
Seat Ibiza

Od systemu Porsche do najbardziej wydajnego silnika

Pod maską Ibizy pierwszej generacji kierowcy mogli znaleźć silnik z systemem Porsche. 33 lata później Ibiza z 1.5 TSI jest wyposażona w najpotężniejszy, a jednocześnie najbardziej wydajny silnik w swoim segmencie – mówi García. Rewolucyjny rozwój silnika przyczynił się do zmniejszenia średniego zużycia paliwa – od 7,8 l/100 km do 4,9 l/100 km

REKLAMA

REKLAMA

Seat Ibiza
Seat Ibiza

Przełomowe rozwiązania

Rozwiązania z zakresu Connectivity, które nie były znane ponad 30 lat temu, to według Teo Garcíi jedna z największych różnic pomiędzy pierwszą a piątą generacją Ibizy. Najnowsze wcielenie modelu wyposażono w 8-calowy ekran systemu multimedialnego i technologie wspierające łączność pomiędzy kierowcą a samochodem, w tym w możliwość odbierania i wysyłania wiadomości głosowych.

Razem z rozwojem tych rozwiązań znacznie poprawiło się także bezpieczeństwo jazdy. Nowa Ibiza wyposażona jest w szereg asystentów, o których nie myśleli projektanci pierwszej generacji ikony Seata, jak np. wspomaganie hamowania czy system ograniczający prędkość pojazdu.

Pierwszy Seat Ibiza był modelem, który pomógł hiszpańskiemu producentowi wyjechać na rynki poza ojczyzną. Pięć generacji później, z 5,6 miliona egzemplarzy sprzedanych w ponad 80 krajach, samochód ten nadal składa hołd swojej imienniczce, śródziemnomorskiej wyspie, którą co roku odwiedza ponad 1,5 miliona turystów z całego świata.

Zobacz także:

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA