Shell Eco Marathon 2015: Setki kilometrów na litrze paliwa

Studenci z Politechniki Łódzkiej zajęli 12 miejsce w Shell Eco Marathon. Skonstruowany przez nich pojazd na jednym litrze benzyny przejechał 641 km! 

lodz.naszemiasto.pl

24 maja zakończył się tegoroczny Shell Eco Marathon, który tym razem odbywał się w Rotterdamie, gdzie 197 zespołów z 26 krajów brało udział w rozgrywających się przez 3 dni wyścigach samochodów aerodynamicznych. Nasz kraj reprezentowało aż 11 załóg, z czego dwóm udało się zająć naprawdę satysfakcjonujące miejsca w konkursie.  

REKLAMA

Studenci z Politechniki Łódzkiej ze swoim bolidem EcoArrow II zajęli 12 miejsce w kategorii prototypowych pojazdów z silnikiem benzynowym.  Swoje miejsce zawdzięczają 641 kilometrom, jakie ich bolid pokonał na zaledwie jednym litrze benzyny. Choć łodzianie celowali znacznie wyżej, gdyż mieli w planie pobić rekord Polski (659 km na litrze paliwa), to nie umniejsza to faktu, że zajęte przez nich miejsce jest najlepszym jakie udało im się wywalczyć od kiedy biorą udział w tych wyścigach. Pomimo niezrealizowanego celu, studenci z Łodzi są bardzo zadowoleni i już deklarują udział w przyszłorocznej edycji Shell Eco Marathon, która odbędzie się w Londynie.  

lodz.naszemiasto.pl
   

Tegoroczne zwycięstwo w kategorii prototypowych pojazdów z silnikiem benzynowym zasłużenie wygrał pojazd zbudowany przesz francuską firmę Airbus Helicopters. 2308 kilometrów pokonanych na jednym litrze paliwa to wręcz nieprawdopodobny wynik!

Nie można zapomnieć o świetnym wyniku, który uzyskali studenci Politechniki Warszawskiej. Żacy ze stolicy zajęli 2 miejsce w kategorii pojazdów „UrbanConcept” z napędem benzynowym. Ta kategoria wymusza na startujących w niej maszynach pewne elementy, których nie mogłoby zabraknąć w pojazdach przeznaczonych do jazdy miejskiej. Ich bolid o nazwie PAKS+ przejechał na jednym litrze paliwa 317 km, zapewniając im tym samym najlepszy wynik spośród wszystkich polskich drużyn. 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA