Siedem samochodów Bonda, o których pewnie nie pamiętasz

Dziś kinowa premiera filmu o przygodach najsłynniejszego agenta na świecie – No time to die (Nie czas umierać). Z tej okazji przypominamy samochody Bonda, które były mniej popularne, ale nie mniej ciekawe.

James Bond Materiały producenta
James Bond

Astony Martiny, w tym kultowy model DB5, BMW Z8 czy 750iL, Lotus Esprit, Renault 11, które w czasie pościgu traci dach i jeszcze kilka innych – te samochody Bonda zna niemal każdy. Tymczasem Agent Jej Królewskiej Mości w czasie wykonywania swoich służbowych obowiązków jeździł jeszcze autami, które wydają się być nieco zapomniane. Poniżej nasz wybór mniej oczywistych samochodów Bonda.

REKLAMA

Sunbeam Alpine – Dr. No

Ten samochód pojawił się w pierwszym z dwudziestu pięciu filmów serii – Dr. No. Bond, w tej roli oczywiście Sean Connery, wynajmuje na go na lotnisku na Jamajce i jedzie nim do domu panny Taro. Podczas podróży – cóż za niespodzianka – dochodzi do pościgu, który przeciwnicy Jamesa Bonda kończą na dnie urwiska. Sunbeam Alpine to samochód produkcji angielskiej, co ciekawe egzemplarz filmowy został pożyczony od brytyjskiego rezydenta wyspy – był to prawdopodobnie jeden z niewielu sportowych modeli na Jamajce, który mógł wystąpić w filmie. Miał błękitny lakier nadwozia, silnik o pojemności 1.6 litra i mocy 80 KM. Jego pofilmowe losy nie są znane. To on zapoczątkował tradycję, która trwa, z małymi wyjątkami, po dziś dzień – agent Jej Królewskiej Mości najchętniej jeździ angielskimi samochodami.

Samochody Jamesa Bondaproducent
Sunbeam Alpine

Citroen 2CV – Tylko dla twoich oczu

Jeden z kilku modeli francuskich, które ma na koncie James Bond. Co prawda nie był wyposażony w żadne ekstra gadżety przygotowane przez Mr. Q, ale i tak dzięki jego zawieszeniu o potężnym skoku agentowi 007, w tej roli Roger Moore (Tylko dla twoich oczu), udaje się uciec przed złoczyńcami, którzy też jadą francuskimi autami – czarnymi Peugeotami 504. W pierwszej części pościgu za kierownicą siedzi Melina Havelock (w tej roli Carole Bouquet), ale po pierwszym dachowaniu kierownicę przejmuje Bond. Ostatecznie pościg po krętych drogach i winiarni kończy się ucieczką Bonda, a jeden z Peugeotów ląduje na… drzewie. Co ciekawe, podczas kręcenia filmu stwierdzono, że silniczek o mocy niecałych 30 KM oryginalnie napędzający Citroena jest zbyt słaby i postanowiono wymienić go na mocniejszą jednostkę z modelu GS. Miała litr pojemności i prawie 55 KM. Dziś filmowy, podrasowany egzemplarz jest do zobaczenia w Orlando Auto Museum na Florydzie.

Citroen 2CV – Tylko dla twoich oczu (Samochody Jamesa Bonda)fot. Shutterstock
Samochody Jamesa Bonda: Citroen 2CV – Tylko dla twoich oczu

Bajaj RE, czyli Tuk-Tuk - Ośmiorniczka

Jeden z najpopularniejszych pojazdów na ziemi przysłużył się Bondowi w filmie Ośmiorniczka, w którym 007 wybrał się do Indii, by tam zinfiltrować towarzystwo tajemniczej kobiety zwanej „Ośmiorniczką” właśnie. Po wypowiedzeniu przez Bonda kultowej dla wielu filmu kwestii „mamy towarzystwo” jego sprzymierzeniec informuje go, żeby się nie martwił, bo Tuk-Tuk to samochód służbowy. Po czym wciska gaz i robi tzw. „wheelie”, co w wypadku standardowego Tuk-Tuka raczej nie byłoby możliwe. Panowie, po wykonaniu między innymi efektownego skoku Tuk-Tukiem, uciekają przed napastnikami. Najwyraźniej Tuk-Tuk, czyli służbowy pojazd Vijaya, który towarzyszy Bondowi, został wcześniej przerobiony przez Mr. Q.

Bajaj RE, czyli Tuk-Tuk - Ośmiorniczka (Samochody Jamesa Bonda)fot. Shutterstock
Samochody Jamesa Bonda - Bajaj RE, czyli Tuk-Tuk - Ośmiorniczka

REKLAMA

REKLAMA

Toyota 2000 GT – Żyje się tylko dwa razy

Czy Bond, w filmie Żyje się tylko dwa razy, w którym po raz pierwszy w swojej karierze odwiedza Japonię, mógłby jeździć innym autem niż tym, które wyprodukowano właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni? Co ciekawe, Sean Connery był zbyt wysoki, by zmieścić się w wersji coupe, dlatego na potrzeby filmu powstały dwa egzemplarze kabrio – jeden jako „rezerwa”. Po skończeniu zdjęć oba auta zostały wysłane do Anglii, by promować produkcję. Potem jeden z egzemplarzy zaginął, a drugi, po prezentacji na targach w Genewie oraz występie na torze Fuji znalazł się w prywatnych rękach na Hawajach. Ostatecznie Toyota odkupiła samochód do swojego muzeum, w którym stoi po dziś dzień. Ucieczka wyjątkowym kabrioletem to kolejny przypadek sceny, w której Bond nie jest kierowcą, tylko musi liczyć na pomoc współtowarzyszki.

Samochody Jamesa Bondaproducent
Toyota 2000GT

Ford Fairlane – Śmierć nadejdzie jutro

Przelotna podróż Fordem Fairlane to prawdopodobnie nawiązanie do czwartego z serii filmów o Bondzie (Operacja piorun), w którym czarny charakter, Count Lippe, jeździ Fordem Fairlane Skyliner z 1957 roku. Podczas wizyty na Kubie 007, w tej roli Pierce Brosnan, prosi operującego na wyspie rezydenta o broń i szybki samochód. Z tym pierwszym nie ma większego problemu, ale samochód, który otrzymuje to właśnie model Fairlane z 1957 roku. Co ciekawe, amerykański krążownik nie bierze udziału w żadnym pościgu, Bond odjeżdża nim raczej w zrelaksowanym tempie do swojego hotelu.

Samochody Jamesa Bondaproducent
Ford Fairlane

Łada Niva - Świat to za mało

Niezniszczalna Ładą Nivą Bond jeździ przez chwilę infiltrując operację Renarda po śmierci Saszy Dawidova w filmie Świat to za mało (w roli 007 Pierce Brosnan). Łady, z uwagi na częste wizyty Bonda w Rosji lub Związku Radzieckim występowały stosunkowo często w filmach – przeważnie w roli radiowozów, w których milicjanci bezskutecznie próbowali powstrzymać Agenta Jej Królewskiej Mości.

Samochody Jamesa Bondaproducent
Łada Niva

AMC Hornet – Człowiek ze złotym pistoletem

Ruszając na pomoc niedoświadczonej agentce Mary Goodnight Bond kradnie AMC Horneta z tajskiego salonu samochodów w Bangkoku w czasie gdy ogląda go pewien chcący dokonać zakupu jegomość. Finał pościgu jest imponujący – aby dostać się na drugi brzeg rzeki Bond przeskakuje przez zawalony most wykonując obrót o 360 stopni. Scenę kończy dowcipny dialog między Bondem i nieoczekiwanym pasażerem. „W życiu tego nie robiłem”. „Ja też nie” – odpowiada Bond. AMC Hornet, w dwudrzwiowej wersji sedan, znajduje się na wystawie w National Motor Museum Beaulieu w Anglii.

Samochody Jamesa Bondaproducent
AMC Hornet

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA