REKLAMA

DTM - kalendarz 2020, transmisja TV, zasady

Robert Kubica w sezonie 2020 startuje w serii DTM. Mamy dla was garść informacji odnośnie kalendarza sezonu 2020, zasad DTM oraz transmisji TV.

| Data aktualizacji: 2020-06-05
Wyścig serii DTM Materiały prasowe
Wyścig serii DTM, źrodło: media.dtm.com

Aktualizacja 5.06.2020: Opublikowany dopiero co kalendarz serii DTM na rok 2020 już przeszedł zmianę, i to zmianę niekorzystną. Jak pisaliśmy wcześniej – przeczytacie to poniżej – sezon 2020 ma ostatecznie składać się z 10 rund, a więc w sumie 20 wyścigów, ale pierwsza runda na torze Norisring od początku stała pod znakiem zapytania.

Teraz wyjaśniło się, że niestety ostatecznie nie zostanie ona rozegrana. Powodem jest brak zgody władz Norymbergi na przeprowadzenie dwóch wyścigów DTM w dniach 10-12 lipca 2020 roku. Zdaniem władz zakaz organizacji wydarzeń masowych obowiązuje w całych Niemczech aż do końca sierpnia i nie ma od tego odstępstw. Nawet pomimo planów rozegrania wyścigów bez udziału kibiców.

W obecnej sytuacji sezon DTM 2020 rozpocznie się od drugiej rundy, zaplanowanej na 1-2 sierpnia na belgijskim torze Spa-Francorchamps. Kalendarz publikujemy poniżej, wraz z zaznaczeniem które wyścigi kolidują z zaplanowanymi dopiero co wyścigami Formuły 1.

Aktualizacja 3.06.2020: Poznaliśmy właśnie oficjalny nowy kalendarz serii DTM na sezon 2020. Zgodnie z nim rozegranych zostanie 10 rund, przy czym pierwsza z nich, na torze Norisring, czeka jeszcze na ostateczną zgodę władz. Ciekawostką jest też obecność rundy na torze Spa, która może osłodzić wypadnięcie choćby Monzy czy Brands-Hatch. Inna kwestia to wyścig na torze Hockenheim w listopadzie - trzymamy kciuki za ciepły początek miesiąca.

Zanim pokażemy wam najnowszą odsłonę kalendarza DTM dodajmy, że z pięciu pierwszych rund tylko jedna nie koliduje z nowym kalendarzem Formuły 1, ustawionym jak dotąd do 6 września.  Stawia to pod znakiem zapytania obecność Roberta Kubicy za kierownicą bolidu Alfa Romeo Racing Orlen choćby podczas sesji treningowych F1.

Od strony nowego kalendarza F1 natomiast są obecnie cztery Grand Prix F1 niekolidujące z DTM. Oznacza to w sumie pięć Grand Prix Formuły 1, w których Robert nie musi podejmować decyzji co do obecności w danej serii.

Z drugiej strony już na początku sezonu Robert zaznaczał, że priorytet w jego startach zawsze mieć będzie Formuła 1. Jeśli więc nadarzy się okazja startu - choćby w sesji treningowej - prawdopodobne jest, że Robert opuści dany wyścig DTM. Jest jednak za wcześnie, żeby o tym dywagować. Jak na razie trzymamy kciuki, żeby obie serie w końcu ruszyły.

Nowy oficjalny kalendarz DTM na rok 2020:

 • Testy przedsezonowe - Hockenheimring - 8-11 czerwca
 • Runda 1 - Norisring - 10-12 lipca (niepotw.) (kolizja z GP Styrii w Austrii)
 • Runda 2 - Spa-Francorchamps - 1-2 sierpnia (kolizja z GP Wielkiej Brytanii)
 • Runda 3 - Lausitzring - 14-16 sierpnia (kolizja z GP Hiszpanii)
 • Runda 4 - Lausitzring - 21-23 sierpnia (brak kolizji z GP Formuły 1)
 • Runda 5 - Assen - 4-6 września (kolizja z GP Włoch)
 • Runda 6 - Nurburgring Grand Prix - 11-13 września (kolizja z GP Toskanii)
 • Runda 7 - Nurburgring Sprint - 18-20 września
 • Runda 8 - Zolder - 9-11 października
 • Runda 9 - Zolder - 16-18 października
 • Runda 10 - Hockenheimring - 6-8 listopada

Aktualizacja 26.05.2020: Jak informuje ITR, organizator mistrzostw DTM, sezon 2020 wyścigów DTM ruszy oficjalnie w dniach 8-11 czerwca. W tym czasie odbędą się przedsezonowe testy, które pierwotnie miały mieć miejsce 16-18 marca na włoskim torze Monza, ale zostały przeniesione – najpierw na 16-19 marca na tor Hockenheim, a teraz na 8-11 czerwca.

Miejscem przedsezonowych testów serii DTM będzie niemiecki tor Nurburgring. Jak zapowiada dyrektor DTM, Gerhard Berger, testy prowadzone będą przy zachowaniu wszystkich wymaganych procedur bezpieczeństwa. Nad nowym kalendarzem ITR pracuje obecnie w pocie czoła i mamy poznać go w najbliższym czasie.

Aktualizacja 1.04.2020: W związku z pandemią koronawirusa sytuacja związana z kalendarzem wyścigowym uległa zmianie, choć nikt nie jest w stanie potwierdzić, czy jest to wersja ostateczna. Poniżej prezentujemy nowy kalendarz serii DTM na sezon 2020. Wiemy też, gdzie można będzie oglądać transmisje z wyścigów serii DTM 2020.

Co to jest seria DTM?

DTM to akronim od słów Deutsche Tourenwagen Masters. Jest to seria wyścigowa sięgająca swoją historią roku 1984 i od tego czasu zyskująca na popularności i prestiżu. Obecnie nazywana jest „Formułą 1 z dachem”, bowiem tak zaawansowane technicznie są startujące w niej pojazdy i tak duże moce i prędkości są przez kierowców uzyskiwane.

Choć DTM nawet w nazwie zawartą ma informację o tym, że są to niemieckie mistrzostwa samochodów turystycznych, już od dawna seria ma wymiar międzynarodowy. Zarówno jeśli chodzi o narodowość kierowców, jak i lokalizacje wyścigów, zahaczających nawet o Rosję, Wielką Brytanię czy Szwecję.

Tak naprawdę w sezonie 2020 zaledwie cztery z dziesięciu wyścigowych weekendów zaplanowane są na torach zlokalizowanych w Niemczech. Do kalendarza DTM przejdziemy jednak za moment.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Zasady serii DTM

Seria DTM w obecnym formacie liczy 10 wyścigowych weekendów, z których każdy składa się z dwóch osobnych wyścigów i kwalifikacji do każdego z nich – po jednych kwalifikacjach i wyścigu w sobotę i niedzielę.

Rywalizacja w wyścigu ograniczona jest do 55 minut ścigania plus jedno pełne okrążenie. Punkty w klasyfikacji przyznawane są pierwszym dziesięciu kierowcom i zdobywane są według klucza 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1.

Dodatkowe punkty przyznawane są w kwalifikacjach do każdego z wyścigów. Zdobywa je pierwszych trzech najszybszych kierowców, zgodnie z kluczem 3-2-1.

 

REKLAMA

REKLAMA

Sezon 2020 serii DTM liczyć będzie, jak wspomnieliśmy, 10 weekendów, zatem odbędzie się łącznie 20 wyścigów. Na koniec sezonu punkty sumowane są w trzech klasyfikacjach – kierowców, zespołów (suma punktów dwóch najlepszych kierowców danego zespołu) i producentów.

W sezonie 2019 najlepszym kierowcą na koniec sezonu okazał się Rene Rast w Audi zespołu Audi Sport Team Rosberg. Drugie miejsce zajął Nico Muller, również w Audi, ale w ramach zespołu Audi Sport Team Abt Sportsline. Trzecią pozycję na podium wywalczył natomiast Marco Wittmann jadący BMW zespołu BMW Team RMG.

Jeśli chodzi o producentów, obecnie jest ich trzech – Audi, BMW i Aston Martin. Ten ostatni dołączył do serii po wcześniejszym opuszczeniu jej przez Mercedesa-AMG. Każdy z producentów wystawia natomiast po kilka aut, w ramach zespołów.

Samochody startujące w serii DTM oparte są na modelach oferowanych w sprzedaży, choć tak naprawdę łączy je jedynie nazwa oraz charakterystyczne elementy stylistyczne, jak reflektory czy kształt przedniego i tylnego pasa. Obecnie startujące auta trzech wspomnianych zespołów to:

W minionym sezonie mieliśmy do czynienia z historyczną zmianą w kwestii napędu pojazdów DTM. Wolnossące silniki V8 zostały bowiem zastąpione przez mniejsze i bardziej wydajne jednostki turbo o pojemności dwóch litrów, generujące moc około 600 KM.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

Robert Kubica w DTM

Robert Kubica ma już za sobą testy samochodów serii DTM. W 2013 roku, kiedy wracał do startów w samochodach, miał możliwość jazdy bolidem DTM zespołu Mercedesa. Był to Mercedes-AMG C Coupe.

Wtedy jeszcze pojazdy DTM napędzane było wolnossącymi jednostkami V8 o pojemności 4 litrów i mocy około 500 KM. Kubica wykręcał świetne czasy, lepsze od etatowych kierowców serii DTM. Pomimo zapewnień ówczesnego szefa ekipy Mercedesa Toto Wolffa (obecnie szefa zespołu Mercedesa w Formule 1) o miejscu dla Kubicy, Polak nie zdecydował się wówczas na starty w DTM.

Zupełnie inaczej może być teraz, kiedy Robert Kubica zdecydował o odejściu z zamykającego stawkę zespołu Williamsa i wyborze nowej drogi, którą ma być właśnie DTM. Kubica nie potwierdza tego jeszcze oficjalnie, bo też ma łączyć rolę wyścigowego kierowcy z funkcją w Formule 1, ale w ostatnich dniach przeszedł testy w DTM, tym razem w zespole BMW.

Za kierownicą BMW M4 DTM Kubica radził sobie świetnie, po dwóch dniach osiągając czas okrążenia nieco lepszy od trzeciego na koniec sezonu i najlepszego w ekipie BMW Marco Wittmanna. To oczywiście nie musi oznaczać, że Kubica zostanie mistrzem DTM w pierwszym roku startów.

Jak pokazała historia, kierowcy Formuły 1 byli i są obecni w zawodach DTM, jednak większości z nich rywalizacja w zamkniętym samochodzie nie wychodziła za dobrze. Startowali tu m.in. Michael Schumacher i jego brat Ralf, David Coulthard czy Witalij Pietrow. W DTM mieliśmy też takich znanych kierowców jak Walter Rohrl, Matthias Ekstrom, Bernd Schneider, Gary Paffett i wielu innych.

W obecnej stawce DTM w sezonie 2019 startowało co najmniej paru kierowców z przeszłością w Formule 1. Timo Glock z BMW zajął na koniec sezonu 12. pozycję, a Paul di Resta w Aston Martinie Vantage DTM był 16.

Seria DTM bywa początkiem dalszej kariery, jak w przypadku Estebana Ocona czy Antonio Giovinazziego, obecnie kierowców Formuły 1, ale jest też sposobnością na kontynuowanie wyścigowego życia „po Formule 1”.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarz DTM na rok 2020 - aktualizacja (marzec 2020)

Jak wspomnieliśmy wyżej, w roku 2020 czekać nas miało 10 weekendów z DTM, łącznie 20 wyścigów. Ze względu na bliskość Polski, w przypadku dołączenia Roberta Kubicy do rywalizacji, wielu polskich kibiców będzie mogła bez większego problemu logistycznego podróżować na co najmniej kilka wyścigów.

W rywalizacji w sezonie 2020 startować może również drugi Polak – Robin Rogalski w samochodzie Audi RS5 DTM.

Dotychczasowy kalendarz DTM 2020 wyglądał następująco:

 • 24-26 kwietnia – Zolder, Belgia
 • 15-17 maja – Lausitzring, Niemcy
 • 29-31 maja – Igora Drive, Rosja
 • 12-14 czerwca – Anderstorp, Szwecja
 • 26-28 czerwca – Monza, Włochy
 • 10-12 lipca – Norisring, Niemcy
 • 22-23 sierpnia – Brands Hatch, Wielka Brytania
 • 4-6 września – Assen, Holandia
 • 11-13 września – Nurburgring, Niemcy
 • 2-4 października – Hockenheimring, Niemcy

Nowy kalendarz DTM 2020 prezentuje się natomiast tak:

 • 10-12 lipca - Norisring, Niemcy
 • 31 lipca-2 sierpnia - Igora Drive, Rosja lub Anderstorp, Szwecja
 • 7-9 sierpnia - Zolder, Belgia
 • 22-23 sierpnia - Brands Hatch, Wielka Brytania
 • 4-6 września - Assen, Holandia
 • 11-13 września - Nurburgring, Niemcy
 • 2-4 października - Igora Drive, Rosja lub Anderstorp, Szwecja
 • 16-18 października - Lausitzring, Niemcy
 • 6-8 listopada - Hockenheim, Niemcy
 • 13-15 listopada - Monza, Włochy

Zobacz także:

DTM – gdzie oglądać? Transmisje TV

Transmisje wyścigów serii DTM były do tej pory dostępne za darmo na kanale DTM w serwisie YouTube (youtube.com/user/DTMinternational). To się jednak zmieni. Prawa do transmisji wyścigów DTM nabyła bowiem telewizja Eleven Sports. Zatem ci, którzy wykupili dostęp do Eleven na potrzeby oglądania Formuły 1, będą mogli również śledzić poczynania Roberta Kubicy w DTM.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA