Sedan Ferrari na sprzedaż

Ferrari Pinin
Ferrari Pinin

W 1980 roku jedną z gwiazd włoskiego Turin Motor Show był koncept, mający uczcić pięćdziesięciolecie istnienia studia projektowego Pininfarina. Chodzi o Ferrari Pinin - sporych rozmiarów sedana firmowanego przez Ferrari. Dziś możemy z podziwem pocmokać nad pomysłowością włoskich stylistów. Uwagę przykuwa np. przetłoczenie w środkowej części linii bocznej auta - wówczas był to zupełnie nowatorski pomysł, który niedługo potem trafił do kolejnych projektów Pininfariny - m.in. Peugeota 405 czy Alfy Romeo 164.

Uwagę przykuwa również wnętrze z minimalistycznym zestawem zegarów i baterią przycisków na tunelu środkowym. W aucie tym zaproponowano sprzęt do rozrywki dla pasażerów tylnej kanapy - mieli oddzielne radio i słuchawki.

Po prezentacji w Turynie auto trafiło do magazynu Pininfariny, skąd odkupił je później Jacques Swaters - szef belgijskiego teamu wyścigowego Ecurie Francorchamps, a prywatnie przyjaciel Enzo Ferrari. Postarał się on o ważną modyfikację tego projektu - dzięki jego inicjatywie auto otrzymało układ napędowy, którego brakowało w Turynie. Pod maskę trafił 12-cylindrowy silnik z Ferrari 512 BB, sprzężony z pięciobiegową skrzynią z Ferrari 400GT. Silnik o mocy 360 KM napędzał oczywiście tylną oś. Do kompletu dołożono zbiornik paliwa, nowe zawieszenie i układ hamulcowy oraz usztywniono podwozie.

Ten wyjątkowy pojazd niebawem zostanie sprzedany na londyńskim RM Auction. Specjaliści przypuszczają, że aukcja może się skończyć w okolicach 850 tysięcy dolarów.

REKLAMA

zobacz galerię

REKLAMA