REKLAMA

Seat Minimo. Elektryczny mikrosamochód

Na targach Mobile World Congress w Barcelonie Seat zaprezentował model Minimo.

Seat Minimo Materiały prasowe
Seat Minimo

Seat Minimo zaprezentowany w Barcelonie jest pojazdem elektrycznym, który łączy cechy samochodu i motocykla. Pod wieloma względami przypomina Renault Twizy, ale w przeciwieństwie do francuskiego mikropojazdu, Minimo ma pełne drzwi, a nie jedynie pałąki.

Seat Minimo – trochę samochód, trochę motocykl

Koncepcyjny Seat Minimo jest pojazdem dwuosobowym. Z przodu siedzi kierowca, mający przed sobą klasyczną kierownicę samochodową. Za nim znajduje się miejsce dla pasażera. Co ciekawe, lewe drzwi są krótsze od prawych. To rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo, bowiem większe skrzydło, umieszczone od strony chodnika, a nie jezdni, służy bezpiecznemu wysiadaniu pasażera.

Seat Minimo łączy zalety i zwinność jednośladu, z bezpieczeństwem i wygodą małego samochodu z zamkniętym nadwoziem. Pozwala na zwinne i łatwe parkowanie – jak motocyklem, ale dzięki zabudowanej i przestronnej konstrukcji zapewnia kierowcy i pasażerowi komfort niemal na równi z samochodem osobowym.

Zobacz także: Cupra Formentor - rasowy SUV

REKLAMA

Seat Minimo Materiały prasowe
Seat Minimo

Seat Minimo – napęd i zasięg

Do jego napędu wykorzystano w pełni elektryczny układ napędowy z zerową emisją spalin, co oznacza bezproblemowy wjazd do miejskich obszarów z najbardziej rygorystycznymi obostrzeniami w zakresie ochrony środowiska.

Zasięg mikrosamochodu Seata to średnio ponad 100 km jazdy na jednej baterii. Po wyczerpaniu można ją szybko i łatwo wymienić na drugą, naładowaną, w odpowiednim punkcie. To oznacza potencjał do wykorzystania Seata Minimo przez firmy carsharingowe.

Zobacz także: Audi SQ5 TDI - 700 Nm pod maską!

REKLAMA

Seat Minimo Materiały prasowe
Seat Minimo

Seat Minimo – wymiary

Połączenie cech samochodu osobowego z właściwościami motocykla to efekt specjalnej konstrukcji Minimo. Z długością 2,5 m i szerokością 1,24 m, pojazd jest wystarczająco kompaktowy, aby pokonywać nawet najbardziej zatłoczone ulice miasta i zmieścić się na najmniejszym parkingu.

Minimo zajmuje powierzchnię zaledwie 3,1 m kw. Dla porównania, zwykły samochód osobowy zajmuje dwa razy tyle – średnio 7,2 m kw.

Seat Minimo – stylistyka

Hiszpański mikropojazd ma pojedynczy, motocyklowy reflektor z przodu. Z kolei tylne oświetlenie dodaje mu dynamiki. Design samochodu spełnia jednak nie tylko funkcje estetyczne, ale również zwiększa jego praktyczność i bezpieczeństwo.

Choćby wspomniane wyżej drzwi pojazdu, które są asymetryczne i zamontowane w taki sposób, aby można było je otworzyć nawet w ciasnych przestrzeniach. Te znajdujące się od strony kierowcy są mniejsze, dzięki czemu ma on lepszą widoczność. Drzwi pasażera są większe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pojazdu.

Zobacz także: Skoda Kamiq - nowy SUV w rodzinie

REKLAMA

Seat Minimo Materiały prasowe
Seat Minimo

Seat Minimo – wnętrze

Jak na samochód nieco większy od motocykla, Seat Minimo ma zaskakiwać przestronnością wnętrza. Odległość między kierowcą a pasażerami jest tutaj identyczna jak w przypadku Seata Mii, a dystans między pasażerem a drzwiami jest większy niż w przypadku Seat-a Ibizy.

Koncepcyjny samochód Seata można przerobić, przystosowując do przewozu bagażu. W miejscu pasażera jest wówczas przestrzeń dla dodatkowego bagażu. Co więcej, w przyszłości Seat Minimo będzie mógł działać jako pojazd autonomiczny, a wtedy kierowca nie będzie już potrzebny.

Koncepcyjny Seat Minimo zadebiutował podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie. Pojawi się tajże na Motor Show w Genewie, już za kilka dni.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA